şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2006 çıkışlı the prowlers albümü. playlist şöyle;

01. alone in the dark
    02. y.t.t.
    03. invisible prison
    04. a last gaze
    05. fused
    06. acid one
    07. imagination game
    08. devil's bridge: prelude
    09. devil's bridge: pt. 1
    10. devil's bridge: pt. 2
    11. no reason to forget (bonus)
  • bazı antik köprülere verilen isim. bu köprülere ismini veren belirli şeytan mitleri var. mesela insanlar isviçre'deki teufelsbrücke(devil's bridge/şeytanın köprüsü) köprüsünü yaparken zorlanmış ve şeytandan yardım istemişler(veya şeytan teklif etmiş). şeytan, köprüden geçecek ilk kişinin ruhunu alma karşılığında kabul etmiş(veya insanlar kabul etmiş). köprünün yapımı tamamlandıktan sonra, insanlar köprüden keçi('keçi şeytandır*, koyun iyi insandır*' kafası) geçirerek şeytana çelme takıyorlar. şeytan da sinirleniyor, "taş yok mu taş" diye bağırmaya başlıyor. eline bir taş alıyor, bunun da adı hemen 'teufelsstein'(devil's stone/şeytanın taşı) oluyor. adamın her ellediği marka oluyor. neyse bu taşı tam böyle atacak köprüye, o sırada rahibe teresa tadında bir abla elinde haçla çıkıp geliyor, haçın namlusunu şeytana doğrultuyor, şeytan da korkuyor kaçıp gidiyor. klişeye bak. taş da bu, 220 ton.

bir tanesi de mona lisa'nın arkaplanına konu olmuştur. bu köprü de italya, bobbio'da. yine aynı hikaye, ama bu sefer keçi yerine köpek yollanıyor. öyle söyleniyor ama şeytanı kandıran kişinin saint columbanus olduğunu düşünürsek, kurt olduğunu varsayıyorum ben. bir efsaneye göre bu adamı ormanda aç kurtlar araya alıyordu, ama bu hiçbir şey olmamış gibi aralarından geçip gidiyordu. öyle bir bağ kurarak kurt diyorum ben, it ne lan? kim demiş iti, it ne alaka? kerberus'la mı bağdaştırdınız arkadaşım, anlamadım ki. normalde itler sevilir yani, mesela ortodoks ikonografisinde saint christopher, anubis gibi it kafalı gösterilir..
  • almanya'da, kromlauer park'ın içinde bulunan ( videoda 5.39. saniye) ve üzerinden geçmesi az buçuk cesaret isteyen bir köprü. nam-ı diğer şeytan köprüsü. iddialı