şükela:  tümü | bugün
 • susanlar hem terörist hem ırkçı.
  aslında dikkat çekmek istediğim konunun başlık seçiminde şunu yazmak isterdim; 'operasyonu destekleyenler ırkçı, karşı çıkanlar terörist, susanlar hem terörist hem ırkçı zihniyeti'
  ekşi sözlüğün genelini oluşturan zihniyet bu yani toplamı bu. diğerini ötekileştirme, en berbat sıfatları yakıştırma üzerine oldukça sığ bir zihniyet. bugün bu durumda olmamızın sebebi veya sonucu olabilecek bir zihniyet. bu zihniyetle oluşan kutuplaşma yüzünden toplum olma bilinci, diğerine değer verme düşüncesi gibi bir toplumun ileri gitmesi için çok değerli olan faktörler zedeleniyor.
  operasyonu destekleyen veya karşı çıkan kişi bu kararı birçok faktöre, hissiyatına göre alabilir, akla kara değil ki bu. ikisinin de makul sebepleri olabilir. neyse burada yapmak istediğim bu operasyonun doğruluğu veya yanlışlığını irdelemek değil, bu örnek üzerinden sözlükte egemen olan tartışmayı, farklı bakış açıları kazanmayı elverişsiz kılan bu zayıf zihniyete karşı farkındalık oluşturmak.
 • şu an rüzgar destekleyenlerin arkasından estiği için daha baskın çıkıyor sesleri. toplum psikolojisi işte; birbirlerinden güç alıyor ve daha bir saldırgan, daha bir fütursuzca suçlayıcı olabiliyorlar...
  peki desteklemeyenler çoğunluk olsa ne olurdu? aynı saldırgan tutumu, aynı fütursuz suçlamalar ve hakaretleri bu sefer onlardan görecektik diğerlerine karşı.

  sırtlanları herkes bilir; azınlık olduklarında aslandan kaçacak delik ararlar, ama yeterli çoğunluğu sağlayınca aslanın önünden yemeğini bile alabiliyorlar. yani, çoğunluğu elde eden her kimse, azınlık üzerinde tahakküm kurmaktan geri durmuyor. bu yönüyle, yok birbirimizden farkımız.

  bir olay hakkında muhalif fikir beyan edemiyorsanız "bir" acı...

  bir olay üzerinden fikrinizi beyan edemeyip susma mecburiyetinde kalıyorsanız "on" acı...

  bir olay üzerinden, muhalif olduğunuz fikir lehinde konuşturulmak zorunda bırakılıyorsanız binlerce acı...