şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genel olarak borçlar kanununda düzenlenmiştir.eskiden muininden mahrum kalma tazminatı denirdi.
  bir kimse, kaza geçirdiğinde,öldüğünde yakınları (mirasçıları) " bu insan bu kadar yaşayacak,bu kadar para kazanacak,bize destek olacaktı,şimdi bu imkandan mahrum kaldık,paramızı verin" diye
  sebep olandan talep ederler.buna da destekten yoksun kalma tazminatı denir.iş mahkemelerinde sıkça görülen davadır.
 • bir kimsenin ölümü halinde, kişinin ölümüne sebep olan (kusurlu olan) kişi-kişilere karşı, hayatına kişinin destek olduğu kimseler, (anne, baba, çocuk, akraba, nikahlı eş, nikahsız eş v.s. duruma göre) mahkeme yoluyla dava açabilirler.
  mahkeme bilirkişi (aktuer) aracılığı ile kişi yaşasa idi, kişinin destek olduğu kimselere hayatının sonuna kadar yapacağı toplam yardım hesaplanır. (işte ortalama şu yaşa kadar yaşar, iş yerinde şu kadar yükselir, toplam kazanacağı para bu olur, bu paranın şu kadarını çocuğuna verir v.s. çok karmaşık ve uzun, bir sürü bileşeni olan bir hesaplama)
  en son mahkeme kusurlu olan kişinin, ölen kişinin desteğini alan kişilere ödenecek tazminat miktarına karar verir.

  (bkz: sorumluluk sigortaları)
 • miras hukukunun konusuna girmez. çünkü ölüm nedeniyle doğmaktadır. yoksa ölüm anında mevcut değildir.
 • manevi tazminat değil, maddi tazminattır. ölenin yakınları tarafından, ölmeseydi yaşamı boyunca bize bu kadar maddi desteği dokunacaktı argümanıyla açılır ve ölüme sebep olan kişiden bu miktar istenir. ölenin bakmakla yükümlü olduğu çocuğu, eşi, ebeveynleri gibi kişilerce açılabilir. talep çok nettir. ölen kişinin ölüm tarihindeki kazancı üzerinden veya mesela henüz yaş küçüklüğü nedeniyle meslek sahibi değilse, çalışmıyorsa, ailesinin mevcut sosyo ekonomik durumu ve buradan hareketle yaşasaydı tahminen nasıl bir meslek sahibi olacağı, ne kadar kazancı olacağı hesabı üzerinden (artık henüz okuyan bir çocuğun gelecek 50-60 yılını tahmin etmek ne kadar olasıysa) bir hesap yapılır, kazancın ne kadarını, kime destek olmak için vereceği hesaplanır, ölüme sebep olan aleyhine bu miktara hükmedilir. ölüm nedeniyle çekilen ızdırap, elem, keder, acı bedeli değildir, gayet net, "ölen kişinin bana şu paralık faydası vardı/olacaktı, beni ondan mahrum ettin." davasıdır.

  gazetelerde sıkça gördüğünüz "minik büşra'nın canına 50000tl bedel biçtiler." haberlerinin büyük kısmı bu davalara ilişkin yanlış haberlerdir ama bazen bilirkişiler de öyle onur kırıcı hesaplar yaparlar, tabirler kullanırlar ki, bu tür haberlerle oluşan yanlış tepkiyi fazlasıyla hak ederler.
 • genel olarak, müteveffa yaşasaydı ne kadar para kazanırdı, bunun ne kadarını ailesine katkı olarak sağlardı (yani destek olurdu) gibisinden hesaplanan tutarın pmf tablosuna göre çıkacak yıl ile çarpılarak destekten yoksun kalan kişilere ödenen tazminat türü olarak bilinir.

  önceki entry'lerin haricinde şunu söylemek isterim: kişi sadece maddi anlamda destek olmaz. mesela yaşlı bir kadın, çocukları işteyken torunlarına evde bakıyor olması da bir destektir. bu kişinin yokluğunda çocuklar ile ilgilenmek üzere bir bakıcı tutacak olsalardı ne kadar masraf olurdu ise bu hesaplanarak destek tazminatı olarak ölen kişinin mirasçılarına verilir. gibi gibi

  düzeltme: entry girdikten sonra yargıtay kararlarına bakıyordum ve şunu buldum, ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olabilir:
  "dosyadaki bilgi ve belgelerden, öldüğü gün 86 yaşında olduğu anlaşılan desteğin, sgk emeklisi olması ve davacılara rücu edilemeyen ölüm aylığı bağlanmış olması, destekten yoksun kalma tazminatı istemeye engel değildir. desteğin, yardımının yalnızca parasal nitelikte bulunması da zorunlu değildir. eylemli ve düzenli olarak yapılan hizmet edimleri de bir kimsenin destek sayılması için yeterlidir. destek, emekli de olsa, yaşına göre asgari ücret seviyesinde ek gelir elde edileceğinin kabulü gerekir. (yargıtay 17. hukuk dairesi 2013/1800 e. , 2014/2921 k.)"
 • trafik kazalarında destekten yoksun kalma açısından, 2016 nisan ayında karayolları trafik kanununda yapılan kanun değişikliği sonrasında 2015 yılında mevcut haliyle yürürlüğe giren sigorta genel şartlarına, ktk’nın 90. maddesi uyarınca gönderme yapan ve bu gönderme neticesinde trafik kazalarında destekçinin kusuru oranında destekten yoksun kalanların tazminattan mahrum kalacağına yönelik müthiş(!) bir yenilik getirilen ve bu sayeyle bir kere daha sigorta şirketlerinin menfaatlerinin ön planda tutulduğu bir tazminat türüdür.
 • çıkan miktarı duygusal olarak değerlendirmemek gereken tazminat türü zira yeri gelir borçlu bile çıkabilirsiniz. en dikkat edilmesi gereken husus nikahsız birlikteliklerde ölen kişinin eşinin veya nişanlısının ve dahi anne babasının da talepte bulunabileceği.