şükela:  tümü | bugün
 • devilman mangasının 2018'de çıkacak netflix yapımı anime uyarlaması. ve fragmanından anlaşıldığı kadarıyla oldukça güzel olacağa benziyor.
  https://www.youtube.com/watch?v=kbpmfccdxlg
 • babasına baş kaldıran bir çocuğun, hüzünlü, platonik aşk hikayesi. ortamlarda şeytanlarla insanların savaşı deriz, kim bilecek.*
 • 10 bölümlük yeni netflix animesi. ilk bölüm itibariyle gayet iyi gibi görünüyor, devamında varoluş muhabbetlerine gireceğini düşünüyorum. izleyince editlerim.
 • harika bir bitiş müziği olan, aşmış anime
 • masaaki yuasa anime yönetmiş bize izlemek düşer. daha güzel eserleri için bknz:

  (bkz: tatami galaxy)
  (bkz: kaiba)
  (bkz: ping pong the animation)
 • az önce binge watch ile bitirdiğim ve üzerine iki kelam etmek istediğim remake anime.

  efendim, hiçbir şey bilmeden netflix önerilerine bakarak başladığım bu anime, meğer 70'lere dayanan bir mangaya sahipmiş. bu manga, berserker ve evangelion gibi animelere de esin kaynağı olmuş. remake de bu animelere selam çakarak vefa borcunu ödemiş.

  öncelikle, cinsellik ve şiddet hat safhada. öyle ki, hentai ile gore arasında gidip geliyor. animenin bir trajedi anlattığını ve hakkını verdiğini söylemekte fayda var. depresyon etkisi yaratabilir. özelliklere sonlara doğru olay örgüsünün temposu dengesiz bir biçimde hızlanıyor ve bir anda şok edici bir şekilde sonlanıyor.

  hakkında araştırma yapmadan izlenmesi durumunda keyif verme eşiği düşük olur. zaten eleştirmenlerden de düşük puan alan bir mini seri olmuş. benim de puanım 6.5/10.
 • soundtrackleri başarılı olan netflix yapımıdır.

  gaza gelmek için judgement önerilir.
 • netflix'in bir garip anime çalışması.
  anime konu ve çizimler bakımından bir garip. boş vaktim çok var bir garip animeyi araya sıkıştırmak istiyorum diyorsan aç izle yoksa sal gitsin.
 • öncelikle
  (bkz: amon: the apocalypse of devilman) link

  crybaby aslında linkini verdiğim 3 bölümlük bir ovanın remake'sidir. (linkteki 3üncüsü)

  bu bahsettiğim 3 bölümlük ova, 100'ü aşkın bölümü olan 70'lerdeki orjinal devilman serisinin alternatif versiyonudur.

  ben şahsen "amon: the apocalypse of devilman" ovası ile 2007'de tanışmıştım. o zamanlar araştırdığımda ise hikayenin öncesini de anlatan 2 ova daha olduğunu öğrenmiştim.
  fakat o 2 ova'nın yazarı ve yönetmeni farklıdır.
  3'üncü ova, ilk 2 ovadan 10 yıl sonra farklı kişiler tarafından yazılıp yönetilmiştir ve ilk 2 ovanın devamını anlatir.

  3'üncü ova her ne kadar farklı kişiler tarafından hazırlanıp ilk 2 ova'nın devamı niyetiyle de yapılmış olsa, devamı olup olmadığı konusu (wikiden öğrendiğim kadarıyla) seyirciye bırakılmış.
  ha izlediğiniz de zaten 3üncü ovanın ilk 2 ovadaki hikayeye tümüyle sadık kaldığını ve serinin devamını anlatmaya çalıştıığını anlıyorsunuz.

  netflix herkesin kabul gördüğü şekliyle,(yani 3 ovanın tek bir hikayeyi anlattığını kabul ederek) bu 3 ovayı alıp birleştirmiş ve ovalardaki kurguya sadık kalarak tek bir dizi halinde çekmiş.

  bu kadar az bilinen bir animeyi remake'lemesi beni şaşırttı ama oldukça da mutlu etti. bendeki yeri ayrıdır.

  gelelim ova'lara.

  devilman: thebirth 1987 serinin ilk ovası. kronolojik olarak da zaten olayların başı. çıkış tarihi 1987. yazan ve yöneten: umanosuke ıida

  devilman: the demon bird 1990
  ilk ovanın devamı. çıkış tarihi 3 yıl sonra, 1990. yapımcısı ve yönetmeni de zaten aynı: umanosuke ıida

  amon: the apocalypse of devilman 2000
  ikinci ovanın devamı. yönetmeni: kenichi takeshita yazarı: ritsuko hayasaka. ilk 2 ovaya kıyasla çizimleri daha olgun, karakterler daha uzun ve gerçekci. hikayeyi sunuş anlatış şekli oldukça karanlık. şiddet ve cinsellik öğeleri oldukça ön planda. serinin en bilindik, hatta neredeyse tek bilindik ovası.

  çoğunluk önce bu son ovayı keşfeder. çünkü nette ve youtube'de popüler olan 3üncü ovadır. izler, hayranı olur, ama ne olduğunu, nelerin dönüp bittiğini haliyle anlayamaz, araştırır, ilk iki ovayı keşfeder. şanslıysa torrentten ovaları ve türkçe altyazıyı bulur, izler.
  ben şahsen 2007'de bulmuş, indirmiş, türkçe altyazısı ile izlemiş ve cd'ye çekmiştim 3 ova'yıda. (cdler ne durumda bilmiyorum, bakmam lazım).

  gördüğüm kadarıyla devilman: crybaby, her 3 ovayı da kullanmış.
  akiranın yarı dönüşmüş hali misal ova 2'den. tam dönüşmüş hali ise ova 3'ten.
  akira'nın iblise dönüşüm hikayesi hem 1 hem 3'ten izler taşıyor. anime boyunca duvarlardaki posterlerden falan ta 70'lerde çekilmiş ilk orjinal seriye de göndermeler görüyoruz zaten.

  simdilik bu sekilde serinin oncesini anlatan aciklayici bir entry ile bitireyim.
  yakin zamanda duruma gore belki yeni animeyide detaylica inceleyen bir entry hazirlayabilirim.

  sevgiyle kalin devilman’lar (.
 • bana neil gaiman'ın cinayet sırları çizgi romanını anımsatan, sanat eseri gibi anime