şükela:  tümü | bugün
 • boyutları sayesinde örümcek fobisi olan bir insanı ve/veya amerikan askerini rahatça korkudan öldürebilecek canlı.
  (bkz: tanrı amerikayı korusun)
 • adinin deve orumcegi olmasinin sebebi, coldeki develerin bi taraflarini (ozellikle mideydi sanirim ama sisirme olabilir) yemeleriymis. bayagi yemek tabagi kadar boyutlari var ve inanilmasi guc yuksekliklere sicriyabiliyolar.
 • (bkz: böyü)
 • kesinlikle ayar amacli olmayarak, tamamen tirstigimdan dolayi yaptigim arastirmada bu kafam kadar yaratiklarla ilgili bir takim ic rahatlatici bilgilere ulastigimi söyleyebilirim.

  wikipedia'da anlatilanlara göre solifugae türü bu heyvanat pek cok mit ve abartili hikayeye konu olmustur. wikipedia, cok da büyük degillerdir canim demekte. en büyügünün bacak araligi 12 cm kadar olup(daha en olsun ulan!?), benzerlerine göre hizlica olmakla beraber aslinda saatte 16 km ile asagi yukari kosan bir insan hizinda hareket edebilir(bence siz yine de her zamankinden biraz daha hizli kosun). hindistan'daki bir cinsi disinda* zehirsizdirler ve ag üretmezler(örümcekten bahsettigimize emin degilim artik, nitekim degilmis: (bkz: arachnids)).

  bir ara orta dogu'da görev yapmakta olan amerikan askerleri arasinda bu örümcegin anestezik bir madde ile uyusturdugu insan etiyle beslendigine dair söylentiler cikmissa da gercekligi yoktur. anestezik bir madde salgilayamazlar, tehdit edilmedikce kendilerinden büyük raakibe girmezler, cok büyük yüksekliklere sicramazlar. develere musallat olup ic organlariyla münasebette bulunmazlar. tüm bu hikayelerin yeni dönem askerleri korkutmak icin uyduruldugunu söyleyebiliriz.

  insanlara karsi olusturabilecegi en büyük tehdit kendisine bulasildiginda, nefsi müdafaa icin aldigi isirikla büyükce bir yara olusturmasi ve bunun enfksiyon kapma riskidir.

  bu bilgiler isiginda dahi olsa hala tirsmakta olup, gördügünüz zaman uzaklasin demekten kendimi alamiyorum. mümkünse hic görüsmeyin..

  kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/camel_spider
 • 1997 senesinde alakasız bir şekilde yozgat kadışehri civarındaki volkanik tüflerden oluşan çıplak tepelerde geçirdiğim kurak bir yaz mevsiminde ansızın danyal topatan edasıyla önümü kesen.. çocukluğun vermiş olduğu algıda gerililik ve bir böcekten kat be kat fevri halleriyle de o an beni bu gezegende yaşadığına inandıramayan canlı.

  örümceklerden farklı olarak altta ve üstte ikişer tane olmak suretiyle her biri diğerinden bağımsız hareket edebilen dört adet çene ile antipatik.. kum beji, yassı gövdesine paralel konuşlanmış dik dik bakan gözleriyle psikopatik.. bütün bu asabi oluşumun ömrü boyunca ardında taşımak zorunda olduğu kocaman, tombalak bir popo ile de önce komik sonra sempatik görüntüsüne karşın yakın mesafeden bir tehdit altında hiçbir şekilde geri çekilmediğine bilfiil şahit oldum bu arsız yaratığın.. ancak bu durum cesaretinden mi yoksa o kocaman popodan kaynaklı bir üşengeçlikten mi bilinmez..

  sonradan edindiğim lokal bilgiler ışığında; anadolu nun bazı bölgelerinde böyü, böh, bögü ve adana civarında bir tanesinin öldürülmesine müteakip cenazesini alıp giden diğer türdeşlerinin bu etkinliklerinden ötürü yedi kardeşler olarak anılan ve korkulan bir canlı imiş.. ayrıca sadece ilk bir kaç satırı yazıp çekilmek varken bilinçaltıma derin façalar atan bu haşin yaratığın garip dinamikleri ve kendisine bir cubuk ile temasımdaki o tuhaf ıslıkları beni zaman içinde amatör bir araştırmaya ve buraları bu beyanlarla bezemeye sevketmiştir.
 • cizre kırsalında bol bol bulunan örümcek türü. kendisiyle muhattap olmak göt istiyor açıkçası o yüzden çok istememe rağmen bir tane yakalayıp getiremedim.
 • bulmak için o kadar uzaklaşmaya gerek yoktur. aslen bildiğin bodrum torba içindeki kaynar mevkiindeki ormanlık alanda bir tanesiyle karşılaşmak mümkün. daha 15 gün önce bir grup maceracı oba komşularımızın kamp alanında yakalayıp besledikleri, kamp bitmeden tırsan bir suikastçi tarafından gecenin bir yarısı öldürülen ilyas adını verdiğimiz rahmetli şöyle görünüyordu;

  http://img30.imageshack.us/…123051848206415198.jpg/
  http://img44.imageshack.us/…123051898206415198.jpg/

  kuşbakışı çekilen ilk fotoğraftaki pet şişe ile ilyasın şahlandığı ikinci pet şişe aynı.. göt yemedi tabi öyle tehlikeli transferler yapmaya. o pet şişe de büyük boy su pet şişeleriydi. kuşbakışı çekimde ilyas'ın ihtişamını büyüklüğünü büyük boy su alıp şişesinin dibine bakarak kıyaslayabilirsiniz zira bildiğin tam oturuodu o şişenin dibine..

  ısırıklar için; yakalayan arkadaş 2 gün çadırında tutmuştu zarar gelmesin diye (kendisine değil, ilyas'a..) 3. gün sahilde takılırken çocuğun ayağının üstünde serçe parmağın ucu çapında bir yara gördüm. sinek ısırığı sandım kaşıdım, kaşıdıkça böyle oldu abi dedi. heralde örüncek ısırdı diye ekledi, böyle oluo bunların ısırıkları dedi maceracı kişiliğiyle. hemen inandım. haklıymışım daha da beterleri varmış..

  (ps: fotoğraflarda görülen çıyan hayvanı fazla acı çekmedi. önce soğukkanlılıkla öldürüldü. 2 saat sonra yendi)
 • yüksek sayılabilecek bir katta bulunan, kendi halindeki evimin yatak odasında beni ısırmayı başarmış olan yaratık.
 • akrep'i ayakları ile basarak çatır çutur yemesi ile de tanınan akrep düşmanı örümceklerden.

  http://www.camelspiders.net/…lash of the titans.jpg

  insana verebileceği zarara bir örnek;

  http://www.yukleresim.com/di-wwje.jpg
 • en tehlikeli örümcek türlerinden biridir. gördüğünüz an götüm götüm uzaklaşmaya başlayın.