şükela:  tümü | bugün
 • lakota dilinde "ayı locası, ayı ini" manasına gelen "mato tipila" tabiri ile ifade edilir. konum itibari ile wyoming'in kuzeydoğusundaki, the belle fourche nehri kıyısında, hulett ilçesinin kenarında, sundance'in çevrelediği the black hills'de yer almaktadır. bulunduğu alandan yüksekliği yaklaşık olarak 368 m iken deniz seviyesinden yüksekliği ise 1558m civarıdır.

  dağ desen değil, daha çok devasa bir kaya parçasına benziyor.

  efsaneye göre 7-8 sanırım tam olarak bilmiyorum kızıldereli küçük kız, bir ayı görünce kayanın üstüne çıkıp tanrılarına dua etmeye başlıyorlar; tanrılarının onları korumaları için. sonra kaya yükselmeye başlıyor, yükseliyor yükseliyor. bu sırada ayı görünümlü canavar da tırnaklarıyla o kayaya tırmanmaya çalışırken bugünkü görünümünü oluşturan dikey şerit halindeki oyuklar oluşuyor. sonunu unuttum, sanırım kızlar da mefta oluyorlardı.

  bundan daha saçma olan ise tüm bu oluşumun görsel bir şekilde, basit düzeyde, bilimsel açıklamasının yapılmasına rağmen halkın hala böyle efsanelere inanıyor olması.

  (bkz: güldüm piç)

  http://www.nps.gov/deto/index.htm

  http://www.ourstory.com/thread.html?t=283722

  capsler
  (bkz: http://www.flickr.com/photos/gareven/5535262543/)

  (bkz: http://www.flickr.com/photos/gareven/5535976340/)
 • garip biçimi, yanardağ kaynaklı oluşundandır.

  yanardağın bacasından yukarı doğru yükselen kızgın lavlar soğuyunca bacanın şeklini almış ve yine soğutma sırasında bu lav kütlesinin üzerinde boydan boya uzun yarıklar meydana gelmiştir.
 • wyoming eyaleti, abd sınırları içerisinde bulunan, 1500 m'den yüksek, tepe alanı 85 metre genişiliğinde, görünüşü kurumuş bir ağaç kökünü andıran devasa jeolojik oluşum.

  eski amerikan yerlilerinin üzerinde şeytanların olduğuna inandıkları bu doğal yapı, abd tarafından ulusal anıt ilan edilmiştir.

  turistlerin ve dağcılığa ilgi duyanların büyük ilgisini çeken bu ilginç kule-tepe, sıradan tepelerden farklı bir biçimde muhtemelen lavların çok yakın teması ve soğuması ile ilginç bir şekil almıştır.

  şeytan kulesi
 • kendisi devasa bir necktir.

  eski bir volkanın aşınıp sadece baca kısmındaki lavların soğumasıyla oluşmuştur.
 • şu yer
  https://www.nps.gov/…width=950&quality=90&mode=crop

  close encounters of the third kind filmindeki kilit mekan

  kiowa dilindeki adı mateo tepe
  https://mysteryoftheiniquity.com/…he-pleiades-kind/

  bununla alakası yok ama bir de meksika'da bir tepe var.. adı chapultepec
  http://www.discoverymundo.com/…apultepec.31319a.jpg

  tepe işte
 • şeytan kulesi olarak da bilinen abd'nin ilk ulusal anıtıdır. kule, 24 eylül 1906 tarihinde başkan theodore roosevelt tarafından abd'nin ilk ulusal anıtı olarak belirlenmiştir.

  crook county, wyoming'te bulunur. denizden yüksekliği 1558 metre, yerden yükseliği ise 386 metredir. dünya'nın en ilginç taş yapılarından biridir. yıllık 400 bin ziyaretçi çekmekte ve bu ziyaretçilerin %1'i kuleye tırmanmaktadır.

  şeytan kulesine ilk kez 1893 yılında william rogers ve willard ripley tırmandı. ikisi, yerden yukarı doğru açılan dar bir yarık tespit etti. buraya tahta kazıklar çakarak bir merdiven yaptılar ve tırmandılar. bugün tırmanışlar günübirlik olarak yapılabilmektedir. zirvede kamp yapılması yasaktır ve tırmanmak isteyen herkes kule görevlisine kayıt yaptırmalıdır.

  kule yanardağ faaliyeti sonucu meydana gelmiş olup magmatik bir kayadan oluşmuştur. kule'yi oluşturan magmatik malzeme, 40.5 milyon yıl önce, beyaz bir mineral kristalleri ile koyu-gri veya yeşilimsi-gri renkli magmatik kayalardan oluşan bir yapıdır. magma soğurken, her biri yaklaşık altı fit çapında altıgen (ve bazen 4-, 5- ve 7 taraflı) sütunlar oluştu. kaya soğumaya devam ettikçe, dikey kolonlar genişlikte küçülmüş ve 120 derecelik açılarda çatlaklar oluşmaya başlamış, genellikle homojen 6 taraflı kolonlar oluşmuştur.

  kule, üstündeki tortul kayaçlar aşınıncaya kadar görünür olmadı. yumuşak kumtaşları yıprandıkça, kuleyi oluşturan daha dirençli magmatik kaya erozyon güçlerinden sıyrılmış oldu. devils tower'ın gri sütunlar zemin üzerinde ayrı bir kütle olarak görünmeye başladı.

  yağmur ve kar, kule'nin tabanını çevreleyen tortul kayaları aşındırmaya devam ettikçe, şeytan kulesi daha fazla ortaya çıkacaktır. bununla birlikte, kule'nin açıkta kalan kısımları hala belirli miktarda erozyona maruz kalmaktadır. kolonlardaki çatlaklar su ve buz erozyonuna maruz kalır. kuledeki kaya bölümleri ve hatta tüm sütunlar sürekli olarak kopup düşmeye devam etmektedir.

  bir kızılderili efsanesine göre ise, bir grup kız oynamaya başladı ve dev ayılar onları kovalamaya başladı. kızlar ayılardan kaçmak için, bir kayaya tırmandı, dizlerinin üstüne çöktü ve onları kurtarmak için büyük ruh'a dua etti . dualarını duyan büyük ruh, kayayı yerden göğe doğru yükseltti, böylece ayılar kızlara ulaşamadı. ayılar, kayaya tırmanma çabasıyla, kule kenarlarına derin pençe izleri bıraktı. bunlar bugün devils tower'ın yanlarında görünen izlerdir. kızlar gökyüzüne ulaştığında, yıldızlara dönüştüler .

  kaynak
 • abd'de bulunan ve isminin hakkını veren dağ görsel

  görsel
hesabın var mı? giriş yap