şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da çok popüler olan oddysey of mind'ın ikiye ayrılması sonucunda kurulmuş olan organizasyon. amacı yaratıcılıktır anlamak istemeyenlere zaman kaybı ve saçma gözükecek şeylerle uğraşılıp durulur. kendi adıma çok sevdim aşırı zevk aldığım olayın adıdır. rc'de bu kulübün munle aynı katta karşılıklı sınıflarda olması bana hep çok ironik gelir.
 • artık diturkey de vardır..hatta ilk orngaizasyonu olan ıcc(instant challenge challange ) ı da gerçekleştirmiştir..
  http://www.diturkey.org/
 • artık mun'la uzak sınıflarda ve farklı zamanlarda gerçekleşen bir kulüptür. artık lego klubunun sınıfıyla karşılıklıdır ama zamanları yine farklıdır. başında joe welch vardır ki bu kulübe girmek için yeterli bir sebep bile olabilir onun dışında kulübün asıl sorumlusu jonathan stanyer olarak görünmektedir ve bu hayatın asıl ironisidir. mermer suratlı rus mafyası adam sırıtma belirtisi bile göstermeden 2 saat geçirebilmeyi başaran tek insandır o kulüpte ayrıca tek kelime etmeme rekorları da mevcuttur.

  kulüp olmasının dışında uluslar arası bir organizasyondur. .takımlar team challenge ve instant challengelara hazırlanırlar en azından hazırlanmaları gerekir. insan sağlığı için tehlikelidir, her an takım liderinin baskısı sıkıştırması hissedilebilinir ve tüm bu baskılara ramen bir sey yapmama belirtileri gösterilip zaten normal olmayan takım lideri toroslar'a sürülerini aramaya göndertilebilir.

  organizasyonun türkiye finalleri robert kolej'de gerçekleşir
 • di da bir grup 7 kişiden oluşur ve gruplar yılın başında kendilerine sunulan 5 team challenge dan birini seçer. aynı zamanda instant challenge olarak adlandırılan 5-10 dakikalık anlık yarışmalar için kendilerini hazırlarlar. nisan ayındaki national finals da bu iki yarışma türünde yarışan gruplar topladıkları puana göre amerika da yapılan global finals a gitme hakkı kazanırlar.
 • acayip zevkli ve eğlenceli yarışma. 5-7 kişilik takımlar halinde yıl boyunca seçtiğiniz bir team challenge'a çalışırsınız. toplamda 5 kategori, konular hep değişse de kategoriler aynı kalıyor.
  challenge a: teknik
  challenge b: bilimsel
  challenge c: güzel sanatlar
  challenge d: doğaçlama
  challenge e: yapısal

  bunlar dışında rising stars va projectoutreach adlı 2 team challenge kategorisi daha var. rising stars küçükler için ama projectoutreach'in amacını bilmiyorum, 2008'de çıktı zaten.

  takımlar turnuvalarda team challenge'dan ve instant challenge'dan puan alıyorlar. insant challenge adından da anlaşılabiliceğigi anlık, en fazla 10-15 dakika sürüyor. takımlardan o sırada ellerindeki malzemeden kula yapmaları, köprü oluşturmaları veya bir skeç hazırlamaları istenebiliyor. eskiden tennessee, knoxville'deki golabal finals'a gitmek için sadece robert kolej'deki türkiye şampiyonasını geçmek yeterli olurdu ama katılan takımlar arttığı için önce biri izmir takev özel ilköğretim okulu diğeri de istanbul enka okullarındaki bölgesel finalleri geçmek gerekiyor. ulusal finaller de destination imagination affiliate tournament (dat) adı altında düzenleniyor.
 • izmir'de bir özel okulda takım liderliği yaptığım dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu..
 • global final videolarındaki rengarenk ortamı görünce çalışmak için inanılmaz gaza gelinen, bayağı eğlenceli ama bir o kadar da emek isteyen organizasyon.
 • sikimsonik yarışma. doğru dürüst bilgi yok, açıklama yok.
 • global finalinde adeta bir mini olimpiyat ortamı yaşatan organizasyon. kategorilerle ilgili detaylı açıklama sitelerinde bulunur ama detay seviyesi farklıdır. örneğin teknik dalın açıklamaları elbette doğaçlamadan daha detaylı ve çerçevelenmiştir.
  ülkemizdeki temel sorun turnuvaya katılan takımların liderlerinin açıklamaları iyi okumaması doküman sonrası muallakta kalan konuları sormaması dünyadan sorulan soruları ve yanıtları takip etmemeleridir.
  takımlarımızın teknik daldaki yapılacak tur sayısı, sürücünün harekete katkısı, takım liderinin yapabilecekleri/yapamayacakları vb. gibi çok temel konularda dahi hatalar yapmaları en basit haliyle okumayı sevmemekle açıklanabilir.