*

şükela:  tümü | bugün
 • bir de gündüz gece versiyonu olan oyun.
 • cografya dersinde etkilenip horst - graben sekline cevirdigimiz efsane oyun.
 • oyun esnasında öğretmen de oturup kalkar, ancak kafasına gore... deve dediginde oturur, cuce dediginde kalkar vs.. bu sekilde suursuz cocukları kandırıp elenmelerine neden olur. ancak nedense kendisi hic elenmez...
 • bahsi geçen oyunun oynanması sırasında, talimat şeklinde verilen sesli emirlerin bir süre sonra anlamını yitirmesi, beyinde sadece birer ses olarak algılanması nedeni ile "ehhe ehe...yandııı yandııı...saalak saalak" şeklinde ithamlara neden olan, küçük düşürücü bir oyun.

  örtmenler tarafından ısrarla oynatılması da bu yönü sebebiyle ibret vericidir.
 • dis mihraklar tarafindan turk kurt ayrimini koruklemek icin ilkogretim okullarinda bilincli olarak yayginlastirilmis hain oyun.
  (bkz: gotunden sallamanin en guzel ornegi)
 • tee ilkokuldan başlayarak hangi çocuğun gelecekte nasıl bir biri olacağını anlamaya yardımcı oyun.

  deve diyince hemen kalkan çocuğun refleksleri kuvvetlidir, ilerde küresel finans dalgalanmalarına da aynı hızda ve esneklikte cevap verecek, mesela iyi bir borsacı olacaktır. bittabi kalp krizi geçirme riski yüksektir, bu nedenle birden gidecek, sağlık sistemine fazla külfet getirmeyecektir. onun yerine, sağlık sistemine külfet getiren bir dolu insan bırakacaktır.

  refleksleri kuvvetli çocuğumuz kadar hızlı olmakla birlikte, hareketleri daha sinsi ve temkinli olan çocuğun geleceği daha da parlak olacaktır. mutlaka bir arkadaşıyla birlikte hareket etmeye özen gösterecek, hem deve-cüce oyununda hem de hayat oyununda tek başına dımdızlak kalmayacağı ortamlar bulacak ve yaratacaktır. nabza göre şerbet verebilecek, sevilen ve sayılan bir yurda-yarar insan olacaktır.

  deve veya cüce dendiği zaman doğru tepkiyi yanlış zamanda veren çocuk ise, gelecekte ciddi ciddi dert olacaktır. bir kere buna güvenilmez. bunun kalkmasını veya oturmasını beklersek, sistem çöker. gelecekte de yanlış zamanda yanlış yerde olma konusunda en iyilere imza atacaktır. başı sık sık derde girecek, hakkını arayamayacak, iş işten geçtikten sonra aklı başına gelecek. en sevilen, en cici insan tipi bu olacak.

  tüm bu deve cüce muhabbetinden uzak kalan, neden deve, neden cüce diye sorgulayan çocuk, gelecekte ne kendine ne de bize hayırlı olacaktır. belki hiçbir zaman bu fani, binomial işlerle yıldızı barışmayacak, ya depresif, ya kaçak, ya suçlu, ya da yurtdışında bilimadamı olabilecektir. geçmiş olsun.

  bir de deve diyince özellikle cüce olan, cüce diyince yine kasten deve olan çocuk var ki, bu zannımca en tehlikeli gruplandırma. bundan ilerde bir foucault çıkar, bir derrida olur, bir yapıbozumcu olur, veyahut yapısökümcü olur. hatta bozum mu söküm mü tartışması yaratan biri olur, sorun olur.

  bu oyuna hiç başlamasak iyiydi ya, neyse...
 • sadece ilkokul öğrencileri üzerinde uygulanabilen bir refleks kontrol yöntemidir.
 • sadece dikkat oyunudur.

  eminim demokratik, insan haklarına saygılı, modern ülkelerin cocukları da oynuyordur.
 • aslı dev ve cüce olup, zaman içinde iki v'nin üstüste binip voltranı oluşturmasıyla deve cüce halini aldığı oyun adı.
 • hem oldukca kisa boylu, hem de kamburu olan insanlar icin soylenen hos olmayan isim tamlamasi, nefret soylemi.