şükela:  tümü | bugün
 • 1953 yılında stalinin ölümünden sonra komunist parti genel sekreterligine secilmis olan kruscevin izlediği, tüm stalin partizanlarının kökünü kurutmak üzerine kurulmuş politika. sovyetler birliğinde sosyalizmi yıkma amacını gütmüş olup komünist bloğundaki tansiyonu arttırmıştır.
 • bütün olay yıllarca stalinin eteğinden ayrılmayan yahut başka bir deyişle eteğine olta sallayan kruşçevin sbkp 20. kongresinde yaptıgı konuşmayla başlamıştır.zira bu konuşmada kendisi yıllarca peşinden ayrılmadığı çugvaşvili nin bencil,kaprisli,yeteneksiz oldugunu anlatıyor,kısacası küfretme döneminin meşru zeminlerini hazırladıgını ilan ediyordu.kruşçev döneminde kapitalistleşme sürecinin başladığını söyleyemesek dahi,bu dönemin karşı devrime hizmet konusunda pek sıkıntı yaşanmayan bir dönem olduğunu ve de çözülüşün ilk sinyallerinin verildiği dönemin adı olduğunu söyleyebiliriz.
 • kruşçev'in gerek iç gerek dış politikada stalin'in izlerini silmeye, toplumun gözünde tabulaşmaya başlamış stalin görüntüsünü yıkmak için kampanyalar düzenlemeye başlamasıdır. ne var ki yıllarca bu yolu izleyen devletin aniden stalin politikalarından vazgeçmesei mümkün olmayacak, dışarıda yaşanan bir kaç sorunla kruşçev de stalinleşmeye başlayacaktır.
 • bu hareketin önemli muhaliflerinden biri mao'dur. kendisi çin'i stalin yöntemleriyle yönetmeye başlamış, kruşçevin politikaları nedeniyle sovyetlerle arası açılmıştır. kruşçev'in iktidardan düşmesindeki rolü önemlidir.
 • sana göre süt, ona göre çikolata, bana göre dezenfeksiyon.
 • söz konusu süreç, brejnev'in 1964 yılında genel sekreter oluşuyla 1985 yılına kadar kesintiye uğramıştır. 1985 yılında sürecin tamamlanması aşamasına girilmiş ve 1991'de amacına ulaşmıştır.

  (bkz: kapitalist restorasyon)
  (bkz: #18229299)
 • stalin'in ölümünden sonra sscb'nin başına geçen kuruşçevce stalin'in faşist politikalarından kurtulmak ve sosyalizmin özüne dönmek için başlattığı süreç. bu süreç sscb'nin 20. kongresi ile başlamaktadır. bu kongreye nazım hikmet ran da katılmıştır. bu kongre sonrası aslında durumu en iyi özetleyen belgeyi de yine nazım hikmet yazmıştır. şiiri yazmadan önce destalinizasyonun aslında re-leninizsayon olduğunu belirtmek isterim işte bundandır ki nazım hikmet şiirinde lenin öleli 34 yıl olmasına rağmen o kongre salonunda lenin ile aynı yerde nefes almanın ona getirdiği mutluluktan bahsetmektedir. şiir ise şöyledir;

  yirminci kongre'ye geldi lenin
  gülüyordu mavi badem gözleri
  açılıştan önce girdi
  kürsünün dibindeki basamağa
  oturdu ve başladı not almaya (kitapta almağa yazıyor)
  farkında bile değil heykelinin
  lenin ile aynı dam altında olmak
  duymak elimizde ferahlayarak
  akıllı elinin insanlığı
  yirminci kongreye geldi lenin
  sovyetler birliği üzerinde
  ak bulutlar gibiydi tan yerinde
  bereketli umutların yığını...
hesabın var mı? giriş yap