şükela:  tümü | bugün soru sor
 • almanlar enteresan kafaya sahip insanlardır.
  empatiden yoksun, mekanik düşünmeye meyilli "arogant" düşünce ve tavıra sahip olmanın dezavantajı yüzünden, daha yeni yeni keşfedilmeye başlanılan doğu (ddr) - batı kavgasının bulunduğu hazineyi filmler ve hikayelerinde kullanmaya başladılar. belki de 90ların başında birleşip kaynaşmak zorunda kaldıkları ve soluk tenli (sağlıksız) diye aşağıladıkları doğu alman kökenli (bir zamanlar) kendi vatandaşlarını daha yeni yeni bağırlarına basıp anlamaya çalışmaları bu dönemin açılıp konuşulmasına ve işlenilmesine (nihayet) etken oldu.
  hikayede walkman gibi gözümüze dönemin en "afilli" eğlence aleti batıyor gibi görünse de portakal, muz (chiquita), worchestershire sauce gibi yoksunluğun özlemlerini, misal üçgen tobleroneyi yerken tekrar içeri düşmesini işleyebilen incelikleri barındıran dizidir. çok güzeldir.
  (batıda) her yerde sürekli 99 luftbalons çalması, tüketim toplumuna ince geçişlerin ipuçlarının bizlere sosyalist olan ddr gözüyle anlatılması kesinlikle çok akıllıca ve yerinde bir hikaye işleyiş tarzı.
  devamını bekliyoruz.
 • çok akıcı, insanı hemen içine çeken, sözlük ortamında gereken ilgiyi çekememiş güzel dizi.
  konusu, 1983 yılında doğu ve batı almanya arasındaki istihbarat mücadelesi ve soğuk savaş. böyle anlatınca sıkıcı gibi duruyor ama değil. bir kere baş roldeki oğlan çok tatlı bir şey. hemen sevip, sahiplenip "aman aman dikkat et kuzum, yavrum" diye, hop otura hop kalka izlemeye başlıyorsunuz diziyi.
  baş roldeki karakter görünüşü itibariyle temiz, toy, altın kalpli, güven veren genç imajına çok uygun. görür görmez, insansın içinin ısındığı, güven duyduğu tiplerden. çok sevimli ve sempatik buldum. görünüşüyle dizideki karakteri örtüşmüş, iyi kalpli acemi ajan tiplemesine cuk oturmuş. (bkz: jonas nay)

  baş rolün sevgilisini oynayan oyuncu da pek şekerdi. jeniffer lawrence'a benzettim her görüdüğümde ki bu kız, çok daha güzel. (bkz: sonja gerhardt)

  bir de thomas müller'in kız kardeşi gibi duran bir oyuncu vardı. (bkz: lena lauzemis)

  özetle oyuncu seçimleri yerinde, oyunculuklar iyiydi. müzikler, seksenler ortamı, nesneler, sahneler oldukça güzeldi. jenerik de öyle. senaryo daha güzel olabilirdi; gerilim dozu artırılabilir, aile vb. ilişki dozu düşürülebilirdi ama bu haliyle de konu akıyordu. çok çabuk bitti, 2. sezon olacak mı bilmiyorum ama sabırsızlanmaya başladım bile!
  tavsiye ettiğim alman dizisi.
 • birbirinin benzeri amerikan dizileri yaninda ilac gibi gelmis alman dizisi. dizinin arka plani soguk savas donemi ve nukleer savas tehdidi. klasik bir ajancilik hikayesi anlatiliyor ama gayet guzel anlatiliyor. olmus.
 • sundance tv'de yayınlanan güzel bi alman dizisi.

  konusu 1983 yılında doğu almanya'dan batı almanya'ya casus olarak gönderilen 24 yaşındaki bi ajanın batı almanya'nın hamlelerini istihbarat yoluyla doğu almanya'ya ulaştırmasını anlatıyor. 1983 yılındaki doğu almanya ve batı almanya'nın o zamandaki koşullarını gerçekçi bir şekilde anlatması diziyi daha da keyifli kılıyor.

  umarım çizgisini bozmadan devam eder.

