şükela:  tümü | bugün
 • alman demiryollari. türkiye'ye eskimis trenleri gönderirdi 90li yillara kadar. mersin - tarsus - adana demiryollarinda uzun süre, her tarafinda alman uyari plakalari bulunan yolcu vagonlari hizmet etmistir.
 • havayollarindan pahali demir yolu hizmeti sunan tekellesmis alman demiryolu sirketi.
 • alman devlet demiryollari
 • 2006 almanya dünya kupası'na yetiştirilmek üzere berlin'de yeni bir merkez istasyon inşa eden demir yolları şirketidir. yeni merkez istasyonun adı da şöyle:
  hauptbahnhof
  lehrter bahnhof
 • tam adı deutsche bahn ag olmakla beraber zaman zaman die bahn olarak da görebilirsiniz. alman demiryollarının köklü yapısı 94'de reichsbahn ve bundesbahnın birleşmesiyle bu yeni adını aldı ve 6 yıl boyunca trenyolu reformu ile altyapıyı yenileme, enerji tasarru, modernizasyonu ile uğraştı. şu aralar avrupa'da yeni yatırımlar yapabilmek ve dışa açılmak için hisselerinin bir kısmının satılması gündemde.
 • her şey yolunda iken çok iyi işleyen bir sisteme sahiptir. gece son seferlerinin çok kez rotar yaptığına tanık olsam da trenlerin kalkış saati dakikası dakikasına tutar. ancak seferin birinde aksilik olduğunda hepsi birbirine girer tam alman kafası, kilitlenip kalırlar adeta. sizin de alternatif güzergahınız da yoksa öylece kalıverirsiniz.
  çünkü 5 dk rötar demek bağlantılı seferinizi kaçırmanız demektir.
  bilet kontrolü sıklıkla yapılır.15-20 bilet tutarına aylık bilet alabilisiniz. bir de trenlerin içinde bilet satılsa da trene bindiyseniz ve biletiniz yoksa biletçi sizi bulmadan sizin onu bulmanız gerekir. yoksa ters bir biletçinin sizi haşlaması işten değildir.
 • rotar yapmiyor olayi alman sistemini a$iri gozde buyutmek olsa gerek, grev harici zamanlarda da bol bol 3'er 5'er dakika takiyorlar ya da yolun ustundeki bir istasyonda 20 dakika oylece bekleyebiliyorsunuz.

  ice trenleri saatte 120 km ile ucmasina ve bu hizdayken ayakta duramamaniza kar$in icinde bulundugumuz yil itibariyle trenlerinde internet baglantisina kavu$mami$ olmalari hafif hayal kirikligi yaratir. luks restoran gibi tren yap icine internet koyma, olmuyor.
 • tcdd ile kıyaslandığında önce bir yutkunmanıza ve ulan gavur yapmış demenize neden olan bir sisteme ve dakikliğe sahip, almanyanın neredeyse her yerine ulaşan, schönes wochenende ve sachsen ticket gibi kampanyalarla öğrenci güruhunun kalbini fethetmiş alman demiryolu taşımacılığı limited şirketi...
 • son 1 aydir makinistlerin grevi ile sarsilan, bu yuzden pek cok kisiyi magdur eden, buyuk yara alan firma. ancak artik anlasmaya varilmistir ve almanya capinda grev sona ermistir. grev ile ilgili guncel bilgiler icin : http://www.bahn.de/aktuell
 • almanyada şehirlerarası ulaşım tekeline sahip devlet destekli firmadır. ülkede otobüs firması/terminali yoktur, şehirlerarası otobüsle sefer yapmak yasaktır. sonundaki ag aktiengesellschaft anlamında olup borsada halka açık olduğunu belirtir. fiyatları fahiştir çünkü rakibi yoktur. zaten demir yolunun bakımı oldukça pahalı olduğundan ucuzlaması mümkün gözükmemektedir.

  iceler çok pahalıdır ancak oldukça hızlıdır. 200 km'yi bulduğu yerler olur, içerdeki bir ekranda da bu hızı yazar. diğer tüm trenler ice'lere yol verirler. bu sebeple gecikmiş bir ice tüm tren hattının planını allak bullak eder.

  bahncard adlı bir uygulaması vardır bu firmanın, eğer öğrenciyseniz bahncard 50 almanız oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

  en ucuz alternatifi mitfahrt kavramıdır