şükela:  tümü | bugün soru sor
 • psygnosis / reflections ürünü, 1996 yapımı, destruction derby'nin devamı oyun.

  pentium 75 işlemcili ilk bilgisayarımda windows 95'e geçtikten sonra fifa 97 ile birlikte oynamaya başladım, ve yanılmıyorsam en az bir 6 yıl kadar oynamışımdır. oyun kötü müydü ? evet, kötüydü. herkes de öyle der.. ama şuna eminim hayatımda en keyifle oynadığım oyunlardan biridir.

  bi kere play station'dan pc'ye uyarlanırken sanki her boka üşenip sadece motoru değiştirmişler, fare yok, isim yazarken bile ekran klavyesi kullanılırdı. oyun 320x240 çalışırdı, ama bir de hires modu vardı, (dd2h.exe) 640x480 oynayabilirdiniz (directx 2'nin bütün gücüyle hemi de..). grafikler için bulundurduğu yegane ayar draw distance idi. başka da bi ayarı yoktu zaten doğru dürüs.

  kontroller ise inanılmaz zordur, manuel vites diye bişey yok, tek numarası büyük virajlardan önce frene hızlıca basıp çekerek drift başlatabilirdiniz, bide bi modu vardı da adını hatırlayamadım şimdi, space'e basınca direksiyonun dönme açısını artırıyordu. böylece daha dar bir alanda dönüş yapabilirdiniz, hızlı giderken basılması tabiki understeer ile sonuçlanır.

  tek güzel yönü, hasar modellemeleri bence çok çok güzeldir. çoğunlukla görsel olmakla beraber, tekerleklerin kopması gibi bir fiziksel hasar olayı da içermektedir.

  3 yarış modu vardır, wrecking racing, stock car, destruction derby olarak.

  wrecking'de millete spin attırdıkça (hayır çarptıkça değil) puan kazanılırdı;

  90 derece - 10
  180 derece - 25
  360 derece - 50

  şeklinde bir sisteme göre. taklaya puan vermezdi mesela, deli ederdi adamı. ayrıca diğer arabalar wrecking'de abartı yüksek puanlar alablirdi, sizin götünüz çıkardı 90 puan çıkarmak için. burada yapılması gereken pistte geri geri giderek 400-500 gibi puanlar toplamaktır.

  stock car'da ise bilgiğimiz yarış olayı vardı, bilgisayar düzgün yarışırdı ama bazı sürücüler (00-the master, 13/11(?) - the pro, (?)-skum vs..) bu mod'da da wrecking olayına girerdi. ipnelere bak..

  destruction derby modu ise bir 4 arenadan birinde cereyan eder, arabalar yuvarlak bir alanda allah ne verdiyse girişerek puan toplamaya çalışır. alt modu olan total destruction'da ise herkes size dalar, mümkün olduğunca hayatta kalmaya çalışırsınız.

  wrecking ve stock car'ın ise 4 alt modu vardır

  championship - 3 yarış (wrecking'de ek olarak bir de arena yarışı)
  practice - öylesine
  time trial - zamana karşı, tek siz.
  multiplayer - hot seat ama..

  3 araba mevcuttur, rookie, amateur ve pro olarak. arabaların tek farkı, farklı top speed, acceleration ve grip özellikleridir. bide renkleri.

  rookie - üstü beyaz, altı kırmızı, grip hayvan, diğerleri leş.
  amateur - üstü sarı, altı siyah, 3ü de aynıydı galiba.
  pro - üstü gri, altı siyah, grip leş, diğerleri full.

  pro ile oynaması başta çok zor gelir, ama alışınca diğerleriyle oynayamaz hale gelirsiniz. yine de wrecking'de rookie iyi sonuç verir, neredeyse ray üstünde gidiyormuş gibi yol tutması sayesinde arka paneline dokunuğunuz herkesi maymun edebilirsiniz.

  7 pist ve 4 arena vardır. sırayla

  pine hills raceway:
  klasik oval, biri büyük biri küçük 2 zıplama içerir, zevkli pistlerden biridir. pit stop imkanı vardır.

  chalk canyon:
  bu da klasik dağlar falan. uzunca bir pisttir, 4'te 3'ü boyunca tırmandıktan sonra gökdelen yüksekliğinde bir tepeden aşağı uçarsınız. bundan 2 viraj öcne ise pistin ortasındaki bir boşluktan uçarsınız. rookie ile burayı atlamak mesela çok zordur, girişindeki virajı baya temiz dönmek gerekir. pit içerir, çıkışı hayvan zordur.

