*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: güliver)
 • kütüphanede fikir olarak doğup yayılan örgüt. amacından saptırıldı ve dezenformasyona kurban gitti.
 • türkiye'deki pek çok devrimci örgütün kurucularının yetiştiği türkiye devrimci gençlik federasyonu'nun kısaltması, 1956'dan başlayarak günümüze dek süren devrimci mücadelenin gençlik alanında simgesi haline gelmiş bir mücadele geleneğinin adı ve bu mücadeleleri örgütleyen, dönem koşullarına göre, legal, yarı legal ve illegal yapılar oluşturan gençlik hareketlerinin bütünüdür.

  ilki 1956'da ankara sbf'de kurulan fikir kulüpleri ( ki o dönem chp çizgisi belirgin bir şekilde etkindi ) 1960'larda tip üyelerinin ağırlıkta olduğu bir çizgide çoğalarak, 1965'te merkezi bir örgütlülüğe dönüşerek, fkf'yi ( fikir kulüpleri federasyonu ) oluşturmuşlardır. 60'lı yılların sonlarında mdd'cilerin etkinliğini artırdığı fkf, 1969'daki kurultayla birlikte türkiye devrimci gençlik federasyonu (bkz: dev genç) adını almıştır. 1970 ve sonraki yıllarda, ülkedeki silahlı devrimci mücadeleyi yürütecek olan pek çok kadro yetiştiren, işçi ve köylü eylemlerine destek veren ve hatta bire bir örgütleyen, anti-emperyalist mücadele bayrağını dalgalandıran dev-genç, 12 mart sonrasında, 1975'ten itibaren anti-faşist kimliğini ön plana almıştır. devrimci yol ve devrimci sol tarafından mücadele geleneği sahiplenilen dev genç, 1986 ile birlikte, çok daha kapsamlı, zorlu ve çoğu zaman kendi temel mücadele alanının dışındaki eylemlilikler gerçekleştirmek üzere çeşitli yapılanmalar oluşturmuştur.

  tüm bu tarihsel gelişim ve değişen örgütsel yapıları bir tarafa, dev genç, türkiye'deki devrimci mücadelenin her zaman en ön plandaki unsuru olan gençliğin, devrimci ve aydın kimliğiyle, ülkesine ve halkına sahip çıkma duyarlılığının ve devrimci mücadele içindeki yerinin gelenekselleşmiş adı ve sembolü olarak düşünülmelidir.
 • çocukluğumda mahalledeki* bi binanın duvarında boyanmış olarak gördüğüm yazı. hemen altında da devlerin aşkı büyük olur yazıyordu.
 • bir ruhu vardır. eğer gençlik hevesi ile maceraya atılarak dev-gençli dememişse kişi kendisine, 70inde ihtiyar bile olsa taşır dev-genç ruhunu. kıpır kıpır, her daim, yaşanan her şeye rağmen azalan umudu şarj edebilme yeteneğine sahip, bir yandan somut durumun somut tahlilini yaparken bir yandan soyutu/kalbi her daim karar mekanizması kaptanı görevindedir.

  her daim kırıktır dev-genç'li. çünkü her daim, herkesin acısı kendi acısıdır. dünyanın bir yerlerinde birileri acı çekiyorsa eksiksiz mutlu olamaz. bu yüzden en kavgadan uzak olduğu anlarda bile dünyayı değiştirmenin planlarını/hayallerini kurar. kaldı ki sonsuza kadar mücadelenin uzağında durması mümkün değildir, bulur bir yolunu, kaldırır dev-gencin sol yumruğunu en önde, en cesur, en özgür, en hayalci.... yürek diretir barikatlarda, hükümlü sohbetlere adı yazılır.. o her daim yüreğinde direncinin baharını yeşertir.

  dev-genç'li olmak bir ömür adamaktır dünya uğruna , bir ömür benzersiz bir aşka sahip olmaktır, çünkü; yitik bir ülkeyi korumaya değil, yeniden kurulacak bir ülkeyi aşkla örmeye benzer dev-genç'li olmak.

  edit: imla
 • 12 eylül 1980 sonrasında milliyetçi hareket partisi genel merkezinde yapılan aramalarda dev-genç imzalı bildiriler ele geçirilmi$tir. bu bildirilerin "mhp" genel merkezinde yazılıp çoğaltıldığı belirlenmi$tir. bildirilerin hangi amaç için hazırlanıp nerede kullanıldığı ise belirlenememi$tir.

  bildiride $unlar yazılıydı:

  "egemen güçler ve onun sadık köpeği oligar$inin halkımızı sindirmek için giri$tiği saldırı ve katliamlara kar$ı koymak yolunda gereken gücü sizden alan, halkın gerçek devrimci örgütü dev-genç olarak mücadelemize kurtulu$a kadar devam edeceğiz."
 • dev genç:
  en az 1.85-1.90 boyundaki üçgen vücutlu, kolları kaslı, bakımlı, seksi erkek tipidir
 • tam açılımı türkiye devrimci gençlik federasyonudur.68 kusağının solcu gençleri tarafından sbfde kurulmuştur. enternasyonalizm ilkesine uygun olarak örgütlenip ,tahmin edinilmiyeceği kadar hızla büyüyen örgütlenmedir. 60 lı, 70 lı, 80 lı yıllara kadar büyük kitleleri peşinden sürüklemiştir.