şükela:  tümü | bugün
 • jonas cuaron'un, 7 - 18 ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek 59. londra film festivali'nde, sutherland trophy için yarışacak filmi.
  oyuncu kadrosunda, gael garcia bernal ile jeffrey dean morgan dikkat çekiyor.

  imdb

  (bkz: abd-meksika sınırı)
 • alfonso cuaron'un oğlu jonas tarafından yönetilen film.

  pek iç açıcı eleştiriler almadı şimdiye kadar. ortak söylemlerden birisi ilk 20-25 dakikada yarattığı gerilim ve heyecanı sürdürememesi olarak gösterildi. imdb puanı da hali hazırda pek heveslendirici değil.

  benim gibi köpek tarafından kovalanma fobisi olanlar için ürkütücü fragmanı da şurada:
  https://www.youtube.com/watch?v=vet8mhya3vi
 • filmekimi kapsamında izleyip oldukça beğendiğim, gerilim dozu yüksek ve oyunculuklar, senaryo, görüntü yönetmenliği, müzik ve verdiği mesajlar anlamında oldukça iyi olan bir film.

  --- spoiler ---

  o arkadaşa köpek değil de terminatör desek daha doğru olur. köpek fobisi olanlar için izlemesi çok zor bir film olmalı.

  --- spoiler ---
 • vasat bir film. öykü bomboş. yabancı düşmanlığı üzerine neredeyse hiçbir şey söylemiyor. üç ana karakterini (meksikalı adamla kız, amerikalı tetikçi) zerre derinleştirmiyor. ama arada karakterleri (sadece meksikalı adamla kız) hakkında klişe de olsa bir şeyler söylemek için verilen "es" haricinde tempo pek düşmüyor. öykü epey tırt ama cuaron'un bu filmini neredeyse soluk almadan izlediğimi söyleyebilirim. cuaron atmosfer kurmada başarılı olmuş. filmin başarısı da gerilimli atmosferi ve gerilimi besleyen basit ama etkileyici müzikleri. çölü kullanış şekli de başarılı. neticede pek bir şey beklemeden açıp izlenmeli. her şeyi tahmin edilebilir, öyküsü boş ama gerilimi yerinde bir film. cuaron ileride daha iyi filmler yapabilir.

  spoiler

  jeffrey dean morgan'ın oynadığı katil neden meksikalıları katletti? evet, meksikalılardan nefret ettiğini ve milliyetçi olduğunu biliyoruz ama bunu bile yeterince ifade etmiyor cuaron. onca kişiyi gözünü kırpmadan, counter strike oynar gibi öldürüyor ve arabada zevkten dört köşe oluyor. hasta birisi ama neden? günümüzün filmlerindeki klasik sorunlardan kötü kahramanı zerre derinleştirememe sıkıntısı burada da mevcut.

  köpeğin öleceğini, gael'in kurtulacağını, arabanın devrileceğini, şişman elemanın ve arkadaşını geride bırakan herifin öleceklerini adımız kadar biliyoruz. çünkü bu tür gerilimlerde sapıklar, şişmanlar, kötüler önce ölürler. kısacası hiçbir açıdan şaşırtmıyor film. buna rağmen dakikalarca germeyi başarıyor. ilk 45 dk'sı kalanından daha başarılı bu arada. gerilim dozu azalmasa da kalitesi azalıyor. mesela meksikalının amerikalıyı itmeden önceki 2-3 dakika vasattı. yabancı düşmanlığıyla ilgili de hiçbir şey söylememesi de filmin diğer sorunu. ortada meksikalılardan nefret eden bir manyak var. ama adamın onlardan nefret etme nedenleri yok. sadece nefret var.

  spoiler