şükela:  tümü | bugün
 • arsız ve şehvet düşkünü beş ev kadınını konu alan, abc'de yayımlanan, türkçe'ye "umutsuz ev kadınları" olarak da çevrilebilen, her bölümü ortalama 20 milyon kişi tarafından izlenen dizi. şimdiye kadar 3 kez gösterilen dizi abd'de büyük tartışma yarattı. (bkz: the desperate hours)
 • bugün anadolu ajansından gelen habere göre lowe´s dekorasyon mağazaları, tyson food, kellogg, conagra foods ve pinnacle foods group gibi pek çok firmanın
  muhafazakar çevrelerden aldıkları yoğun tepki üzerine reklam vermeyi kestiği dizi. ama tabii abc'nin canına minnet, çünkü hem bedava reklam olmuş bu tavrın dile getirilmesi, hem de yüksek reytingi sayesinde dizinin reklam fiyatları ikiye katlanmış.
 • abc'yi düstügü rating sıkıntısından kurtaran, amerika'nın en çok izlenen dizilerinden. ana karakterler, haliyle hepsi ayrı bir stereotipe göre yaratılmış olan dört kadın.

  teri hatcher'ın canlandırdığı susan mayer, boşanmış bir illustratör. diziye romantik komedi havası katan karakterimiz kendisi. bazen biraz fazla "ümitsiz" görünse de iyi kalpli bir kadıncağız. ergen kızıyla beraber yaşıyor. bu kızımız da çok bilmiş, küçücük aklıyla annesine her konuda akıl veren, işte o aslında kendisi anne olan kızlardan.

  felicity huffman'ın canlandırdığı lynette scavo, basamakları emin adımlarla tırmanan bir iş kadınıyken evlenip 4 çocuk doğuran bir anne. iş yaşamı - ev yaşamı çatışmasını yansıtan karakterimiz kendisi. rolünde gayet başarılı olan huffman, televizyon ödüllerinde boy gösterebilir.

  melrose place'in şeytani kimberly'si marcia cross (off, orda da ne güzeldi) , bree van de kamp'i canlandırıyor. kendini ev işlerine, yemeğe, ailenin önemine vermiş, had safhada saplantılı bir kadın. mükemmeliyetçi. hasta. en sinir bozucu şeyde bile yüzünde sürekli bir gülümseme var ama cinnet geçirip olmadık şeyler yapabilme ihtimali her daim mevcut. durumu gerçekten ciddi, acil tedavisi lazım. ama bir o kadar da lokum gibi bir karakter işte.

  latin güzeli eva longoria'nın canlandırdığı gabrielle eski bir model. zengin bir adamla evlenip mücevherlerle dolu bir dünyaya adım atıyor heyecanla ama aslında vaktiyle istediği şeylerin "yanlış şeyler" olduğunu daha sonra anlıyor. para mutluluk getirmez kadınımız bu da... ama henüz kendisi de emin değil ne olduğundan.

  işte aynı banliyöde yaşayan bu dört ümitsiz, zavallı "ev kadını", ne kadar mutlu olduklarına dair sahte imajlar yaratmakla, ilişkileriyle boğuşmakla ve toplanıp muhabbet etmekle geçiriyor günlerini. bir de beşinci üye var aslında: mary alice. ilk bölüm onunla başlıyor ve hikaye daha sonra da onun gözünden anlatılıyor, american beauty'imsi bir havayla.
 • efendim hikaye de soyle baslamistir: kasabada bir bayan olur, sessiz sakin bir olum diye inanilir, bu bayanlarimiz bir not bulurlar ve olaylar gelisir.
 • "esasinda butun kadinlar yalniz ve mutsuzdur" temasini isleyen dizi.
 • şubat ayında cnbc-e'de yayınlanmaya başlayacak olan dizi.
 • sex and the city'nin bittiği sezonu takiben "desperate housewives"ın yayına başlaması rastlantı olamaz. bunca sene 4 adet single kadının kozmopolit sancılarını izledikten sonra carrie, samantha, charlotte ve miranda'nın her daim nefret objesi olan suburbia'nın evli barklı, çoluklu çocuklu kadınlarının aslında o kadar da dışarıdan gözüktüğü gibi mutlu mesut olmadıklarını ve dahası sıkıcı ve monoton gözüken hayatlarının aslında binbir entrika ile dolu olabileceğini göstermesi bakımından acaip keyifli bir seyirlik.

