şükela:  tümü | bugün
  • devlet bahçeli akp’yi zor yola sokup bitireceği gerçeğidir.

1-başkanlığı getirmesi

başkanlığı getirerek akp’nin %50 ve daha fazla oy almasını sağladı. oysaki akp %43 alsa dahi baraj nedeniye ülkeyi kafasına göre yönetiyordu. ama şimdi %50’nin üzerinde oy almak zorunda.

2-erdoğan’a karşı yeni parti oluşturması

kendi yediği halt yüzünden partinin tabanını kaybetti. buda yetmezmiş gibi erdoğan’a karşı halkın her kesiminden oy alabilecek bir muhalefet partisi oluşturdu. (iyi parti) erdoğan zaten küçük partileri pacman gibi yutarken durduk yere başına bir muhalefet partisi saldı. aynı zamanda oyunu %2-%3’e düşürerek kendisini akp’ye yanadı.

3- akp’ye kürt oylarını kaybettirdi

mhp ile ittifak yapan akp doğu ve güneydoğu’daki muhafazakar kürt oylarının bir çoğunu kaybetti. karşılığında ise partisi bölünmüş barajı dahi geçemeyen bitik bir mhp devraldı. akp şimdi hem kendisi hem mhp için çalışmak zorunda.

4-küçük partileri meclise sokması

yukarıda dediğim %43 ile akp ülkeyi nasıl olsa yönetiyordu. nedeni ise küçük partilerin barajı geçememesiydi. akp yıllardır bunun için uğraştı. anap’tan erkan mumcu’yu alarak anap’ı yok etti. saddet partisi çıkıştayken numan kurtulmuş’u aldı. demokrat parti’den süleyman soylu’yu aldı.
    şimdi ise bahçeli meclise girebilmek için ittifak formülü ortaya attı bu şekilde akp’nin uyguladığı pacman formülü çöktü. artık saadet, demokrat parti, meclise girebilir. hatta tkp ödp tarzı partiler dahi hdp ile ittifak yaparsa meclise bile girebilir.

bonus olarak erken seçim istedi ve tarihte bahçeli’nin erken seçim istediği iktidarlar hep kaybetti.

edit: imla

edit: numan kurtulmuş’un o dönemde has partiden geçti diye mesajlar alıyorum. ben saadet ile çıkış yaptığını belirtttim. o dönemde 2009 yerel seçiminde %7 oy almıştı ciddi çıkış yakalamıştı. daha sonra has partiyi kurdu. ama has partinin gücü belli değildi. akp daha sonra başımıza bela olmasın diye kendi bünyesine kattı. yani numan kurtuluşu akp’ye katılmasını sağlayan has parti değil saadetde yakaladığı çıkış idi onu belirttim.

tuğrul türkeş için ise onda bahçelinin parmağı olduğunu düşünmüyorum. o kendi çıkar ve menfaati için akp’ye geçti. belirli bir vasfı ve oy potansiyeli olduğuna inanmıyorum zaten kimsede takmadı onu.
  • doğrudur ama ben kendisinden son bir hamle daha bekliyorum.

seçime çok yakın bir zaman kala bahçeli cumhur ittifakından ayrıldığını açıklarsa seyreyle sen gümbürtüyü. kim bilir belki de bahçeli intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunun farkındadır.

edit: bazı arkadaşlar mesaj attı. bu olay erdoğan'a mağduriyet olarak dönebilir, yüzde 2-3'lük mhp oylarının yerine kürt oylarının geri dönmesini sağlayabilir dedi. valla aslında gayet mantıklı. biliyorsunuz adamların işi mağduriyet! ben de işkillendim. eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmesek mi, entryi silsem mi diye düşünmeye başladım. buraya bakarlar böyle bir taktik geliştirirler falan. neme lazım amk ülkenin geleceğiyle oynamak istemem:)

sonuç olarak bence bahçeli otursun oturduğu yerde. cumhur ittifakı iyidir.
  • belki bitirmeye programlanmıştır
  • derin devletin adamı mı? yedek lastik mi?

az sonra...
  • kimsenin söylemeye cesaret edemediği gerçek.
  • hiç mi agar.io oynamadınız amk bahçeli işte oradaki yeşil mayındı büyük akp onu oyuncu sanarak içine almaya kalktı
  • yapıyorsa da bilinçli bir şekilde yapmıyordur.
    adam doğası gereği elini attığı şeyi kurutma özelliğine sahip.
  • eğer bahçeli tüm bunları bilerek, planlayarak yaptıysa kendisinin tarihin gördüğü en büyük stratejisti olduğunun kanıtıdır.

ama ne yazık ki işte bizim çay içen bahçeli
  • daha once de dsp ve anap'i bitirdigi icin sasirtmayan olay.

gercekten tespit dogru. eski sistemde akp %40-49 oy bandinda takilip basbakanligi tutuyordu. cumhurbaskanini da mecliste rahat rahat sectiriyordu.

ama rahat batmis olacakki once cumhurbaskanini halka sectirerek riski arttirdilar. sonra da baskanlik sistemini getirdiler. yani artik %40'lar degil %50'ler lazim ayni gucteki bir iktidar icin.

simdi de ittifak sistemiyle kendi elleriyle fiilen %10 barajini kaldirdilar. sifir kilometre muhalefet partisi iyi parti, yillarin muzmin %2'lik partileri saadet ve demokrat da topa girdi.

resmen akp'yi yakti bahceli.
  • son anda cumhur ittifakindan ayrılırsa akp ti tek başına iktidara taşır. bu ülke mağduru sever, ay yazık adam kandirildi diye gider adama oy verir.