şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aldığım duyumlara göre devlet bankaları 0,99 a çekip 3 ay boyunca devlet karşılayacakmış. ancak henüz kaynak bulamadım.bulunca ekleyeceğim.edit: kaynak konut faizleri 1’in altına inecek. edit2: @imhotep1907 ‘nin ilettiği 2. kaynak. indirimli konut faiz oranı belli oldu.edit3: devlet bankalarında 0.99 verilmeye henüz başlamamış seçimden önceye yetiştirmeye çalışacaklarmış. kaynak bekleniyormuş.
 • emlak balonunun patlamadan önceki son çırpınışları.
 • diyor ki,
  - yıllardır büyümeye öncülük yaptırdığımız inşaat sektörü bile artık göçüyor, aman tadımız kaçmasın seçime kadar,
  - çöken sektörü ayağa kaldırmak için aklımıza uzun vadeli stratejiler geliştirmek değil de, her zamanki gibi günü kurtaracak, kısa süreli çözümler olan teşvikler geldi,
  - insanlar alsın versin ekonomiye can versin istiyoruz, zira ancak tüketim ile büyüme modelimiz var, üretime dayalı büyüme modelimiz yok,
  - bunun için özel sektöre (şimdilik) karışamıyoruz, o yüzden aklımıza yine devlet kurumları geldi (zaten hepsini havuz medyasına zorla reklam verdirtiyoruz ya, ordan geldi aklımıza)
  - devlet bankalarını zararına faiz verdirtecez, enflasyondan düşük faizler verecekler,
  - yani yine olay devletin cebinden çıkacak, yani sizden ey vatandaş,
  - yani sizin gözünüzü boyamak için sizi kullanıyoruz,
  - zaten hep yaptığımız şeydi, köprüler geçiş garantili, hastaneler hasta garantili, havaalanları yolcu garantli...neden? çünkü kaynak halkımız... ver zammı ver mehteri, ver dış güçleri, ver mihrakları, ver filistini, ver israili, ver camileri ahır yaptı muhabbetini, ver cehape iktidara gelirse gene başımızı zorla açtırtacaklar dedikodusunu...ver allahım ver.

  *

  ekleme de yapayım: bu üç devlet bankası tam 3 yıldır genel kurul yapmıyor. 3 yıl.. üç... hükümet her sene bahane üretiyor, referandum diyor, erken seçim diyor ama genel kurul yaptırmıyor. yani gidip konuşamıyorsunuz da...haa bu arada, bugün star gazetesinde kendisine yazar diyen birisi "reis'e oy vermemek islam'a oy vermemek" demiş, "islam tehdit altında" demiş. artık onlar da biliyor "din elden gidiyor" ellerinde kalan son kozları!
 • 2016 yılında şu an oturduğum evi aldım ve itiraf ediyorum tarihi bir hataydı.

  eve verdiğim peşinatla dolar falan alsaydım şimdi neredeyse evin değeri kadar para cebimdeydi. gider peşin para alırdım kredi borcum da olmazdı kafam rahat olurdu.

  çok acil bir ihtiyacınız yoksa şu ortamda ev almak ciddi bir kumardır.

  edit: eve verdiğim peşinatın altın karşılığını şu an faize koysam ayda 3300 tl para getiriyor. ayda ödediğim kredi ise 3400 tl ve 4 sene daha var.
  evimin şu an kirası da taş çatlasın 1500 tl eder.
  hatta ayda 3000 tl'ye oturduğum muhitte havuzlu villa kiralayarak oturabiliyorum.

  yani özetle ben bu parayı altına yatırsaydım, kredi ödemek yerine de krediye ödediğim parayla villada oturup sikimin keyfine bakabiliyor olacaktım.
 • halkın cebine doğrudan girersen uyanır o halk.

  doların fişeklediğini, ev fiyatlarının düştüğünü gören kişi konut mu alır? yoksa bekler mi?
 • bir kac yil once de 0,90 lara çekilmişti faizler. yine yukseltecekler nasil olsa. secim oncesi kimse parasini gayrimenkule yatırmaz. goz boyamadan başka birşey değil bence.
 • sadece ziraat bankasının uygulayacağı ve bankanın öz kaynaklarını eritip bitirecek olan uygulama. bu kesinlikle tarihi bir hatadır. bankalar hali hazırda faizlerin yüksek olduğu bir piyasada düşük faizle kredi bulamaz, eğer düşük faizle bu ortamda kredi veriyorsa bu öz kaynaklarını eritir ve bankanın bilançoları zarar yazar.

  şimdi bankaların işleyişini kısaca özetleyim;

  x yabancı bankası, ziraat bankasına dolar olarak kredi verir, banka bu aldığı krediyi piyasa faiz oranlarına uygun olarak halka kredi olarak dağıtır.

  örnek: banka %14 faizle borçlandı ve bu parayı halka %9 faizle dağıttı. bu ne demektir? banka yapacağı bu eylemden %5 zarar edecektir. olay aslında bu kadar basittir.

  hali hazırda varlık fonu'na devredilen bir banka yani devletin bankasının birikimlerinden yani öz kaynaklarından harcamak ne kadar mantıklı, bunun yorumunu siz değerli okuyuculara bırakıyorum. çünkü bu ziraat bankasını bir hayli zora sokabilir.
 • yüzde 20'lerde dolanan reel enflasyon ortamında konut kredilerinin 1'in altına inmesi (normal bir ülkede) mümkün değildir. eğer bu devlet destekli yapılacaksa da sürdürüebilir olmamakla birlikte, devletin yandaş müteahhiti kurtarmak için tüm halkı orta vadede daha da fakirleştirmesi, cebindeki paraya ipotek koyması anlamına gelmektedir.

  sen ekonomini maketler üzerinden yapılan konut satışlarına bağlarsan, makro ölçekli titan zinciri yaratmışsın demektir ki, öyle ya da böyle batmaya mahkumsundur...

  deniz bitti beyler, bu çabalar günü bile kurtarmaz.
 • 7 mayıs bankalar birliği toplantısında yapılan açıklamadır. aynı toplantıda bankalar birliği başkanı ve ziraat bankası genel müdürü hüseyin aydın şu cümleyi de kurmuştur "yüksek faiz bankalara kar getirmiyor" birçok kişi bunu faizlerin düşmesi gerektiği gibi algıladı fakat finans sektöründe yer alanlar ve ekonomistler bu cümlenin mealinin "ancak bu kadar iniyor daha fazlası olmaz anlayın bunu artık" demek olduğunu çözmüş durumda. ayrıca başbakan'ın madem faizlerin yüksekliği karlı değil düşürelim demesi bir meydan okuma ve ayar verme çabasıydı. buradan çıkan sonuç şu en keskin iktidar bürokratları dahi durumdan rahatsız.