  caprio county raceway:
  bilardo masası kadar düz bir pisttir, yükseklik farkı sıfırdır. virajları serttir, şahsen zor bir pist olduğunu düşünmekteyim, ama pro ile power steering kasıp çok güzel dönersiniz. pit içermez.

  sca motorplex:
  tahminimce 150 derecelik falan efsane bir virajı vardır, pro ile burayı drift dönmek orgazmik etki yapar. bide start finish düzlüğünden önce süper uzun bir virajı vardır, güzel zevkli hızlı bir pisttir. pit içerir. girişi hayvan zordur.

  black sail valley:
  favorim. kötü havada yarışılan bir pist, starttan hemen sonra sağa dönülen bir eğimli bir virajdan sonra yol 2ye ayrılır, bu iki yol ilerde kesiştikten sonra tekrar birleşir. bu kesişim ve birleşme noktalarında deli kazalar yapabilirsiniz. sonrasında yüksekçe bir zıplama sizi 90 derecelik bir virajı öptürmeye çalışır, sonrasında start finish düzlüğü vardır. pit içerir.

  liberty city:
  gece yarışı, şehirde, yol eşşek gibi geniştir, bir ara bi yol inşaatından geçersiniz, ufak bir zıplama vardır orada. pit içermez, hızlı pistlerden biridir.

  the sca ultimate destruction speedway
  son nokta, yarışı bitirmesi bile oldukça zordur. startan sonra sağa dönerek girdiğiniz bir tünel 2'ye ayrılır, halilye araba sola meyleder, girenin allah yardımcısı olsun derim. araba ile neredeyse aynı genişlikte bir yolda ölüm virajlarıyla sürersiniz, çıktığınızda baya hasar almış olursunuz, pis zaman kaybettirir. sağda ise (girmeyi başarırsanız) 3 ardışık büyük viraj mevcuttur. sonrasında tek araba genişliğinde bir boğazdan geçip tünelden çıkarsınız. (bu noktada sağ tünel de biter ve yola katılır). sonrasında bir viraj ki, hem 45 derece eğim, hem 90 derece dönüş, baya kastırır. kısa bir tünelden sonra yol tekrar ikiye ayrılır, sol taraf uzunca, tırmanışlı, tünelli bir viraja girer, sağ ise dar ama zevkli bir zıplama içeren bir düzüğe girer, sonra bu iki yol kesişir, kesişimden sonra (eğer soldan girdiyseniz) baya bir düzlükten sonra efsane bir uçuşla start çizgisinin üstünden geçersiniz, veya (sağdan girdiyseniz) abarmıyorum neredeyse 80 derece içe yatık bir virajı dönersiniz, sonra start düzlüğü.

  arenalar ise:

  red pike arena
  ortasında bir tepe vardır, yuvarlak, bi numarası yok.

  the colosseum - veni vidi vici
  daha ufak, yuvarlak, düz.

  he pit
  büyükçe, ortası çukurdur.

  death bowl:
  büyük d harfi şeklinde, düz olan kenarında bir çukur var, düşen race over oluyo.

  <caps>macs</caps>r<caps>poo</caps> şeklinde bir şifresi vardır oyunun, isim olarak bunu girersiniz bütün pistler açılır.
  bir de <caps>creditz</caps> vardır, credits işte. o videonun müziği de çok güzeldir.

  oyunun müzikleri çok sağlamdır, bilhassa menü müziği insanı ürkütür falan. ayrıca müzikler cd'ye track olarak kaydedilmiştir ki ne güzel dinlersiniz sağda solda..

  orjinal çalışır durumda cd'sini hala çalışır durumda saklarım. xp'de çalışmamaktadır ama.. torunlarıma verecem artık hologramdan falan sıkılınca oynarlar belki..
 • bir de o yaşta bunu oynayan veletlere verdiği gaz tarifsiz olan harika bir soundtrack seti vardır bu oyunun.
  http://www.last.fm/music/jug/destruction derby 2
 • hem içerik hem görüntü olarak çok iyi kalitede bir derleme videosu: http://www.youtube.com/watch?v=k21hpxdu83a
  tüm müzikleri: http://www.youtube.com/…77/search?query=destruction
 • yukarıda da belirtildiği gibi, playstation portu olduğu menülerinden pek bir belli olan unutulmaz oyun. daha sonra lisanslı formula 1 oyunları da yapacak olan psygnosis'in bence en unutulmaz işlerinden biriydi dd serisi. emektar celeron makinamız, 2mb lık s3 virge ekran kartımız ile az oynanamıştık.

  https://www.doksanlar.xyz/destruction-derby-2/
 • ps'teki metal müzikleri harikadır.
  https://www.youtube.com/watch?v=30kf4wmpxbs