şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kayseri zafer kurultayında galeyana gelip devlet bahçeli'ye "devlet ana" diye bağıran ve orada idam edilen bir ülkücünün ölüm şeysi...(death sentence)
 • kemal tahir'in 1968 türk dil kurumu ödülü'nü kazanan romanı.
  doğu - batı çatışmasını vurgulamak için öyküye eklediği şövalye notüs gladyüs haricinde, osmanlı devleti'nin kuruluş yıllarını anlatır.
  roman aşırı milliyetçi söylemi ve ayrıca, dönemin (13. yüzyıl sonu) konuşma dilini yansıtışı ile dikkat çeker.
 • (bkz: evil ana)
 • kitabın ismi bacıbey lakabıyla anılan kadına* bir göndermedir aynı zamanda.
 • icindeki seyh edebali kµogutlerini gercek zannedenler cikmistir. (bkz: deniz baykal) guzel, surukleyici romandir. bicimine degil, ozune bakmak gerekir. ayrica kemal tahir'in tarihi biraz kendine yontan bir insan oldugunu hatirlamak ta yarar vardir bu kitabi okurken
 • diyalog olayini abrtmis,karakterlerin dusuncelerini okuyabilmemeiz nedeniyle ,kemal tahir'in ideoloji olayini ve kendi dusuncelerini okura asilama mamaci guttugu belli olan bi roman.o donem ki aydinlarin halktan ve milli degerlerden kopuk olmasini ve bunlara onem vermemesini elestirmis sanirsam.aslinda dogruda yani,solun bu lukede ilerlememesin ve sevilmemesinin nedenide bu olabilir,yani en azindan ortada bi nden oldugu belli ,aldigi oylardan,genelde solcu diye cizilen prototipinde yillardir bu sekilde vurgulandigida bir gercek.yani garip bi,cimde devletci bi anlayisa ragmen,sokakata luks arabayla gezene kil olunmasina,milletin su kadar para kazandim demesine ragmen,sagin bu kadar yuksek oylar almasi ve ordunun saglam konumu ve gucu,dinci tayfanin yuksekligi ve piyasaya ve paraya hakimiyeti.turkiyenin siyasi yapisi degisik ve karman corman oldugu icin,kitap en azindan yanlis bi ideoloji diye elestirilince biraz absud bi durum cikiyo ortaya.
 • "kemal tahir diyaloğu" ve "kemal tahir'in roman anlayışı" konularında çalışma yapmak için hazmedilmesi gereken kitap.
 • kemal tahir in bir solukta okunan romani. ayrica romandaki baci bey karekteri, nedense bana aliye rona yi cagristirmaktadir.
 • (bkz: mother russia)
 • kemal tahir romanı. tarihsel kurgumuz için mihenk taşlarından biridir. kimisi bu eseri bir tez roman olarak kabul etmektedir. bülent ecevit'in bu roman için yazdığı ciddi bir eleştiri makalesi vardır. romanı osmanlıcı bulmaktadır.

  şahsi görüşüm de bu yazının eksenine yakındır heterodoks unsurlar biraz "havayi" ve aklı bir karış havada gösterilmiş, yunus emre iyi, saf ama dünya işlerinden anlamayan bir romantik ozan olarak çizilmiştir. dahası cimri olayı ve babai isyanları gibi hususlar iyi niyetli ama gereksiz ve "kaybetmeye mahkum" girişimler olarak ele alınmıştır.

  her şeye rağmen edebiyatımızın en önemli tarihsel romanlarından biridir ve şimdiye kadar çok az ele alınmış(hala bakir olan) konulara dokunmuştur.

  bu romanla ilgili ana mesele heterodoksiye tahir'in osmanlıcı bakışıdır.

  erol toy'un kuzgunlar ve leşler ile "azap toprakları" romanları konuyla ilgilenenler için ilginçtir. keza reha çamuroğlu'nun birçok eseri yanında "tarih heterodoksi ve babailer" isimli çalışması ve "iki ile bir" isimli romanı da konu dahilindedir.