şükela:  tümü | bugün
  • aradım ama bulamadım, bu konuda söylenmiş bir şeyleri bulmaya ve bu konuda araştırma yapmaya ihtiyacım var.

dün geceye kadar tümüyle deterministik bir bakış açısıyla paralel evrenler kuramını reddediyordum. her olayın yalnız bir adet nedeni ve tek bir sonucu olduğu fikrine radikal bir şekilde bağlanmıştım.

dün gece yatmadan önce aklıma geldi, eğer bir olayı etkileyen nedenler birbiriyle tamamen eşit ihtimalde olsa ne olur?

yani a olayının sonucu neden sonuç ilişkisine bağlı olmasaydı sonsuz adet ihtimal olurdu ama böyle değil ve bu yüzden a olayının sonucu kesinlikle b oluyor diyebiliyoruz.

ama eğer a olayının sonucunun b olması ile yine bu sonucunun c olması ihtimalleri eşitse eğer bu durumda ne oluyor? sonsuza yakın değişkenin olduğu bir evrende yine bir olayın değişkenlerinin eşit ihtimalde olması imkansız değil.

atıyorum satrançta beyazla oynarken piyon e4 açılışı yapmamla piyon d4 açılışı yapmamı belirleyen nedenler birbiriyle tamamen eşit olsun. beynim ikisi arasında da hiçbir fark göremiyor, hani %100,1 mantıklı demiyorum birisi için. ikisi de eşit oranda mantıklı geliyor bana ve bu yüzden hangisini yapacağım hiçbir şey fark etmiyor.

çürütün lan bu ihtimali :( deterministik düşünerek gayet huzurluydum.