şükela:  tümü | bugün
 • türkçe'de de bir dönem kullanılmış detant kelimesinin ingilizce ve fransızca'daki orijinali. aslında ingilizce'ye de fransızca'dan geçmiştir.

  lacrima'nın çok güzel bir şekilde anlattığı küba füze krizi sonrasında, abd ve sscb arasında silahsızlanma konusunda karşılıklı adımların atıldığı, doğu-batı ilişkilerindeki yumuşama dönemini anlatır.
 • kelime anlamı rahatlama, yumuşama olan fransızca terim.
 • 1984 yılında kurulmuş, yırtık hatun vokalli thrash grubu.
  1986 yılında yayınlanmış bir tane albümleri var. sonrasında vokalin ölmesiyle grup dağılıyor.
  yeni vokal ile 2010 yılında tekrar birleşiyorlar.
 • 2010 yılında birleşmeyip dağılan grup.
 • yumuşama, farklı ekonomik ve toplumsal sistemlere sahip ülkeler ya da ülke grupları arasında, son aşamada barış içinde bir arada yaşamayı öngören, yeterli sayıda şarta bağlanmış uzun süreli ve kapsamlı bir işbirliğine varacak, gerginliğin aşamalı ve bilinçli bir biçimde azaltılmasını öngören politikadır.
  sözcüğün fransızca karşılığı olan détente, 1970'lerin başından itibaren uluslararası siyasette kullanılmıştır. bu yolla ülkeler sıcak savaşa girmek yerine, sorunları politika üzerinden çözmeye çalışmışlardır. buna karşın, terim öncelikli olarak sovyetler birliği ile abd arasındaki yüksek tansiyonlu dönemde, 1960'ların sonu ile 1980'lerin sonu arasında kullanılmıştır.
  yumuşama terimi ilk olarak soğuk savaş döneminde kullanılmıştır ve bloklar arasında karşılıklı “söz düellosu” vasıtasıyla savaş tehlikesinin azalmasını ve komünist ile komünist olmayan devletler arasında siyasal, ekonomik, kültürel ve teknolojik anlaşmaların sayılarındaki artışı ifade etmek için kullanılmıştır.
  yumuşama, ayrıca, soğuk savaş döneminde doğu-batı ilişkilerinde çatışma ve gerginliğin azaldığı tarihsel bir dönemi tanımlamak için de kullanılmaktadır. “dönem” kavramının aksine bir “süreç” olarak düşünüldüğünde yumuşama, anlaşma ve iş birliği aşamalarından oluşan bir ilişki türü olmaktadır. böylece uluslararası politikada yumuşama bir siyasal amaç biçimine dönüşmektedir.
  yumuşama son olarak, “görüşmeler çağı” denilen günümüzün temel özelliği ve çağdaş gelişmelerin doğal bir sonucu olarak da değerlendirilmektedir. bu bağlamda, “küreselleşen bir dünyada uluslararası sistemin parçalarını oluşturan birimlerin, yeryüzünün neresinde olursa olsun çıkabilecek çatışmalar ve uzun süren anlaşmazlıkların global bir savaşa yol açabileceğinin bilincinde olarak daha tedbirli ve belli kurallara uygun hareket etmeleri” biçiminde tanımlanmaktadır.
 • (bkz: detant)