şükela:  tümü | bugün
 • 83'ü tutulunca 86'sı çekilmesi karar verilen deutschland dizisi, zaten bu şekilde seri yapılacağı biliniyordu fakat bu kadar tutacağını bildiklerini sanmıyorum, ingiltere'de yabancı bir dilde yayınlanan en yüksek reytingli dizi olmuş.
  83'ten kalan sorulara* umarım cevap verirler.
  haber alan herkes gibi benim de kafamda duvarın yıkılışının nasıl işleneceği var, muhtemelen finalde bolca gerçek yıkılış görüntülerini izleyeceğiz.
 • watchlist'ime ekledim, bekliyorum. *
 • beklemedeyiz
 • (bkz: 19 ekim 2018)

  darısı duvarın yıkılması ve 2020'deki deutschland 89'un başına.

  not: izlemeye başlamadan önce mobydok tarafından özel olarak hazırlanmış ve kolibri*'nin seslendirdiği "comrades & cash" isimli belgeselin izlenmesi oldukça kolaylaştırıcı olacaktır.

  https://www.youtube.com/watch?v=2cionyywkzy
 • almanya'nın iki ayrı ülke olduğu dönemde gerçekleşen casusluk olaylarını anlatan dizidir.

  üç yıllık uzun bekleyiş sonrasında yeni sezonu bugün yayınlanmıştır. yine izlemeye kıyamayıp yavaş yavaş tüketeceğim.

  almanca'yı az çok bilen biri olarak küçük nüanslarından etkileniyorum. örnek olarak

  kaufhalle - supermarkt veya plastik - plaste yi görebilirsiniz.

  bitirdikten sonra uzun bir yazı yazmayı düşünüyorum. yavaş yavaş izleyeceğimden epey uzun zaman sonra yazarım. zaten yeni sezona nasılsa 3 yıl var.
 • deutschland 83 gibi yeni bir şaheser yaratmayı başarmış olan dizi (veya 2. sezon).

  spoiler vermeden anlatmak gerekirse olayların sadece doğu-batı almanya ekseninde gelişmediği, çok daha büyük bir perspektif sunan bu sezonda yine hem oyunculuklar, hem de ortam çok kaliteli.

  soğuk savaş, yakın tarih ve almanya gibi konulara ilgisi olan herkesin izlemesini kesinlikle tavsiye ederim.
 • maalesef deutschland 83'ün yarattığı atmosferi yaratamamış; 80lerdeki ddr-batı almanya ikilemi/çelişkisini ortaya koyamamış devam dizisi. şu ana kadar 3 bölüm izledim ve dizinin tamamı neredeyse afrikada geçiyor. bu da ismiyle tezat bir konsepti ortaya koyuyor. tabiki soğuk savaş atmosferini ve doğu-batı almanya çekişmesinin afrikadaki yansımasını görmek de hoş ama tüm kurguyu bunun üzerine zorlama bir biçimde koyunca dizinin akışı oldukça sorunlu hale geliyor. yine ilk seriden bazı karakterleri sırf, bu serinin bir devam serisi olduğu anlaşılsın diye amaçsızca senaryoya dahil etmek de olmamış.
  umuyorum son 2 bölüm, fikrimi değiştirir.
 • tanım: esasen (bkz: deutschland 83) dizisinin ikinci sezonu olan ancak deutschland 86 ismiyle ayrı bir dizi gibi yayınlanan dizi. türkiye'deki yayın haklarının sahibinin (bkz: blutv) olduğunu da belirtmemde fayda var izleyecekler için.

  genel olarak izleyen kişiler ilk sezonu(deutschland 83'ü) daha çok beğenmiş ancak ben deutschland 86'yı bütüne vurduğumda daha çok beğendim. olayların avrupa ile sınırlı kalmayıp daha global düzeyde ele alınmış olması diziyi hem daha akıcı kılmış hem de yazarlara daha geniş bir kurgu alanı sunmuş. bu sezon ile birlikte gelen karakterler ve geçen sezondaki karakterlerin diziye yediriliş biçimi de hoş olmuş. ancak

