şükela:  tümü | bugün
 • cats müzikalindeki en yaşlı ve bilge kedi. (bkz: old deuteronomy)
 • bunun 28. bölümünde musa aşağı yukarı "yhvh'in sözünden çıkarsanız size yapmadığını bırakmaz, amınızı götünüzü dağıtır" demeye getirir. (bkz: allah adamın amına kor)
 • türkçe'de yasanın tekrarı olarak da geçiyormuş.
 • (bkz: tesniye)
 • "ıf a man rapes a virgin who is not pledged to be married he must marry her & pay the girl’s father fifty shekels."
  deuteronomy 22:29

  "bir erkek evlilik vaadi vermediği bir bakireye tecavüz ederse , o erkek kadınla evlenmeli ve kızın babasına elli şekel ödemelidir. "
  tesniye 22:29
 • 13. ve 22. baplarında inanılması güç vahşet ayetleri bulunan incil ve tevrat bölümü.

  "o peygamber ya da düş gören öldürülecek." (isa'dan sonra peygamber olduğunu iddia eden kişi için)

  "öz kardeşin, oğlun, kızın, sevdiğin karın ya da en yakın dostun seni gizlice ayartmaya çalışır, senin ve atalarının önceden bilmediğiniz, dünyanın bir ucundan öbür ucuna dek uzakta, yakında, çevrenizde yaşayan halkların ilahları için, ‘haydi gidelim, bu ilahlara tapalım’ derse, ona uymayacak, onu dinlemeyeceksin. ona acımayacak, sevecenlik göstermeyecek, onu korumayacaksın. onu kesinlikle öldüreceksin. onu önce sen, sonra bütün halk taşa tutsun. taşlayarak öldürün onu."

  "tanrınız rab’bin yaşamanız için size vereceği kentlerin birinde, içinizden kötü kişiler çıktığını ve, ‘haydi, bilmediğiniz başka ilahlara tapalım’ diyerek kentlerinde yaşayan halkı saptırdıklarını duyarsanız, araştıracak, inceleyecek, iyice soruşturacaksınız. duyduklarınız gerçekse ve bu iğrenç olayın aranızda yapıldığı kanıtlanırsa, o kentte yaşayanları kesinlikle kılıçtan geçireceksiniz. kenti yok edip orada yaşayan bütün halkı ve hayvanları kılıçtan geçireceksiniz"

  "sonra anne-baba kızlarının erden(bakire) olduğunu kanıtlayan yatak çarşafını ileri gelenlerin önüne serip gösterecekler. "

  "ancak bu sav doğruysa, kızın erden olduğuna ilişkin bir kanıt bulunamazsa, kızı baba evinin kapısına çıkaracaklar. kent halkı taşlayarak kızı öldürecek."

  "eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi de öldürülecek."

  "eğer bir adam kentte başka biriyle nişanlı erden bir kızla karşılaşır ve onunla yatarsa, ikisini de kentin kapısına götürecek, taşlayarak öldüreceksiniz."

  "eğer bir adam nişanlı olmayan erden bir kızla karşılaşır, tutup onunla yatarsa ve bu ortaya çıkarsa, kızla yatan adam kızın babasına elli gümüş verecek. kıza tecavüz ettiği için onu karı olarak alacak ve yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır."
 • an itibariyle ilk entry'lerini birkaç dakika önce girmeye başlamış en yeni ekşi sözlük yazarı. hoşgelmiş*.
 • 25. bölümü ilginçtir.

  "25:11 : if two men are fighting and the wife of one of them comes to rescue her husband from his assailant, and she reaches out and seizes him by his private parts,
  25:12 : you shall cut off her hand. show her no pity."

  "25:11 :eğer iki adam kavga ederken bu adamlardan birinin karısı gelip kocasını diğer saldırgandan kurtarmaya çalışırsa ve ve uzanarak o adamın özel yerlerini yakalarsa/tutarsa
  25:12 : o kadının elini kesin. ona merhamet göstermeyin"

  https://www.biblegateway.com/…search=deuteronomy 25