*

şükela:  tümü | bugün
 • askin fiziksel olculerle alakasi oldugunu anlatamaya calisan soylem.
 • seden gurel'in devlerin aski sarkisindan bir cumle
 • ya dağlar yerle bir olacak
  ya kıyametler kopacak ya da dünya batacak
  senden öyle ayrılacağım

  diye devam eden şarkının can alıcı nakarat başlangıcı.
 • devlerin başka bişeyleri daha büyük olur
 • devleri naşkı büyü kolur ?!!
  (bkz: wtf)
 • newton’un evrensel kütleçekim yasası ile açıklanabilen fenomen. öncelikle evrensel kütleçekim yasası neydi bir hatırlayalım:

  evrenin herhangi bir noktasındaki iki cisim, kütleleri ile doğru, kütle merkezleri arasındaki mesafenin karesi ile de ters orantılı olarak birbirlerini çekerler. yani iki tane küre, birbirlerine ne kadar yakın iseler ve kütleleri ne kadar büyük ise birbirini o kadar büyük bir kuvvetle çekeceklerdir. çekim kuvvetini sayısal olarak hesaplamak için bu oran; yani kütlelerin çarpımının mesafenin karesine bölümü, evrensel bir sabitle çarpılır. bu sabit 6,67 x 10e-11 (yani 66,7 sayısının bir trilyonda biri) gibi son derece küçük bir sayıdır.

  yani seksen kilo olan sizin ve elli kilo olan sevgilinizin (bkz: karı dediğin nedir ki kemiksiz kırk kilo) ağırlık merkezleriniz arasında yaklaşık bir metre mesafe olması durumunda, aranızdaki çekim kuvveti kabaca, 1 newton’un kırk milyonda biri kadardır. varsayımımız açısından ağırlık merkezini kalp ya da gönül olarak kabul edelim.

  diğer taraftan elli kiloluk sevgiliniz, yerkabuğu tarafından f = ma kadar bir kuvvetle çekilecektir. (bkz: yerçekimi) m kütle, a da yerçekimi ivmesi olduğuna göre (yaklaşık 9,8 m/s2) sevgiliniz kahpe dünya tarafından 390 n’luk bir kuvvetle aşağıya doğru çekilmekte, amiyane tabirle düşmektedir.

  bu durumda sizin çekim kuvvetiniz= 1 newton’un kırk milyonda biri
  kahpe dünyanın çekim kuvveti= 390 newton olduğuna göre sizin çekim kuvvetiniz kahpe dünyanınkinin yanında “sıfır” sayılabilecek kadar küçük olup bunun sebebi evrensel çekim sabitidir.

  şimdi sizin ve sevgilinizin kütlelerinizin çok büyük olduğunu ve bu büyük kütleye rağmen ağırlık merkezlerinizin birbirine çok yakın olduğunu, zira ikinizin de yoğunluklarınızın (birim hacme düşen kütle) çok yüksek olduğunu varsayalım. bunun sosyal açılımı ancak şu olabilir: kütleleriniz büyük, yani para bok gibi, inanılmaz bir sosyal ve maddi statünüz var. çok yoğun olmanız da fiziksel ve/veya kişisel özelliklerinizin çok üst düzeyde olduğuna işaret ediyor. mesafenin karesinin minimize edilebilmesi için de kalplerin birbirine yakın olması lazım.

  yani bunlar hem bok gibi paraya + statüye sahip ve her yönden muhteşem olan insanlar olacaklar, hem de birbirlerini çok sevecekler ki yerçekimi kuvvetini yenecek kadar büyük bir evrensel kütle çekimi meydana gelsin. zaten bu kadar büyük bir evrensel çekim karşısında, şarkıda da bahsedildiği gibi; dağların yerle bir olması ve dünyanın batması gibi doğa olayları da teknik olarak mümkündür diye düşünüyorum.

  özet sonuç: çok büyük para, statü, güzellik ile desteklenmemiş ve sıradan insanların yaşadığı her büyük aşk, kahpe dünyanın çekim kuvvetine yenik düşmeye mahkumdur.

  bu vesile ile, seden gürel’e fahri fizik doktorasını huzurlarınızda takdim ediyorum.