• henüz sizler dogmadan once bi takim adamlarin (ya da adam gibi kadinların) ayak basacaginiz yerleri dikenli telle cevirip sonra da 'aha bak ben anayasa diye bi$i yazdim,uymazsan seni dikenli telin dı$ındakilere veririm' deme hakkini kendinde buldugu,baski ve otonomi araci.

  ornek cümle cözümlemesi :
  'devletimi seviyorum' = 'dikenli tellerimi seviyorum'

  (bir sonraki yüzyılda gelen kısa ve öz edit : devlet olmazsa sıçarsın).
 • (bkz: politeia)
 • sevişme şekilleri hayalleri devletin istematigiyle yakınen alakalı olan bu uygarlıga endeksli kişiler: umutsuz tutarsız girişimler bu hanedanı yıkamayacak gibi görünebilir..
  ama alt kültür ele gecirecek cok yakında..
  ps: ben seni kanatlarım altına alırım zoban..
 • belli bir arazi parcasi uzerinde ve belli bir topluluk uzerinde te$kilatli zorlama gucune sahip kurum . tek tek ele alirsak devletin varligi icin gerekli uc ana ko$ul ortaya cikar: ulke, insan toplulugu, siyasi ve hukuki te$kilatlanma .

  devletin ulke unsuru, yetkilerini kullanacagi alani sinirlar ve ulkesiz bir devlet du$unulemez . uzun sure bir topraga sahip olmayan bir devletin varligini devam ettirmesi mumkun degildir . yine devletin kurucu unsuru olarak belli bir arazi uzerinde ya$ayan insan toplulugu da inkar edilemeyecek bir gercegi ifade eder . gunumuzde bu insan toplulugu millet* kavrami ile, devletler de milli devlet olarak nitelendirilir . devletin son varlik ko$ulu ise siyasi* ve hukuki bir orgute sahip olmasidir . "devlet aygiti" olarak anilan bu orgutlenme, belli bir ulke uzerine yerle$mi$ olan ulusun korunmasini ve davamini saglamayi amaclar .

  bicimleri:
  tek yapili devletler
  karma yapili devletler

  (bkz: iktidar)(bkz: siyasi iktidar)(bkz: hukuk)
 • bazi durumlarda mutluluk anlamina da gelebilen bir kelime .

  (bkz: olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi)
 • nozicke gore devletin 3 görevi vardır;

  1-toplumu başka toplumların şiddeti ve saldırısından korumak
  2-toplumun her üyesini adaletsizlikten korumak ve adaleti sağlamak
  3- özel sektörün sağlayamadığı ürünleri sağlamak (bkz: kamu mali)

  ayrıca bazı liberallere göre eğer bir devlet bu görevlerinden daha fazlasını yapmaya çalışırsa bu insan haklarına aykırı bir davranıştır ve yapmamalıdır.
 • vazifelerinden biri de pire, kene uretimi ve turetimini kontrol altinda tutmak olan kurum. ozellikle macin goller yenmis dakikalarinda sicaklarin da etkisini gostermeye basladigi ve taraftarin isyanlara gectigi zamanlarda mesgale olsun diye turettigi pireleri ortama sacan daha sonra da ilaclama yontemiyle, kendi elleriyle olduren yapi.
 • geri donusum kutusu.
  eger ozel bir kurumda calismiyorsaniz yandiginizin resmidir.memurlara verilen maaş; yine yollanilan elektrik, su, dogalgaz faturalarinin tutarlari olarak,bire bin katilarak geri aliniyor. zekice bisi.
 • tek meşru şiddet uygulayıcısı
 • devlet bir doga kanunu mu
  yada dogal bir olusum mu? gibi sorulara maruz kalan sistem
  volvox kolonileri vardır(bkz: ilkel canlı formları) ve bu kolonide her tek hucreli nin belirli bir gorevi vardır.mesela kolonini ortasındaki tek hucreliler uremeye dısındakiler ise kolonin hareketinden sorumludurlar
  bu ornegi dusunursek devlet icinde aynı yorum yapılabilir
  (muhendisler,ogretmenler,hede,hodo)
  bu durumda devlet dogal bir olusummudur?
  bilemiyorum..
hesabın var mı? giriş yap