şükela:  tümü | bugün
 • tam adı desmond thomas doss olan, mel gibson mamulati hacksaw ridge filminde hikayesi anlatılan eski asker.

  orduya isteğiyle katilan ama mezhebi nedeniyle * * silah kullanmayı reddeden, bu nedenle yargılanan, sonuçta talebiyle cepheye sihhiye olarak ve silahsız şekilde gönderilen birisi.

  pek çok insanı çatışma alanlarina girip, mevzilerden, siperlerden açık alanlardan, çatışma bölgelerinden çekip çıkartıp kurtarmış. üç defa yaralanmış. nihayetinde de medal of honor ile ödüllendirilmiş.

  silahsız bir amerikalı imiş, iyi imiş.
 • ikinci dünya savaşında silahsız olarak, savaş alanında mecburiyetten dolayı bırakılmış yaralı 75 askerin hayatını kurtaran amerikan askeridir.

  2006 yılında hayata gözlerini yummuştur.
 • (bkz: hacksaw ridge)
 • savaş'ta iken illa ki silah kullanarak kahraman olunmayacağını kanıtlayan adam.

  (bkz: silahsız kahraman)
  (bkz: hacksaw ridge)
 • söz konusu kahramanı tanımak için şu filmi izlemelisiniz.
  hacksaw ridge (2016)
  savaş vadisi

  gerçek samimi bir dindarın ne kadar iyi bir insan olduğunu şu film ile bir kez daha anlamış oldum şahsen.
  desmond doss, ruhud şad olsun güzel insan.
 • abd-japonya savaşına gönüllü olarak katılmış ve savaşta sıhhiye olarak görev yapmış abd askeridir. düşmana bir tek kurşun atmamış, sadece savaşta yaralananların hayatını kurtarmaya çalışmıştır. abd askerleri geri çekildiği zaman kendisi geri çekilmek yerine savaş meydanındaki yaralıların hayatını kurtarmaya çalışmıştır. savaştan sonra medal of honor ödülünü almış ve bu ödülü alan tek vicdani retçi olmuştur. mel gibson'un yönetmenliğini yaptığı hacksaw ridge* filminde andrew garfield tarafından canlandırılmıştır.
 • desmond doss, 2.dünya savaşı'nda görev almış bir vicdani retçi, kendi tabiriyle de vicdani katılımcı neyse hikayesine geleyim. doss, 1.dünya savaşı gazisi bir babanın oğlu ve aşırı dindar yetiştirilmiştir. incilin öğretilerini harfiyen uygulayan doss insan öldürmenin en büyük karşıtlarından birisi olarak yaşarken savaş çıkar ve orduya sıhhiye eri olarak kaydolur. fakat, doss'un ölümün kapısı olarak gördüğü silahları elini almamasıdır. bu durum ordu içerisinde rahatsızlık yaratır ve doss büyük bir tahakkümün ve mobbing'in içine düşer derken askeri mahkemeye sevk edilir. babası, doss'u mahkemede bir şekilde kurtarır ve büyük şiddet gördüğü birliği ile cephesi'nde savaşmaya okinawa'daki hacksaw tepesi'ne göreve gider. büyük japan imparator'u (keza tarihin dokunulamayan insani olarak bilinir) hirohito'ya ve ülkelerine aşırı sadakatla bağlı japon askerleriyle tepede acımasız bir mücadeleye girişilir. tepeye tam altı taarruz yapılır ve altısında da amerikan birlikleri başarısız olur son defasında yaklaşık üç tabur asker kaybederler. doss, böylesi bir cehennemin içinde silahsız bir vaziyette yaralı askerlere yardım eder. büyük kayıplar veren birlikler geri çekilir. fakat, doss geri çekilmez ve tepe üstündeki o kıyametin içerisinde yaklaşık 20 saat boyunca binlerce japon askerinin fink attığı tepeden 75 askeri elleri parçalanana dek 'sütyen bağı' ile 20 metrelik tepeden aşağı sarkıtarak kurtarır. bu arada indirdiği yaralı askerlerin arasında iki tane de japon askeri vardır. aşağıda görevli birkaç asker yarım saatte bir sarkıtılan askerleri görünce şaşırır ve üstlerine haber verirler. doss, en son ölü bir arkadaşı ile tepeden ayrılır. birlikler doss'a tanrı gibi bakarken, ona eğitimde büyük işkenceler eden yüzbaşı ve başçavuşu da doss kurtarmıştır. yüzbaşı jack glover yıllar sonra doss'u ağlayarak anlatır. sebt gününde inancı gereği çalışması yasak olan doss'a yüzbaşı yalvararak askerlerle gelmesini rica eder. doss elleri paramparça halde ordunun basında dua eder ve bütün askerler o muharebeye katıldığı için girerler. doss, tepede bacağından yara alır ve birlikler o gün yapılan sekizinci çıkartmada tepeyi ele geçirirler. savaş sonunda doss'a onur madalyası verirler.
 • damarlarında melek kanı taşıyan bir vicdani retçi, büyük kahraman...
 • silahı yerine testisleriyle cepheye giden asker. 70 küsür yaralıyı bombardıman altında ve kurşunlar arasında koşturup tek başına kurtaran vicdani redçi süper kahraman.

  sergilediği one man show dan sonra adamı antimilitarist diye itin götüne sokan tabur arkadaşlarının desmond’a uzaylıymış gibi baktıkları sahne yorumsuz. yürek yese biyere kadar. aklı olan hadi bir kere yapar ikinciye o cehenneme girmez. 70 defa gitmek ne lan! adam sıkı hristiyan. bir kişiyi daha kurtarayım diye dua ederek seyirtiyor sağa sola. atayisler bunu da açıklayın.
  (bkz: hacksaw ridge)
  edit: bkz
 • sürekli gülen bir adam

  en az 70 yaralı askeri indirdiği uçurum

  yedinci gün adventisti olduğu için orduya hayat kurtarma amacıyla girer fakat silah eğitimini reddetmesi ve öldürmeye karşı olan fikirlerinden dolayı komutanları ve erler tarafından işkenceye maruz kalır. dayak yer, angarya işler yaptırılır. mahkemeye çıkarılır ancak birinci dünya savaşında adı duyulmuş bir asker olan babasının, üst düzey bir komutan arkadaşının emrini mahkeme salonuna getirmesiyle, salondaki tüm komutanlar istememesine rağmen sıhhiye olarak orduya tekrar alınır. sonrasında meşhur tepe savaşı ve o tepeden tek başına indirdiği yetmişten fazla yaralı askerle orduda şok etkisi yaratır. sonraki ilk taarruzda (8.kez) doss un incil den okuduğu dualarla ordu tepeye tekrar çıkar ve bölgeyi ele geçirir. sonrasında ödüller, halk kahramanı vs.

  savaştan sonra aldığı yaralardan dolayı marangozluk mesleğini yapamaz, sağır olur ama bir çiftlik hayatı kurar eşi ve çocuğuyla. eşi trafik kazasında ölür. kendisi de 2006 yılında nefes zorluğundan ölür.

  bu adam inandığı değerler uğruna ölümü göze almış ve tüm dünya karşısındayken fikirlerinden ödün vermemiş. doss gibi bin kişi olsa tüm dünyayı adam eder.