  bu da fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=m4wifro0aig
 • 80'leri çok güzel resmetmiş olan, izlemekten keyif aldığım alman yapımı bir dizidir.
  --- spoiler ---
  görebileceğiniz floppy diskin boyutundaki değişim ile ilk kez 1982'lerde geliştirilmiş olan robitron 5120* bilgisayarlar ile ıbm 567 yada 436..**
  batı almayandaki ilk walkmanler, stansmith, levis..ve tabiii legendary "nescafe". bunun yanında yine doğu almanyada yasaklı kitaplar arasında olan george orwell 1984, shakespeare..
  ve çok uzak değil yakın geçmişimizdeki dünyadaki nükleer silahlanma..
  --- spoiler ---
 • cok iyi baslayip yavas ilerleyen ve ne yazik ki son bolumunde herseyin aceleye getirilerek bitirildigi dizi. bosta kalmis bir cok konu kaldi. tatminsiz bir son oldu.

  subayin oglu alex'in oyunculugu asmis. cok muntazam bir oyunculuk sergiledi adam. her dedigine inandim, o derece yasayarak canlandirdi karakteri. "alex'in yolu" cekilse de izlesek.
 • taze taze blutv'ye gelmiş alman dizisi.

  (bkz: reklam tadında entry girmek)

  -----------------------------------------------------------------------
  bitirdim editi: an itibariyle bitirdim. mükemmel değil ama harika bir dizi.* arasında ne fark var ki diyorsanız önce ezel'i sonra bunu izleyin. arasındaki farkı biliyorsanız hemen bunu izleyin. izlemesi keyifli, sürükleyici bir dizi.

  merak edenler için konusu: soğuk savaş zamanı almanya'sı. doğu blok'u, batı blok'unda önemli kademelere köstebekler yerleştiriyor. bizim dizimiz de bu köstebeklerden biri olan moritz stamm * etrafında gelişen olayları konu alıyor.

  doğrusu ilk 5 bölümden sonra çok daha fazlasını vaad etmesine rağmen hikayeyi nihayete erdirme telaşıyla biraz sönük tamamlandı. 4-6 bölüm daha olsaydı çok daha tatmin edici olabilirdi.

  bir de diziyi izleyenler sonunda açık bir kapı bırakıldığını görecektir. imdb'de 2018'de gelecek bir ikinci sezondan bahsediyor. bilgiyi doğrulmaya çalışmadım ama ay hadi inş.
  --------------------------------------------------------------

  masum
  the young pope
  deutschland 83
  10 tl.
  friends ve fringe de bonus.

  ben tatmin oldum.
 • 8 bölümlük efsane dizi. devamı olsa keşke. iyi detaylandırılmış. kısa da olsa rutinlerden
  uzaklaştırdı.

  jenerik müziğine de ayrıca bayıldım.

  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=9qfsps8kx6c)
 • öncelikle diziyi sevenlere; goodbye lenin, das leben der anderen ve der baader meinhof komplex filmlerini de izlemelerini öneririm.

  arada mantık hatalar olsa da ben keyif alarak izledim. doğu-batı almanya arasındaki istihbarat çekişmeleri gayet iyi anlatılmış. dönemin atmosferini de buram buram hissediyorsunuz. açıkçası burada bitseydi üzülürdüm. neyse ki 2. sezon 2018'de deutschland 86 olarak geliyormuş. bizim stamm efendi de yine başrolde.

  bu arada, berlin'i 3 gün gezmiş biri olmama rağmen berlin'in doğu almanya'nın içinde kaldığını ve batı berlin'le batı almanya arasındaki ulaşımın etrafı dikenli tellerle çevrili tren yoluyla sağlandığını büyük bir şaşkınlıkla öğrendim. iyi bilgi.
 • iyi bir dizi olmadığını düşünüyorum. farklı ve dönemsel bir dizi bu anlamda ilgi çekmiş olabilir evet ama olaylar o kadar hızlı gelişiyor ki, inandırıcılık ve gerçekçilik kayboluyor.

  homeland mesela, yaşanacak bir olayı bir sezon boyu ilmek ilmek işleyerek anlatıyor, bu dizide bir bölümde hop ajan olup gitti gizli belgeleri ele geçirdi tehdit unsuru olan kadını ortadan kaldırdı falan.

  ben beğenmedim.