şükela:  tümü | bugün
 • resmi görevle seyahat ettiğim birkaç ülkede kamu çalışanlarının saç ve sakal konusunda serbest olduklarını gördükten sonra imrenip artık gerçekleşmesini umut ettiğimdir.
  millet olarak askeri bir anlayışla ilkokuldan beri tek tip kılık kıyafete sokuluyoruz. orta okulda kıravattan, lisede sakaldan az dayak yemedik. bu zihniyetten kurtulabildiğimiz o kısıtlı üniversite yıllarında, bu konuda bir anda özgürlüğe kavuşunca erkekler olarak şaşkınlıktan girmediğimiz kılık kalmadı.fırça saçlısından lepiska saçlısına, yakışan yakışmayan herkes saç uzattı, kaba sakalından kösesine herkes sakal bıraktı.devamında askerde yine fırça yine fırça.
  şimdi de iş güç sahibi olduk hala işyerlerinde amirler tarafından uyarılıyoruz.

  not: konu kişisel özgürlükler çevresinde yorumlanmıştır.siyasi bir amaç güdülmemektedir.
 • (bkz: hep destek tam destek) verilesi istenç.
 • rejim meselesi yapılır hemen. sanırsın kılla kurulmuş devlet ki kılla yıkılacak.

  bu ülke enerjisini bu gibi üçüncü dünya ülkesi meselelerine harcadığından daha bir arpa boyu yol alabilmiş değil. güya dünyaya kafa tutuyoruz...

  ütopya.
 • birçok memurun aniden gözümüze yakışıklı görünmesine sebep olacaktır.
 • sırf sakal traşı olmamak için özel sektöre yönelen bendenizi kamuya geri kazandırabilecek uygulama. küpe de serbest olursa dadindan yinmez.
 • belki biz görmeyiz ama gün olur insanlar bu yasakları birbirlerine anlatıp gülerler. ve eminim gelecekte bir zamanda sakalı kökten kazımak ne kadar salakça diye makaleler yazılacaktır...

  mallara not: bu işin dinle alakası yok.

  edit:i
 • hemen din ile ilişkilendirilmeyip, kişisel özgürlükler çerçevesinden değerlendirilebilse, muhtemelen daha geniş kitleler tarafından destek bulacak durumdur.
 • sonuna kadar desteklediğim olay. sanıldığı gibi, siyasi amaç için de kullanılacağını düşünmüyorum. çünkü siyasi görüşünü, fiziksel görünüşüne yansıtmak isteyen memurlar, bıyık bırakabiliyorlar yürürlükteki yönetmelik çerçevesinde.

  (bkz: badem bıyık)

  ha, bir de, abartıp hacı sakalı falan bırakanlar olur diye, bu olay da yönetmeliğe geçebilir. bir sınırı olabilir yani.
 • almanyada 80 lerden itibaren serbestmiş
  biz hala kravat,saç ve sakal ile ugrasıyoruz
  gömlek,ceket vs.
  edit: sakaldan anladığınız sofu sakalı ise, imamlar bile artık sakalsız uyanın.
 • bence de demokratik bir ülkeysen olması gereken uygulama. da kardeşim bizdeki dinciler olayın bokunu çıkarıp öyle sakal bırakıyorlar ki insan sakaldan tiksinir. illa dini kimliğini ortaya çıkarıcak çünkü. sen normal sakal bıraksan bile eminim ki peygamber efendimiz gibi sakal bırakman konusunda taciz edileceksin. bıyık bırakanları bir düşünürseniz badem bıyıkla, normal bıyık arasındaki fark gibi. ayrıca alman'ın bırakacağı sakalla bizimkilerin bırakacakları sakal aynı olmaz hacı benden söylemesi.