aynı isimde "deutschland" başlığı da var
  • proto-germen yani almanya oluşmadan önce bölgede yaşayan kuzeyli (nordik) kabileler arasında halk (alm. volk) anlamına gelen kelime deutsch'tan türemiş kelime, halkın vatanı diye tercüme edilebilir.
  • klibini izlerken aynı anda 5 klip izliyormuş hissi veren hayvani rammstein şarkısı.
  • bugün tsi ile 20.00 de yayınlanacak yeni rammstein şarkısı.

sızdırılması sebebiyle şarkıyla ve klibiyle erken tanışma fırsatım oldu. şarkının klibi 9 dakika uzunluğunda adeta bir görsel şölen gibi. rammstein'ın klip konusunda ne kadar iyi olduğunu biliyoruz ama yıllar yıllar sonra gelen bu göndermelerle, mesajlarla dolu ürün beni tatmin etti açıkçası.

şarkının kendisine gelince, şarkının sözleri de klibi gibi olay yaratacak düzeyde. müzikal anlamda flake'in klavyesinin ön planda olduğunu farkettim. son 4 dakikadaki piyanoyla beraber insanın flake'in ellerinden öpesi geliyor.

son yıllardaki elektronik müziğin yükselişi sanki şarkıyı etkilemiş gibi. deutschland yeni albüme dair ilk işaret, ilerdeki günlerde yeni albüm hakkında daha fazla bilgiye ulaşacak gibiyiz.

edit: azdım sanırım. kafayı yiyorum tanrım.
  • sağından solundan kalite akan, şahane klibiyle hayranlık uyandıran rammstein türküsü. klip yapımcısının bir türk olması da ayrı bir güzellik tabii. insanın klipteki görsel şölene şapka çıkartası geliyor yahu. yeni albüm de bu kalitede olursa tadından yenmez.
  • rammstein yine yapmış yapacağını. klip değil adeta bir film olmuş.

rammstein rammstein über alles !
  • klibi harika , sözlerini anlamasam da şarkı da müzikal olarak çok iyi bence
  • rammstein'in yeni bombasi, baya film cekmisler, muzigin de altta kalan bir yani yok, sahane is olmus.
  • en son bungee jumping yaptığım vakit vücudum bu denli adrenalin salgılamıştı yemin ederim. o nasıl bir şarkı? nasıl bir video klip öyle ya? kalbim neden böyle güp güp atıyor? nasıl olur da şu an 24 saat aralıksız koşabilecekmişim gibi hissediyorum? neden ya? niçin? tövbe ya rabbim! muhteşem olmuş. muh te şem!!!
hesabın var mı? giriş yap