şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kimyasal olan ve sabit şeyleri ortadan kaldıran herşeye ilaç dediği için deterjanada ilaç diyen taşra insanı veya kasabalı.
  • prezervatife balon veya şapka diyen köylünün kardeşidir.
  • deterjanı bilmem ama çamaşır suyu bal gibi ilaç,
    çamaşır suyu ile zeytin yağı 1 hafta boyunca günde üç kere kaşıkla karıştırıyoruz
    krem kıvamına gelince, eklem ağrılarımızın olduğu bölgeye sürüyoruz ve eklem ağrılarından kurtuluyoruz (bkz: eklem ağrıları)
  • kıbrıslı olması olasıdır.
  • tarımda kullanılan kimyasallara da ilaç der ama bu onun kabahati değildir.
    (bkz: tarım ilacı)
  • ''fransızca détergent veya ingilizce detergent "bir tür kimyasal temizleyici" sözcüğünden alıntıdır. (ilk kullanımı: 1938 procter & gamble co., amer. kimya şirketi.) bu sözcük latince detergere, deters- "silmek, temizlemek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. latince fiil latince tergere, ters- "temizlemek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir.''
    ben böyle başlık açanları ve altına onu destekleyici şeyler yazanları gerçekten anlayamıyorum. ben de köyde büyüdüm anneannem de ilaç diyor deterjana. bulaşık için olana 'mintak' çamaşır için olana 'çamaşır tozu, hypo' gibi marka isimleri ile diline yerleşmiş annemin de.
    sizin köylü diye küçümsedikleriniz benim canım oluyor. deterjan kelimesini kökenine kadar bir google taraması ile saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. malum köyde yaşadığımız için internetle bilgisayarla tanışmamız sizin kadar erken olmadı. sizlerde uzayda yaşamıyorsunuz zaten uçurum fark yok ama sizin küstahlık had safhada. köyde yaşayan insanları aşağılayacak kadar düşmüş bir nesil var burada. dilerim elleriniz kollarınız kırılır bir an önce.