şükela:  tümü | bugün
 • bunun bir deuzun boylular için söylenen 'deve götü yalamak'lı versiyonu da vardır..
 • aslinda yaglanan sey deve gotu de degildir. soyleki, develerin ozellikle disi develerin* ureme organlarinda ureyen bir takim parazitler vardir. bunlar deveyi cok rahatsiz eder, tedavisi de oldukca zahmetli ve zordur. devenin ilgili yerleri bese denilen (yani yag da degil aslinda) bir madde ile sivanir, ici disi her yeri.bese ayni zamanda antiseptik bir maddedir. eskiden yaralara falan surulur iyi gelirmis.
  goruldugu uzere zilyon versen yapilmayacak, berbat seylerden biridir deve gotu yaglamak. cumle icinde kullanirsak "hede hodo yapacagima deve gotu yaglarim daha iyi" hic aklima gelmezdi ama bu vesile ile kullanmis oldum. tesekkurler sozluk.
 • antalya yoresinde (bilhassa elmali civari) hic bir sey yapmamak, bos gezmek anlaminda kullanilan bir deyimdir..
  cumle icinde kullanmak gerekirse;
  - baba ya, ben bu kaportacinin yaninda calismaktan sikildim, isi birakicam..
  - birakican da ne yapican evladim?
  - napiim, deve gotu yagliycam..
  - tamam o zaman, ben sana engel olmiim..

  soz konusu deyim bir meslek kategorisi olarak ele alinacak olursa, deve gureslerinde gerekli olan bir hizmet sektoru olarak yorumlanabilir ki makbuldur, caizdir..
  yok eger bir ugras olarak ele alinacak olursa; pek muteber deve hayvaninin gotunun yaglandiktan sonra ne gibi bir emel dogrultusunda kullanilacagi sorusu beyinleri bulandiracagindan, hos karsilanan hobiler arasinda yer almayacaktir, sakinin..
 • küçükken uzun olmakla ilgili isteklerimi her ortaya koyuşumda ananem ya da dedem tarafından söylenmiş muhteşem söz öbeğidir. "uzun olup da deve götü mü yağlayacaksın?". işin asıl saçma yanı benim bu garip deyimi olduğu gibi kabul edip arkasını hiç aramamış olmam sanırım. yani bu devenin götü yağlanır mı cidden, niye yağlanır, bu işi neden sadece uzunlar yapar, bu uzunlara verilmiş bir ceza mıdır, develi memleketlerde merdiven yok mudur? bu önemli soruları hep es geçmişimdir. böyle bir iş kolu mevcutsa ve iyi para veriyorlar mıdır acaba?
 • biz bunu deve götü yolmak olarak kullanırız 'yarın çok meşgul olucam, siz gene de arayıp hatırlatın' diyen tiz sesli müşterilere 'tabii nadan hanım, saat başı arasam yeterli olur mu? ne de olsa biz burda deve götü yoluyoruz.' şeklinde cevaben ama bilemedim şimdi devenin götünde kıl var mıdır. nadan hanımınkiler lüle lüle, onu biliyorum.
 • efendim uzun boylulara yağlama işleminde yardımcı olması için kısa boylulara da çanak tutmagörevinin verildiği hassas bir deyimdir..
 • ege bölgesinde duydum ben. deve güreşleri filan meraklı adamlar bu hayvana. gerçekten böyle bir işlem var mıdır bilmem ama meazi anlamda böyle bir kullanım var.

  daha çok aylak, işsiz güçsüz ve boş işler peşinde koşan üçüncü şahıslar için kullanılır. yani kendinizi ifade için pek kullanılmaz.

  + karaların sülo napıyo hacı ?
  - deve götü yağlıyo. iyi kadifeden kumaş da almış!
 • bizim yörede "bergama'ya gitcem bu haftasonu" türü bi cümle söylediğinizde karşıdan gelen cümledir nedense. "hayırdır deve götü mü yağlayacaksın? ( çoğu zaman yalayacaksın olarak)" der hemen karşıdaki b.k var gibi. ne acaip bi milletiz yahu...

  hep bergama ama mevzu bahis... başka bir yer değil yani...
 • askerde duyduğum enteresan bir deyim.
 • napiyosun sorusuna her daim verdigim cevab.