şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ebubekir sifil beyanı.
  habertürk tv'de prof dr caner taslaman'la tartışması esnasında ebubekir sifil, ibn-i sina'yi referans gösterek(?) deve sidiği ı içilmesini uygun görmüştür.
 • caner taslaman! ın yanlış dediği şeyi getirip masaya koymasıyla
  kendisinin de (aslında) katıldığı salaklık.

  ister onaylayın, ister onaylamayın
  dini yaşamı referans veren
  deve sidiği içmek diye bir şeyde,
  bir gariplik vardır.

  caner taslaman'ın neyi savunduğunu da anlamadık.
  ( ama dini değil de
  -ki islamın caner taslaman'ın heyecanlı heyecanlı
  ilkokul çocuğu gibi salak açıklamalarına ihtiyacı olduğunu sanmam-
  dinden kazandığı şanı şöhreti savunduğu açıktır )
 • "bu neyin kafası, ne içiyosunuz amk" tarzındaki soruların geç gelmiş cevabıdır..
 • (bkz: deve sidiği şifadır demedim dvd-cd şifrelidir dedim)
 • yıllardır yabancı ülkelerde ''türkler hâla deveye biniyor'' goygoyu neden yapılıyor diye merak ederdim. yani kim bu develerle uğraşmış ve onlara böyle lanse edilmiş diye. meğer bu insan dışı varlıklar deve prostat olsun diye medet bekliyorlarmış. aynı ülkelerden ricam bizde deve yok malesef böyle sığırlar var. goygoyu düzeltin.
 • bunların zihniyetine göre arabın her şeyi şifalıdır.

  (bkz: arap seviciliği)
 • bu sıcak yaz günlerinde dolaptan çıkmış buz gibi bir bardak deve sidiği içmenin muhteşem keyfini yaşamamış insanların eleştirdiği gerçek.
 • şifalı deyip deyip , sidik önüne koyulunca içmekten imtina eden bir şahsın beyanıdır. ben anlamıyorum insanlar bilimsel konular hakkında yorum yaparken nasıl bu kadar rahat konuşabiliyorlar. yani deve sidiği içmenin faydası olabilir, böyle bir öneride bulunabilir. ancak "neden?" ve "nasıl?" sorularına cevap verebilmelidir.
  "deve sidiğinin içinde .... mineraller var, bu mineraller .... sebepten ötürü kalbe veya beyine iyi gelir." şeklinde bir açıklaması olmalı. bu sorgulamayı yapın ki ; yarın öbür gün biri çıkıp "at boku yemek faydalıdır." dediğinde oturup at boku yemeyin yada hangi boku neden yediğinizi bilin.
 • (bkz: imam hatipler kapatılsın)

  sidik:işe yaramaz zararlı bir sıvıdır ve vücuttan uzaklaştırılır. yararlı bir şey olsa vücut zaten bunu dışarı atmazdı. idrar steril bir sıvıdır, yara yıkamak için tıbbi yoksunluk durumlarında(çöllerde) kullanılabilir. arap dünyasının geri zekalı cahilleri madem yarayı idrarla yıkamak iyi geliyor deyip içmek de iyi gelirdir diye zırvalamışlar. bi de muhammed kutsal hayvan olarak görüyor ya deve idrarı ile ilgili hadislerin kaynağı da bu cahilliktir.

  televizyonda deve sidiğinin kampanyalı olarak satılmaya başlayacağı günlerin gelmesi yakındır.
 • her rivayet edenin üzerine bir şey ekleye ekleye getirdiği ve sonunda uydurmaya dönüşen rivayet. eğer rivayet doğruysa bile peygamberin emrettiği keçi ve koyun sütünü içmek, ancak sadece tek bir ravinin deve sidiği de vardı diye eklediği bir durum söz konsu. zaten hadisler işte böyle kartopu gibi ondan bundan eklene eklene uydurma hale dönüşüyor. 5. nesilden dedikoduya dönüyor maalesef bir nevi.

  deve sidiği işinin aslı sanırım şudur.

  ''nitekim hz. ebu zer’in anlattığı bir olayda da aynı tavsiyeler söz konusudur:

  'medine havası beni hasta etti. hz. peygamber (a.s.m), ‘git birkaç deve ve keçi-koyun sütünden (hadisin ravilerinden hammad: ‘sanırım; ve bir de sidiklerinden) iç’ diye tavsiyede bulundu.”(bk. ebu davud, taharet, 125).

  ebu davud, hadiste geçen ve “develerin sidiklerinden içmeyi” ifade eden cümlenin doğru olmadığını, bunu yalnız basra hadisçilerinin enes’ten yaptığı rivayetlerde yer aldığını ifade etmiştir.(bk.a.g.e.).

  nesaî’nin yaptığı bir rivayette de (humeyd’in enes’den yaptığı rivayette)yalnız süt içilmesi tavsiye edilmiştir.(bk. ibn hanbel; ııı/107; nesaî, tahrimu’d-dem, 8)

  https://twitter.com/…al/status/888335753012531201''

  tabii ebubekir sifil gibi, atalarımız-ulema ne dediyse doğrudur mantığındaki biri, hadis rivayetlerini her hangi bir vahiy ve mantık süzgecinden geçirmeden sanki vahiymiş gibi kaynak yaptığından dolayı bunları ve nicelerini müdafaa ediyor ve çaresizce faydasını kanıtlamaya çalışıyor. oysa dinin baş kaynağı kur'andır, hadisler 200 sene sonra yazılmış, toplanmış, resul de vahye aykırı iş yapmaz ve söylemez ortada bir aykrılık varsa o hadis uydurmadır. vahye göre kan leş ve necs pis şeyler yenilmez içilmezler.