şükela:  tümü | bugün
 • fransizca'da iki.
 • dü.
 • gérard pelletier ve cati tete tarafından kurulan harikulade minimal wave grubu.

  gérard, almanya'da ilk kez kraftwerk dinlediğinde çok etkileniyor ve elektronik müzik yapmak istediğine karar veriyor. bir ay sonra, strasbourg'a gidip synthesizer alıyor. kullanması zor bir aletti ancak kendi soundumu bulmama çok yardımı dokundu dediği aletiyle cumartesi günleri şarkılar söylüyor -o zamanlar tek başına- bunu grubun oluşmaya başlamasının ilk adımı olarak gören gérard, 1979'da fransa'ya dönüp hafta sonları yine müzik yapmaya devam ediyor ve bir gün "magical girl" dediği cati ile tanışıp gece boyunca müzik hakkında konuşuyor ve deux doğuyor.*

  deux
 • yönetmenlik koltuğunda filippo meneghetti'nin oturduğu, oyuncu kadrosunda barbara sukowa, martine chevallier ve léa drucker'ın yer aldığı 2019 yapımı film.

  film, dünya prömiyerini 44. uluslararası toronto film festivali'nde yapmıştı. filmin ülkemizdeki ilk gösterimi ise 39. istanbul film festivali kapsamında online olarak yapılacak.

  film, nina ve madeline arasındaki çok özel ve benzersiz aşkın nasıl sarsıldığını anlatıyor. toronto film festivali'nin keşifler bölümünde ilk kez gösterilen film, bir yalanı sürdürmenin bedelini melodramın tuzaklarına düşmeden, sevginin gerçek kudretiyle karşılayarak gösteriyor.
 • bir fransız filmi.

  two of us / ikimiz.

  şimdiye kadar izlediğim, iki kadının aşkını anlatan filmlerden bir farkı vardı. o da bu kadınların genç değil orta yaş üzeri olmalarıydı.

  filmin çarpıcı tarafı da verdiği duygu ve hikayesi. lakin bu da spoiler demek.
  siz en iyisi izleyin.

  resmi tanıtımı şu;

  2020 angers en iyi fransız filmi | 2019 montpellier izleyici ödülü, en iyi ilk film

  ikimiz, nina ve madeline arasındaki çok özel ve benzersiz aşkın nasıl sarsıldığını anlatıyor. yıllardır birlikte olan iki kadın, aynı apartmanda, karşılıklı dairelerde oturan iki emeklidir. çok uzun zamandır komşudurlar, üstelik beraberliklerini yıllardır sürdürmelerine rağmen çocukları dahil herkesten gizlemeyi de becermişlerdir. iki sevgili oturup düşünürler ve sonunda evlerini satıp “kendileri gibi olabilecekleri” roma’ya taşınmaya karar verirler. ancak son anda dengeler değişiverir, işin içine acı ve ayrılık girer. toronto film festivali’nin keşifler bölümünde ilk kez gösterilen ikimiz, bir yalanı sürdürmenin bedelini melodramın tuzaklarına düşmeden, sevginin gerçek kudretiyle karşılayarak gösteriyor.
 • 39. istanbul film festivali haziran seçkisinin 5. filmi olan; 2020 angers en iyi fransız filmi, 2019 montpellier izleyici ödülü ve en iyi ilk film ödülüne sahip fransa - lüksemburg - belçika ortak yapımı, italyan yönetmen filippo meneghetti'nin ilk kurmaca uzun metraj filmi.

  nina ve madeleine adlı iki yaşlı lezbiyen kadının hikâyesi.

  ilişkileri uzun bir geçmişe dayanmasına rağmen madeleine kendisini heteroseksüel bir birliktelik içinde bulmuş ve 2 çocuk sahibi olmuş. anladığımız kadarıyla nina'nın bir evlilik geçmişi yok ve madeleine'a kıyasla oldukça özgür ve cesur bir kadın. artık ilişkilerini açıkça yaşayıp ilk tanıştıkları şehir olan roma'ya taşınmayı plânlıyorlar ama madeleine bu ilişkiyi çocuklarına söyleyecek cesareti bir türlü kendinde bulamıyor ve felç geçiriyor. hareket etme ve konuşma yetisini kaybettiği için kızı onun için bir bakıcı tutuyor ama nina eve gizli saklı girip çıkmaya çalışıp madeleine'i iyileştirmeye çalışırken aralarındaki ilişki açığa çıkıyor ve madeleine'nın kızı ile sorun yaşamaya başlıyor.

  sevgisi için mücadele eden ve toplum baskısına direnen iki kadının hikâyesi çok güzel işlenmiş. özellikle barbara sukowa'nın oyunculuğu başta olmak üzere martine chevallier'in oyunculuğu da çok başarılı. duygu sömürüsüne gidilmemesi ve eşcinselliğin homofobikliğe karşı bir propaganda aracı olarak kullanılmadan gerçekçi bir şekilde işlenmesi filmin en can alıcı iki noktası.

  festivalin dikkat çekici filmlerinden biri. onur haftasının gerçekleşeceği haziran ayında gösterilmesi çok yerinde olmuş.
 • filippo meneghetti'nin yazıp yönettiği fransa yapımı film, 93. oscar ödül töreni'nde, bu sene ülkesini temsil edecek yapım olarak belirlendi.
 • bunu call me by your name ile peş peşe seyrettim,
  onun final sahnesini hariç tutarsak deux daha iyi
 • filippo meneghetti'nin uzun metrajlı ilk filmi. biri alman diğeri fransız iki kadının aşkını anlatıyor. barbara sukowa ve martine chevallier oynuyor. önceki entrylerde konusu yazılmış. tekrar düşmeye gerek yok. ek olarak bir ilk filme göre gayet başarılı bir film olduğunu söyleyebilirim. üstüne bir de fransa'nın 93. oscar ödül töreni'ndeki adayı oluyor. ayrıca 78. altın küre ödülleri'nde yabancı dilde en iyi film adayı olmuştur.

  (bkz: eşcinsel temalı filmler/@integralimsi)

  https://www.imdb.com/title/tt9845110/

  fragman

  --- spoiler ---
  filmin sonu belliydi aslında. roma'ya gidecekler. ancak beklenmedik olaylar bu gidişe engel oluyor. ilk engel mado'nun açılamamasıydı. ikincisi mado'nun felç geçirmesi. üçüncüsü muriel'in evi dağıtıp paraları çalmasıydı. bakımevinden kaçtıklarında bu sefer oldu diye düşündüm ama yine olmadı. finalde mado ve nina şarkı eşliğinde dans ederler. kim bilir belki nina ve mado şu an roma'dadır.

  filmde çalan şarkı
  --- spoiler ---