şükela:  tümü | bugün
 • nightrage'in 2. albümü ve albümün 4. parçası. kayıt aşamaları tümüyle bitmiş. artık albümün çıkmasını bekliyoruz. bakalım sweet vengeance'ı aratmayacak kadar güzel olabilecek mi...

  tracklist şu şekilde:

  01. being nothing
  02. phantasma
  03. poems
  04. descent into chaos
  05. frozen
  06. drug
  07. silent solitude
  08. omen
  09. release
  10. solus (instrumental)
  11. jubilant cry
  12. reality vs. truth
  13. black skies (japanese bonus)

  kaynak: nightrage resmi web sitesi - http://www.nightrage.com/
 • kesinlikle sweet vengeance'daki performanslarinin ustune ciktiklari bir album nightrage adina. çok daha gaz, çok daha melodik ve çok daha akilda kalici bir calisma olmus kanimca. bazi riff'ler in flames, bazi sololar da arch enemy koksa da olacak o kadar. frozen adli parcanin clean vokalli bolumlerinde sir mikael stanne de kulaklarimizi senlendiriyor. vokalde lindberg yine bildigimiz gibi... muhtesem. davulda bu sefer fotis benardo var (ex-septic flesh, ex-cradle of filth), sahsen per m. jensen'i tercih ederdim ama fotis de oldukca basarili. basta da isim degisikligi olmus ve cipher system'dan henric carlsson görevi devralmis. 2005'in en basarili melodeath albumlerinden biri olmaya aday bir çalışma.
 • sweet vengeance adlı çalışmaları üzerine halen birşeylerin devam ettiğini çatır çatır gözler önüne seren albüm. bir çok insana "evet, yıl 2005 halen death metal dinlemekteyim inatla" şeklinde gurur dolu bi cümleyi sarfettirecek kadar başarılı bir çalışma olmuştur. ailecek, severek dinlemeye devam..
 • biraz daha agresif bir vokal dışında ilkinden çok farklı olmayan ikinci nightrage albümü. tam da bu sebeple dinlenmeye değerdir aslında. gene sert, gene melodik, gene ciğerden ve yer yer clean vokalli bir albümdür.
 • bana yeni bir albümden çok sweet vengeance'ın devamı gibi gelen albüm, her şey o kadar benziyor ki ilk albüme... ama şikayetçi miyiz? tabi ki hayır!
 • hakkında yorum yapabilmek için birkaç ay boyunca dinlemem gerektiğini düşünerek ancak şimdi yorum yapabildiğim* bir albümdür. her ne kadar grubun 2. albümü olsa bile grubun kadrosuna*** baktığımızda bunun yerinde bir karar olduğunu, böyle bir kadro için hemen yorum yapmamam gerektiğini görüyorum.

  hem müzikal ve teknik açıdan ilk albüme göre daha iyi, hem de ilk albüm gibi mükemmel bir müzik ziyafeti çektiren bir albümdür. mesela poems ve drug'ın soloları dinlediğim en iyi sololardandır. frozenda mikael stanne'in* araya serpiştirilmiş vokalleri şarkının insana verdiği zevki ikiye katlamıştır. tomas lindberg'in albüm boyunca gösterdiği üstün performanstan söz etmeme gerek bile olmadığını düşünüyorum, ki bu son ikisine palefire usta da değinmiş zaten. jubilant cry'ın başındaki bateri de loop'a alınıp saatlerce dinlenilebilir hatta.

  ilk albüme benzeyen bazı yönleri bulunsa bile "iyi ki de ilk albüme benzemiş" dedirten bir albümdür. "sweet vengeance gibi aşmış bir albüme sahip olan bir grup daha 15 tane sweet vengeance yapıp yıllarca kaymağını yese yeridir" diye bile düşünülebilir bence. zaten nightrage gibi hayvani derecede güzel müzik yapabilen bir grubun tüm şarkılarının "default" olarak sevilmesi gerekildiği düşünüldüğünde, bu albümdeki hiçbir şarkının da kötü olmadığı, hatta mükemmel olduğu sonucunu gözümüz kapalı görebiliriz.

  sonuç olarak descent into chaos, sweet vengeance gibi daha en az 10-15 yıl benim "en iyi albümler" listemde üst sıralarında yerini koruyacağını düşündüğüm bir albümdür, bu süre içerisinde yerini alsa alsa ancak başka bir nightrage albümü alabilir herhalde.
 • hazmedilmesi cidden zor bir albüm,nedenine gelince bu albümden rahat iki tane süper swedish death albümü çıkar derim..ilk dinleyişte ne olup bittiğini tam olarak algılamak zor,ikinici dinleyişte iyiymiş lan diyorsunuz,üçüncü ve süregelen dinleyişlerde artık yerlerdesiniz,kafanızı duvarlara vurma isteği farkediyosunuz,kendinizi kontrol etmeniz olabildiğince zor bir hale geliyor..albümü davullar götürüyo gibi gözükse de başta (hayvan bu adam) ne gitarların ne bassın ne de vokalin hiç geri planda bırakılmadığını yavaş yavaş anlıyorsunuz..

  swedish severler için hazine niteliğindeki nightrage için söyleyebileceğim son birşey var..bu grubu tam olarak takip etmek için iki beyne sahip olmanız gerekebilir..
 • normalde tomas lindberg'in vokallerine(ceremonial oath - carpet albümü hariç) pek hasta değilim ama bu albümde resmen döktürmüş. özellikle poems'un nakaratını tekrar tekrar açıp duruyorum.
 • tam adıyla "descent into chaos: the u.s. and the disaster in pakistan, afghanistan, and central asia", pakistanlı ünlü gazeteci-yazar ahmed raşid'in (ahmed rashid) zamanında epey yoğun ilgi görmüş afganistan-pakistan odaklı kitabı.

  amazon.com - https://www.amazon.com/…r-afghanistan/dp/014311557x

  yazardan csis'te kitap hakkında bir konuşma - https://www.youtube.com/watch?v=rfneojbmxve

  bir review - https://www.nytimes.com/…books/review/bonner-t.html