şükela:  tümü | bugün
 • alman tarih müzesi. peinin tasarladığı ek binasının açılmasıyla da pek bir kurumlu hale gelmiştir.
  http://www.dhm.de/
 • berlin'de unter den linden üzerinde yer alan müze. oldukça geniş bir koleksiyonu vardır. tarih meraklılarının gitmesi tavsiye edilir.
 • berlin'e yolu düşen aylakların mutlaka görmesi gereken bir yer. ortaçağ'dan modern çağın sonuna kadar alman tarihini görselliği kullanarak anlatıyor.

  müzede geçici sergiler de var ve arada ilginç bir şeyler denk gelebilir. ben oradayken göçmen işçilerle ilgili bir sergi vardı ama almanya gibi sicili bozuk bir ülke için yeterince eleştirel gelmedi bana. bir de kuratör arkadaş zahmet edip almanya türkçede nasıl yazılır kontrol etmediği için alemanya yazıp geçmişler heryere. bu amatörlük sırıtıyordu doğal olarak.

  neyse esas sergiye dönecek olursak, avrupa'daki savaşlarla örülü güç mücadelesini, hanedanlar arasındaki çekişmeleri, günlük hayatı, almanya'nın birliğini sağlama sürecini şuyu buyu gayet güzel bir şekilde öğrenebileceğiniz bir düzende ve basitlikte anlatmışlar. birkaç aylık ders notunu birkaç saatte gözden geçirmek gibi düşünün. üst katta ortaçağ'dan sanayi devrimine kadar olan kısım anlatılıyor(du yanlış hatırlamıyorsam). giriş katında ise bana göre en önemli kısım olan, birinci dünya savaşı sonrası, yenilen almanya'nın düştüğü çukurda debelenirken hitler'in ortaya çıkışına ve sonrasına uzanan süreç anlatılıyor.

  - yaşanan feci açlık ve sefalet içinde komünistlerle sosyalistlerin çekişmesi
  - yaklaşan faşizm tehlikesinin gün gibi ortaya çıkmasına rağmen fark edilememesi
  - aradan çıkan hitler'in gün be gün yapılan hatalar, ittifaklar, çıkar çatışmaları şu bu derken hatırı sayılır miktarda oy alan bir parti başkanı haline gelmesi
  - gücü elde edince, aynı çok yakından tanıdığımız bir ülkede olduğu gibi, tehdit gördüğü herşeyi ve herkesi baskı, tehdit, şiddet, şantaj vb. her yolla susturmaya ve yok etmeye başlaması
  - bilmem kaç yüzü alana kadar seçim yeniletmek, bunun için ortalığı yangın yerine çevirmekten kaçınmayan insanların varlığı
  - yine çok yakından tanıdığımız ve cehaleti ve hitabet gücünden başka öne çıkan bir yanı olmayan birtakım insanlar gibi güç zehirlenmesinden müzdarip hale gelip şanlı alman imparatorluk tarihini canlandırmanın peşine düşmesi
  - hayali düşmanlar yaratıp korku imparatorluğunu süslediği vaatlerle milyonları arkasına alması
  - bu sefer bizde olmayan köklü bilim ve felsefe geleneğiyle ülkenin sanayide yükselmeye başlaması
  - nihayet bitinin yeterince kanlandığı bir anda başlayan savaş ve sonrasında yaşanan acılar güzel ama yine de yetersiz bir şekilde anlatılıyor.

  yetersiz dememin nedeni, konunun fazlaca toplumsal açıdan incelenmesinden. mesafeli bir duruşu korumak için olsa gerek bu şartları oluşturan dünya politikasının önemi ve toplumu oluşturan fertlerin bireysel salaklığının yeri biraz sönük kalmış. tabii zaten bir katı neredeyse tümden kapatan bir konunun daha da detaylı verilmesi zor olabilir. bu haliyle de doyurucu merak etmeyin. günlük hayattan fotoğrafların, posterlerin, sloganların, önemli anların kayıtlarının sunulması, kitabi bir dille anlatmaktan ziyade nesneler üzerinden gidilip bir tasvir yapılması falan ister istemez ziyaretçiyi konunun içine çekiyor.

  zor zamanlarda toplumların, bireylerin, en olmadık figürlerin nasıl da kollektif bir hatanın parçası haline geldiğini incelemek için güzel bir fırsat. türkiye'de gözümüzün önünde cereyan eden ama müdahale etmeye gücümüzün yetmediği süreçle o kadar çok paralellik kurulabiliyor ki sırf kendi güncel politikamızı taratmak için bile görmeye değer. konunun iran, afganistan, rusya, doğu toplumu olmak falan değil toplumsal dinamikler, tarihsel koşullar, bağıra bağıra gelen hatalar ve bireysel faktörler olduğunu bilmem kaçıncı kez gösteren bir sergi. yolu düşen kaçırmasın. öğrenci indirimi de var köftehorlar, iki bira parası.
 • bu müzeyi hakkıyla gezerseniz ağzınız açık kalacaktır. kelimelerle ifade edilemez bir içerik zenginliği var. müze kesinlikle alman tarihinden ibaret değil. sonuçta hanedanlar karıştığı için ve avrupa tarihi eşittir savaşlar tarihi olduğu için fransa, avusturya, rusya ve daha nicelerinin tarihine de bir göz atıp biraz da olsa olayları kafanızda bağlayabilirsiniz. ortaçağ uzun bir zaman dilimi ve tamamıyla ilgili çok zengin bir içerik var. neredeyse uygarlığın başından, günümüze kadar getirilmiş durumda içerik. tarihle en alakasız insanın bile içindeki ilber uyanabilir.

  berlin'de koca bergama'yı söküp ekledikleri bergama müzesi ve mısır'dan çordukları sayısız eserli neues museum bile benim için bunun yanında sönük kaldı. tabii ilgi meselesi. onları daha çok beğenen de çıkabilir.
 • gezerken beyniniz sulanabilir. alman tarihi bölümüne 5-6 saati göze alarak girin.
  'yok, ben müze sevmem' diyenlerin bile en azından girişteki heykelleri görmesi gerekiyor. hemide beleş.