  --- spoiler ---

  alex'in diziye katılma biçimi çok saçma, gereksiz ve anlamsız olmuş. yani tamam böyle bir karakter var ama birkaç kısım hariç dizide aldığı rol ilk sezona oranla çok anlamsız olmuş. aids ile mücadele konusu ve homofobiyle mücadele için kendisine rol veriliyor ama insanların gözüne bir şeyi bu kadar sokmaya çalışılırsa haklı olunan bir durumda haksız bir duruma düşülmesi oldukça olası olacaktır. fazla sırıtıyor yani bana göre alex kısımları dizinin. tischbier kısımları ne kadar yeterli ve dozundaysa onun kısımları da o kadar uzun ve gereksiz olmuş.
  --- spoiler ---

  dizinin en zayıf olduğu konuysa karakterler arasındaki ilişkilerin gelişimi, birbirlerine bağlılık duyma süreçlerinin çok kısa ele alınması ve buna bağlı olarak çok kötü işlenmesi. bir karakter ile diğeri arasında bir ilişki yaşanıyor ama ne ara adama aşık oldun bacım derken buluyorsunuz kendinizi izlerken. bunun çok sık tekrarlanması da büyük eksi oldu bana göre.

  --- spoiler ---

  yukarıda bahsetmiş olduğum o karakterler arası ilişkilerin işlenişindeki saçmalık en çok brigitte ile martin arasındaki ilişkide görülüyor. yahu ne ara aşık oldun ablacığım gözünü seveyim. ne yaşadın da kendinden 9 yaş küçük seni büyük ihtimalle sevmeyen sadece kişisel çıkarları için kullanan bir adam için hem kariyerini hem servetini hem de geleceğini bu kadar riske attın ?
  ikinci olarak da martin kardeşim, sen cins misin ? yahu sana o annett denen kadından hayır gelir mi ? herkese nasıl pislik yaparım, nasıl iğrençlik peşinde koşarım mantığında olan o kadınla barışmana ne gerek vardı ? kadının dini imanı kariyeri. her şeyi yapar kariyeri ve kişisel çıkarları için. hem öbür tarafta brigitte abla senin için birçok riski göze almıştı. o ilişkinin gelişimi de pek normal olmasa da en azından martin bazında düşünüldüğünde ve brigitte'nin yaptığı fedakarlıklar göz önüne alındığında martin'in çocuğunu alıp batı'ya gidip brigitte ile kaçması ya da bnd için onunla birlikte çalışması çok daha mantıklı olurdu. çocuk annesini özleyecek olsa da(bir süre için) işin sonunda o manyak, kariyer bağımlısı kadından ve o rejimden kurtulması çocuğun geleceği ve sağlığı için daha iyi olurdu.

  --- spoiler ---

  özet geçmem gerekirse genel olarak olayın iki almanya arasındaki konudan ziyade global çapta alınmış olması nedeniyle ben bu sezonu izlerken daha çok keyif aldım. libya krizi, güney afrika problemi, afrika'daki komünist-sosyalist hareketler ve hükümetlerin aktivitelerinin gösterilmesi, doğu bloğunun içten nasıl çatladığının gösterilmesi vs. oldukça hoş olmuş ve dozunda tutulduğu için sıkmadan yedirilmiş diziye. vaktiniz varsa hem ilk sezonunu hem de bu sezonu mutlaka izleyin. ilk sezonu izlediyseniz zaten kesinlikle izlemeniz gerek diye düşünüyorum.

  puan = 8/10
 • her ne kadar deutschland 83'deki belgesel vari hava kaybolmuş olsa da deutschland 86'nın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. daha iyi çünkü daha hızlı ve daha heyecanlı.

  89'u heyecanla bekliyoruz.
 • içerisinde bir annett karakteri var ki, daha popüler bir dizi olsaydı skyler white yanında hikaye kalırdı.

  piyasada milyonlarca zombili, entrikalı dizi varken bu güzelim dizinin 10 bölümcük olup hemen bitmesi çok üzücü. 89'u beklerken yaşlanacağız.