• sene oldu 2012 hala böyle bir şey var. evet var. yani bir öğrenci %70 oranla bir derse gitmezse o dersten kalıyor. yani bir öğrenci o derse %40 devamlılık ile gitttiğinde bile aa alabilecek kapasitede olsa bile, kalıyor. neden? çünkü hocalarımız o derste o öğrenciyi görmek istiyor. 22-23 yaşına gelmiş adamı, bildiğin konuları tekrar tekrar dinlemesi için 2 saat yol çektirterek o kampüse getirtiyor. bu neyin egosu, bu neyin kafası ben hiç anlamış değilim.
  • üniversitede malum kürsüsü yani sahnesi iyi olan her zaman amfiyi doldurur. mıymıy, sıkıcı, önündeki nottan başını kaldırmadan iki satır anlatamayan insanın dersini kimse dinlemek istemez. ben bölüm birincisi olduğum sene iki dersten devamsızlıktan kalmıştım. birinde vize ve finalden tam not almama rağmen dd ile geçirdi beni diğerinde ise neredeyse tez kadar ödev yazmam istenmişti. bir de devlet üniversitesinde (msü) öğrencisi olduğum ve yoklamaya her zaman karşı olan, kışla mı burası diyen bir profesörün, bir vakıf üniversitesinde tekrardan öğrencisi oldum ve ne yazık ki adamın 3 saatlik dersin çoğunu yoklamayla geçirdiğine şahitlik ettim. her saat başı on dakika aradan sonra tekrar yoklama yapıyordu, kendisi sanıyorum rektör olmuş hayırlı olsun.
  • yüksek öğrenimin kanayan yarası bir türlü anlam veremediğim uygulama hayır yani koskoca insanlar bırak kendilerine güveniyorlarsa gelmesinler derse geçen sınavdan geçsin kardeşim.
  • insana pişmanlık duygusunu gerçek manasıyla yaşatan durumdur. niye kalkıp gitmedim bok vardı uyuyacak sanki dedirtir. şimdi sıkıyosa klinikten kaçıp o dersin devamını ver bakalım. ulan o değil de girdiğim derslerin hesabını kim verecek lan? ben o mendebur karının suratını o kadar çekmişim sabahın köründe onun o sinir bozucu sesine tahammül etmişim ama neymiş efendim 8 değil 9 kere gelmemişim. gelip girdiğim derslerin karşılığı nerde lan. babamın hayrına mı girdim lan ben o derslere. dertliyim sözlük.
  • eğer istanbul üniversitesi astronomi ve uzay bilimleri bölümünde okuyorsanız gerçekleşmeyecek olaydır. normal bi' şekilde derslerini geçemeyen tipleri devamsızlıkla hiç muhattap etmezler zira.
  • dünyanın en acı verici olayı hele bir de sınava çalışıp çalışıp sınav sabahı sınava giremediğinizi öğreniyorsanız..
    edit:bir arkadaşımın başına gelmişti ordan biliyorum..
  • bir de sırf devamsızlıktan kalmamak için sabahın köründe kalkıp her derse gelip derste uyuyanlar var ki onlar da salaklıktan kalırlar.
  • son sınıf herifim ki altıncı senem bu sene. 14 ders aldım toplamda, notlarım her derste ortalama üstünde. az önce listeye baktım, yanımda devamsız yazıyor... iki uygulama yaptı, ikisinden de 100 aldım. vize notum da iyi. üstelik bu bahsettiğim ders birinci sınıf dersi lan. ve kalma gibi bir durum olmadı, muafiyet döneminde sıkıntı çıktığı için tekrar almak zorunda kaldım ben bu dersi. derse gitmemezlik de etmedim çok fazla. neyse işte, bundan kalırsam mezun olamıyorum. hocayla konuşmam lazım ama sinirden elim ayağım titriyor.

bu durumu yaşamış birileri yardımcı olursa çok sevinirim. ne demeli, nasıl konuşmalı şu an ne yapacağımı hiç bilmiyorum.
  • az önce başıma gelen durum hadi birinci ya da ikinci sınıfta olsam dert etmicem ama 3.sınıfta olan bir insanı saçma salak bir ders yüzünden seneye olan klinik stajını yakmak nasıl bir o.. çocukluğudur
    salak herif 270 kişinin aldığı dersin yoklamasını lisedeki gibi isim okuyup + - koyarak alıyor. bana sen derse gelmedin diyor ulan o kocaman amfide bu cılız sesimle nerden bileyim hocanın burada dediğimi duyup duymadığını imza da atılmıyoki saysam kaç tane olmuş
    6 tane devamsızlık yapmışım sonuncusunun sebebi de o gün ders saatinde staj dersimin pratik sınavına girmem sınava sonuncu gireceğim için hiçbir şekilde sınav yerinden ayrılamadım sınava girmeyen olur sıra gelirse diye ve yok yazıldım 5.5 olunca kabul eden adam 6 olunca o derslere gelecektin diyo
    sanki bana çok matah bir şey öğretiyomuş gibi devam bekleyen hocalardan nefret ediyorum geldiğim hiçbir dersi dinlemedim ve birkaç saat slaytlarını okuyarak sınavım çok kötü geçmesine rağmen 73 almışım ama devamdan kaldım stajımı yalandan yere yaktığı için hak falan da helal etmiyorum
  • devamsızlık hakkının bir ayrıcalık olduğunu sananların düştüğü durumdur. acil bir işin vardır, sağlık problemlerin vardır yada başka bir önemli sorunun çıkmıştır, devamsızlık hakkı bunun içindir. öğrencinin canı sıkılır, derse girmek istemez, atölye temizliğinden kaçar(meslek eğitiminin bir parçasıdır.) ve diğer keyfi nedenlerle devamsızlık hakkını harcar. veli dilekçeleri ve bol keseden verilen sağlık raporları olmasa, çok daha fazlası kalırdı.
hesabın var mı? giriş yap