şükela:  tümü | bugün
  • aldığım duyumlara göre devlet bankaları 0,99 a çekip 3 ay boyunca devlet karşılayacakmış. ancak henüz kaynak bulamadım.bulunca ekleyeceğim.edit: kaynak konut faizleri 1’in altına inecek. edit2: @imhotep1907 ‘nin ilettiği 2. kaynak. indirimli konut faiz oranı belli oldu.edit3: devlet bankalarında 0.99 verilmeye henüz başlamamış seçimden önceye yetiştirmeye çalışacaklarmış. kaynak bekleniyormuş.
  • ülkenin geleceğini öyle bir ipotek altına aldılar ki ; eşi ve benzeri görülmemiş bir sefaletle yüzleşecek bu uykudaki halk.
  • emlak balonunun patlamadan önceki son çırpınışları.
  • diyor ki,
    - yıllardır büyümeye öncülük yaptırdığımız inşaat sektörü bile artık göçüyor, aman tadımız kaçmasın seçime kadar,
    - çöken sektörü ayağa kaldırmak için aklımıza uzun vadeli stratejiler geliştirmek değil de, her zamanki gibi günü kurtaracak, kısa süreli çözümler olan teşvikler geldi,
    - insanlar alsın versin ekonomiye can versin istiyoruz, zira ancak tüketim ile büyüme modelimiz var, üretime dayalı büyüme modelimiz yok,
    - bunun için özel sektöre (şimdilik) karışamıyoruz, o yüzden aklımıza yine devlet kurumları geldi (zaten hepsini havuz medyasına zorla reklam verdirtiyoruz ya, ordan geldi aklımıza)
    - devlet bankalarını zararına faiz verdirtecez, enflasyondan düşük faizler verecekler,
    - yani yine olay devletin cebinden çıkacak, yani sizden ey vatandaş,
    - yani sizin gözünüzü boyamak için sizi kullanıyoruz,
    - zaten hep yaptığımız şeydi, köprüler geçiş garantili, hastaneler hasta garantili, havaalanları yolcu garantli...neden? çünkü kaynak halkımız... ver zammı ver mehteri, ver dış güçleri, ver mihrakları, ver filistini, ver israili, ver camileri ahır yaptı muhabbetini, ver cehape iktidara gelirse gene başımızı zorla açtırtacaklar dedikodusunu...ver allahım ver.

*

ekleme de yapayım: bu üç devlet bankası tam 3 yıldır genel kurul yapmıyor. 3 yıl.. üç... hükümet her sene bahane üretiyor, referandum diyor, erken seçim diyor ama genel kurul yaptırmıyor. yani gidip konuşamıyorsunuz da...haa bu arada, bugün star gazetesinde kendisine yazar diyen birisi "reis'e oy vermemek islam'a oy vermemek" demiş, "islam tehdit altında" demiş. artık onlar da biliyor "din elden gidiyor" ellerinde kalan son kozları!
  • aranızda hala geleceğini ipotek altına almayıp sistemin kölesi olmayan hayvanlar varrr.
  • 2016 yılında şu an oturduğum evi aldım ve itiraf ediyorum tarihi bir hataydı.

eve verdiğim peşinatla dolar falan alsaydım şimdi neredeyse evin değeri kadar para cebimdeydi. gider peşin para alırdım kredi borcum da olmazdı kafam rahat olurdu.

çok acil bir ihtiyacınız yoksa şu ortamda ev almak ciddi bir kumardır.

edit: eve verdiğim peşinatın altın karşılığını şu an faize koysam ayda 3300 tl para getiriyor. ayda ödediğim kredi ise 3400 tl ve 4 sene daha var.
    evimin şu an kirası da taş çatlasın 1500 tl eder.
    hatta ayda 3000 tl'ye oturduğum muhitte havuzlu villa kiralayarak oturabiliyorum.

yani özetle ben bu parayı altına yatırsaydım, kredi ödemek yerine de krediye ödediğim parayla villada oturup sikimin keyfine bakabiliyor olacaktım.
  • halkın cebine doğrudan girersen uyanır o halk.

doların fişeklediğini, ev fiyatlarının düştüğünü gören kişi konut mu alır? yoksa bekler mi?
  • bir kac yil once de 0,90 lara çekilmişti faizler. yine yukseltecekler nasil olsa. secim oncesi kimse parasini gayrimenkule yatırmaz. goz boyamadan başka birşey değil bence.
  • 2013 yılının mayıs 16'sında 0,67 faiz ile konut kredisi aldım.

100.000 tl kredi için 120 aylık kredi ile her ay 1161 tl kredi ödüyorum. son 5 sene borcu kapatsam kapatırım zaten de gerek yok. para pul oldu resmen. bulunduğum mühitte 2013 senesinde kiralar 1200-1500 bandındaydı. şimdi 2250- 3000 bandında ve ben hala 1161 tl kredi ödüyorum.

diyeceğim o ki faizler anasının amı olmuş lan.

konut kredisi çekip bir ev daha alayım dedim ebesinin amı fiyat çektiler.

allah kirada oturanlara, ev almak isteyenlere yardım etsin.

ülkenin durumu gerçekten çok kötü.
  • sadece ziraat bankasının uygulayacağı ve bankanın öz kaynaklarını eritip bitirecek olan uygulama. bu kesinlikle tarihi bir hatadır. bankalar hali hazırda faizlerin yüksek olduğu bir piyasada düşük faizle kredi bulamaz, eğer düşük faizle bu ortamda kredi veriyorsa bu öz kaynaklarını eritir ve bankanın bilançoları zarar yazar.

şimdi bankaların işleyişini kısaca özetleyim;

x yabancı bankası, ziraat bankasına dolar olarak kredi verir, banka bu aldığı krediyi piyasa faiz oranlarına uygun olarak halka kredi olarak dağıtır.

örnek: banka %14 faizle borçlandı ve bu parayı halka %9 faizle dağıttı. bu ne demektir? banka yapacağı bu eylemden %5 zarar edecektir. olay aslında bu kadar basittir.

hali hazırda varlık fonu'na devredilen bir banka yani devletin bankasının birikimlerinden yani öz kaynaklarından harcamak ne kadar mantıklı, bunun yorumunu siz değerli okuyuculara bırakıyorum. çünkü bu ziraat bankasını bir hayli zora sokabilir.