  ilk bakışta her ne kadar sex and the city'nin anti-tezi gibi gözükse de ana karakterleri baz aldığımızda aslında iki dizinin ne kadar da benzer olduğunu görebiliriz. hatta sanki bir nevi sliding doors yani new yorker bu dört çılgın kadın aslında diğer insanların takip ettiği yolu seçerek evlenselerdi nasıl olurlardı gibi. hemmen bir göz atalım:

  carrie bradshaw (sarah jessica parker) >> susan mayer (teri hatcher)
  eğer bir gün carrie artık big apple'a veda ederek evinin kadını olmak istese sanırım ancak susan kadar sarsak, şanssız ve melankolik bir housewife olabilirdi. iki dizide de naifliğin sembolü olan bu kadınlar aslında derinden derine istediklerini elde etmek için ne kadar da azimli ve gözüpek davranabileceklerini gösteriyorlar.

  miranda hobbes (cynthia nixon) >> lynette scavo (felicity huffman)
  miranda'nın karşısına en sonunda bay doğru çıkar ve bu kariyer insanı hukuk şirketindeki işine son verip 4 canavar çocuk annesi bir evhanımı olur. ta taaa alın o zaman size lynette. iş dünyasında fırtınalar koparan bu iki kariyer canavarının en başarısız ve mutsuz oldukları yerin evlerinin dört duvarı arasındaki o minik ama yorucu dünya olması asla ve asla rastlantı değil.

  charlotte york (kristin davis) >> bree van de kamp (marcia cross)
  bree ve charlotte arasındaki en büyük benzerlik, dışarıdan bakınca ikisinin de muhteşem bir hayatı ve dört dörtlük eşi varmış gibi gözükmesi. tıpkı charlotte'un zengin ama iktidarsız kocası örneğinde olduğu gibi, bree'nin kendi yarattığı o yalan dünyasındaki evinin pembe panjurları bile, dış dünyanın acı gerçeklerinin içeriye girip hayatını alt üst etmesine engel olamıyor. geçmişe dayalı sorunlarının (özellikle düzen ve temizlik obsesyonunun asıl nedeni olan travmasını öğrendiğimizde dizinin senaristlerine şapka çıkarttım) her bölümde birer birer kitap sayfası gibi açılmasıyla bree, kuşkusuz dizideki en çok takip edilen ve seyre değer karakter haline dönüşüyor.

  samantha jones (kim cattrall) >> gabrielle solis (eva longoria)
  bu iki kadın da kendi dizilerinde libidonun sembolleri. ancak camisi yıkılmış ama mihrabı yerinde olgun kadın samantha'nın tersine genç ve ateşli latin dilberi gabrielle, güzelliğiyle seyircinin gözlerini ekrana kilitleyen en önemli unsurlardan biri.

  yer yer gülümseten, yer yer gözlerimizi faltaşı gibi açarak bizleri hitchcockvari suspense üzerine suspense manyağı yapan (ki hitchcock retrospektifi gibi göndermeler de dizide mevcut), özellikle 3 ve 4. bölümü seyrederken koltuktan ekrana kadar bendenizi sürükleyerek ne kadar sürükleyici olduğunu da kanıtlayan bu dizi, cnbc-e'nin angels in america'dan sonra iki numaralı bombası olmaya aday adayı.

  *** seneler sonra gelen edit *** ilk sezonu seyredip nasıl da gazlamışım. bu diziyi henüz seyretmeyen ama baştan itibaren seyretmeyi düşünenlerdenseniz, bunun yerine sex and the city dvd setlerini şiddetle öneriyorum...
 • belli ki ev kadınlığıyla alakaları yok ama superman'in dizisinde oynayan kadın, melrose place'de oynayan kadın ve birkaç kadın daha şeklinde sayabileceğim dizi oyuncuları sanırım şimdiye kadar gayet desperate'tı, belki bu golden globe'dan* sonra şans biraz yüzlerine güler.
 • bu yıl 62.si yapılan golden globe'da ödülleri toparlamış, "müzikal ya da komedi dalında en iyi televizyon dizisi" ödülünü kazanmış, teri hatcher'da buradaki rolü ile "en iyi kadın oyuncu" ödülünü kapmıştır.
hesabın var mı? giriş yap