şükela:  tümü | bugün
 • saldırıdan önce ve sonra çekilmiş iki fotoğrafına bakıp bakıp ağladım tüm gece. bir yandan da karşılaştırma yaptım kendimce. belki o değildir, belki sadece giydiği bluz benzerdir dedim. birisi için artık çok geçti ama diğeri capcanlı hayattaydı, hâlâ bir şeyler yapılabilirdi.
  ama değilmiş, listeye adı eklenmiş... iki fotoğraftaki de o n a l t ı yaşında ayrancı anadolu lisesi öğrencisi güzel destina'ya aitmiş.

  insanların kana susadığı bir ülkede, hiç alakasının olmadığı bir savaşın kurbanı oldu gencecik kız. tek suçu o gün orada olmaktı. tüm diğer hayatını kaybedenler gibi...

  gündüz güneşliydi ankara, gece yağmur başladı. öyle çok yağsa ki şehir ağzına kadar dolsa, taşsa hepimiz boğulsak o suda dedim. bunca insanı kaybettiğimiz günün sabahı olmamalıydı. ama oldu, maviye döndü karanlık... tıpkı suruç'ta, garda, sultanahmet'teki günlerin ertesi sabahı gibi. birilerinin hırsı, açgözlülüğü, kan seviciliği uğruna yapılmış önceki saldırılar sonrası gibi..

  destina'yı tanısaydım belki burada hayallerinden, neşesinden, sevgisinden bahsedecektim.. ama onunla ilk karşılaşmam buydu ve bende bıraktığı iz hüzün ve öfke olduğu için susup ailesine sonsuz sabırlar dileyebiliyorum ancak. o ve otuz üç can için yalnızca bunu yapabiliyorum. ne kötü...
 • annesi hacer parlak yazmış...

  --
  ben hacer parlak. 16 yaşında başkentin kalbinde patlayan bombayla çocuğu katledilen pek çok anneden biriyim. belki pek çoğunuz duydunuz, ben kızım destina peri’yi babasız büyüttüm, 2 aylık hamileyken bir trafik kazasında kaybettim eşimi. her şey çok zordu benim için ama kızım için tutundum ben yaşama. hep sevdim insanları, hep dokundum onlara, kızıma da bunu öğrettim. ayrım gözetmeksizin sevdik biz insanları. sadece türkiye’de değil dünyanın neresinde olursa olsun ağlayan tüm annelerin acısını içimizde taşıdık. insan olmak da böyle bir şey değil midir, yüreği yanan her bir anneyle empati yapmaya çalıştım, ölen-öldürülen her çocuğun yasını tuttum içimde. yok edilen insanların arkasından kurulan, öldürmenin haklılığını savunan ‘ama’ ile başlayan cümleleri dehşetle dinledim hep. ve bir gün hiç hazır olmadığımız bir anda o acı bizim evimize düştü. insanları, hayvanları, doğayı çok seven destina perim, ne için olduğunu hala anlayamadığım bir ateşin içinde kaldı. araya adamlar koyarak olaydan yaklaşık 8 saat sonra destina perimin yaşamadığını öğrendik. yakınlarım beni destina’nın vücut bütünlüğünü koruduğunu söyleyerek teselli etmeye çalıştı. ne acıdır ki ben de destina perimin bedeni paramparça değil diye sevindim.
  acım büyük ama öfkem çok daha büyük. birileri sırça saraylarından bizim terörle yaşamaya alışmamız gerektiğini söylüyor, bizim taptaze fidanlarımızın yok edilmesine sessiz kalmamızı dayatıyor. günlerdir kendime soruyorum: neden hep bizim çocuklarımız ölüyor? teröre ve ölümlere alışmayacağız, ülkedeki hiçbir savaşın bizim savaşımız olmadığını biliyoruz. çocuklarımızı katliamlara kurban vermediğimiz, barış ve sevginin hakim olduğu bir ülke inşa edebilmek için üstümüzdeki ölü toprağını atıp hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. değilse sıra hepimize gelecek, ateş hepimizin evine düşecek. sesimizi yükseltip, yüreklerimizi yan yana koyarak teröre barikat olalım. bizi yönetenlerin sıradan insanlar gibi terörü lanetleyip, kınamalarını değil sorumluluğun gereğini yerine getirip istifa etmelerini istiyoruz. benim nezdimde, bombayı patlatanlar kadar, onlara bu ortamı hazırlayanlar ve engel ol-a-mayanlar da suçludur!!!
  unutmayın ki anaların öfkesi ve ahdı sizleri bir an yalnız bırakmayacak! destinalarımızı kalbimizde gururla taşıyacak yaşatacağız ama suçluları asla affetmeyeceğiz!!!
  destina perilerin ağız dolusu o kocaman gülüşleri bizlerin geleceği, sebebi olanların ise kabusu olsun!!!
 • "o saatte orada ne işi varmış..? " diye soracak bir müslüman daha damlamadı mı buraya.

