şükela:  tümü | bugün
 • film üretimi sirasinda dekorun, kostümlerin, makyajin, isigin, tirtin virtin planlar arasindaki uyumudur. setteki herhangi bir dalginlik sonucunda önceki plandaki sabitlerin sonrakinde de sürekliligi saglanir. bu mevzuyu kontrol eden bir de sorumlu bulunur ortamda..
 • (bkz: devamsizlik)
 • filmlerle ilgili devamlilik hatalari, imdbde goofs bolumunden ogrenilebilmektedir.
 • (bkz: süreklilik)
 • (ara: azimle sican)
 • dizi ya da film çekimleri sırasında olay gerçek zamanlı ilerlemediğinden sahne sahne çekilir. örneğin dizi çekimi için konuşacak olursak, 169. bölüm ve 171. bölümde aynı mekanda çekilecek sahneler varsa her iki bölümden de sahneler aynı gün çekilir.
  bu sahiden çok normal ve kolay görünebilir. fakat oyuncu her bölümde farklı bir kıyafet, makyaj ve saç kombinasyonu ile görünmek isteyeceğinden /gerektiğinden tüm bölümlerin aynı bir dökümanı çıkarılmalı ve gerekli notlar titizlikle tutulmalıdır.
  başka bir devamlılık durumu ise aksesuarların kullanımından kaynaklanır. örneğin bir sahnede hediye paketi kullanılacak. siz bu hediye paketinin aynısından 3 4 tane almamışsanız yani yedekli çalışmamışsanız buyrun cenaze namazına..çünkü o hediye paketi açılacaksa açılma sırasında yırtılabilir. yönetmen bunu beğenmeyebilir sahneyi tekrar görmek isteyebilir. bu yüzden yedekli çalışmak şarttır.
  en son devamlılık durumu ise oyuncuların oyun içinde yapmış oldukları el kol bacak hareketlerinin devamlılığını sağlamaktır. genelde tecrübeli oyuncular bunun takibini kendi yapar ama yine de bunun devamlılığını sağlamak reji asistanlarının işidir.
  tüm bu saydığım devamlılık durumlarından yönetmen yardımcısı ve asistanları sorumludur.
 • (bkz: zaman)
 • ömer üründülün ağzından düşürmediği sözcük
 • ingilizce'de contuinity denir ve gavur milleti filmlerde devamlılık hataları bulup bulup eğlenmeyi pek bir sever.
  bak buldum kubrick'in devamlılık hatasını buldum filan diye eğlenirler.
  devamlılık, bununla görevlendirilmiş kişinin sorumluluğundadır. yani ortalama bir buçuk saatlik maksimum üç saatlik bir filmde yönetmenin bunu takip etmesi beklenemez. devamlılık hataları yöentmenin değil devamlılıkçının hatasıdır. bu devamlılıkçı her sahneyi ayrıntısıyla not etmeli, yere düşmüş bir karakterin üzerinde toz filan var mı diye kenara yazmalıdır.
  tüm bunların dışında filmi dışarıdan izleyip devamlılık hatası bulmak çok kolayken uzun metrajlı bir filmin çekimi esnasında binlerce detayın arasında devamlılık hatası yapmak çok kolaydır. hatta sanırım devamlılık hatası olmayan uzun metrajlı film yoktur.
  detay manyağı kubrick'in eserlerinde bile onlarca devamlılık hatası vardır. elbet bunlar kurgu esnasında fark edilir, çoğunlukla.
  fakat çekimler tamamlandıktan sonra, bir amorstan elbise askısının düşmüş, diğer amorstan elbise askısının düzgün gözüktüğü bir devamlılık hatasının olduğu bir sahne için hiçbir yapımcı kesenin ağzını tekrar açmaz. o yüzden filmleri böyle sevin.
 • türkiye' de dizi işinde bu olayın nasıl yapıldığına dair akıl sır ermiyor. ya insanı gerçekten geri zekalı yerine koyuyorlar yada istanbul' da yaşayan insanları hesaba katmadan dizi çekiyorlar. medya sektöründe çalışan çok arkadaşım olduğundan biliyorum ki bir masa örtüsüne ketçap parçası dökülse ve devamlılığı takip eden kişi bunu uyarmasa dünyayı başlarına yıkıyorlar. ama gel gör ki dizilerde insanlar ışınlanıyor.
  yine boş boş tv' ye bakıyordum demin 3-4 sene önce çekilmiş, tekrarı yayınlanan ve o zamanların iyi reytingi olan ''senden başka'' adlı dizide kızla çocuk buluşmak için birbirlerine doğru bağdat caddesi' nde yürüyorlar. nerede buluşuyorlar tahmin edin? boğaz köprüsünün altında.
  daha önce de yakaladığım bir başkası için:
  (bkz: #17431041)