  insanlar evlatlarını, yavrularını kaybediyor bu orospuçocukları ve bitmeyen hırsları yüzünden.
 • muhtemelen bugünden sonra, birinin üzerinde o çizgili hırkanın benzerini gördüğümüzde aklımıza ilk önce senin yerde yatan cansız bedenin gelecek.

  keşke başka bir yerde doğsaydın. huzur içinde uyu talihsiz kız.
 • iki gündür çektiğimiz kalp ağrısının, açık havada alamadığımız nefesin, burnumuzdaki sızının, gözümüzden süzülen yaşların adı peri. hayata beraber tutunduğu annesinin yanına giderken hiç göremediği babasının kollarında bulmuş kendisini. ruhu şad olsun. ailesinin ve arkadaşlarının başı sağ olsun.
 • bir takım gereksizler sürekli çıkıp sözün bittiği yerdeyiz diyor ya hani.
  bugünden sonra benim için sözün bittiği yer bu kıza ait aynı gün çekilmiş iki fotoğraf.
  bizim huzursuzluğumuz devam edecek umarım sen huzur içindesindir.
 • başkanlığınız batsın!
 • lanet olsun sizin insanlığınıza... kurban olurum güzelliğine bak, benim kardeşim de o yaşlarda... ne diyeceğini bilemiyor insan. o dininizde ırkınızda milliyetçiliğinizde kürtlüğünüz de türklüğünüz de , paranız,koltuğunuz başkanlığınız da yerin dibine batsın dedi ya o sakallı uzun saçlı arkadaş...

  o kadar güzel söyledi ki, kelimeleri bırak ağzından çıkan her harfe bin kere katıldım bu kız çocuğunun ölümüne şahit olduktan sonra...

  lanet olsun size, dininize de kitabınıza da, insanlığınıza da şans olsun...

  geberin ulan, haykırarak, inleyerek, ağlaya ağlaya geberin, vicdanlarınız sizi rahat bırakmasın çıldırarak geberin. bu çocukların ahları ile geberin, bu insanların hakları ile geberin. tek dileğimdirbu sizin gibi soysuzlara...
 • hayalleri çalınan bir çocuk.
  mekanı cennet olsun.
  allah annesine sabır versin.
 • hiç görmediği insanların hırsı sebebiyle yaşama hakkı elinden alınan bir başka masum insan.

  vatandaşı olduğu ülke kendisini koruyamadı, arkasından önceki kader ortağı insanlar gibi c/p açıklamalar yapıldı. sabırlar sınandı, bıçaklar kemiğe dayandı, gücümüz test edildi, dış mihraklar, kokteyl örgütler bulundu, bombacının kimliği ve milliyeti bulundu açıklanacak, internet ve haber alma hakkımız kısıtlandı vs vs.

  aynı tas aynı hamam. hep aynı üzüntüler, acılar nefretler. yaşamanın şans olduğu bu ülkede yaşadığımız o şanslı günlerde içimiz hep kapkara, acı dolu.

  allah rahmet eylesin genç kardeşim. senin de adın içimizde kalbimizde kazındı.

hesabın var mı? giriş yap