şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uğur mumcu'nun 2 ocak 1991'de yazdığı bir yazının ve başlığı ve konusu. bir süredir umag web sayfasında her hafta farklı bir uğur mumcu yazısı yayınlanıyor ve yazılar bugüne dahi ışık tutuyor.

  bu haftanın yazısı devlet fetişizmi'nde, anap döneminde liberalizm denilen şeyin aslında devlet fetişizmi olduğunu iddia etmiş mumcu. o yazıda anap'ı kaldırın, akp'yi koyun hiçbir şeyin değişmediğini göreceksiniz.

  yazının bir kısmı:

  fetişizm; ne anlama gelir?
  fetiş;, türkçemize de giren portekizce bir sözcüktür. özgün biçimiyle; feitico portekizce'de büyü; anlamına geliyor; büyücülere de yabancı dillerde; fetichistes; deniyor.
  fetişizm de işte buradan türetiliyor. fetişizm, devlete tapınmanın adıdır. bir devlet dinidir fetişizm...
  o zaman düşünelim: devleti kim kurar?
  insanlar... insanoğlu kendi yaptığı puta kendisi tapar. insan, kendi emeğine yabancılaşır; kendi yarattığı kurumlara tapacak düzeye iner. insan olmaktan çıkar, yabancılaşır ve kul olur.
  faşizm, devleti yüceleştirerek yönetenlerin bu güce tapmalarını sağlar.
  (...)
  görülen köy kılavuz istemez; anap liberalizmi, bir devlet fetişizmi türüdür. bu arabesk liberalizm, hayali ihracat kararnameleriyle başlar, zonguldak madenlerinde ve mess işyerlerinde biter!

  http://www.umag.org.tr/
 • sana'yla beslenen özenle büyütülen lahasumutlarin ortak noktasi.
 • bir taraftan da halka hizmet etmek üzere işe alınmış memura gereksiz saygı duyulmasını, onların da kendini yarı tanrı saymasını sağlayan hislerdir. çünkü devlet kutsaldır, memur da kulu ve elçisidir.

  kpssnin bu kadar arzulanan bir sınav olmasının temel nedenlerinden biri de, çalışma hayatı sırasında önüne gelip gidene kaşlarını kaldırarak konuşabilmek, onlara hükmedebilmektir. hele ki üniformalı olanlar yürümez, uçar, konuşmaz bağırır coşar.
 • polise, askere tapınma, vali, kaymakam önünde ceket ilikleme, milletvekilinin, bakanın elini öpme gibi ritüelleri bulunan zevk dalı. bu fetişizme sahip olanlar karşılarına geçilip sert bir sesle "sen benim kim olduğumu biliyor musun?" denildiğinde orgazm olurlar.
 • bu aralar cok goruluyor. manyaklik derecesinde. stockholm sendromudur bu baska bir sey degil.
 • savunulan siyasal, ideolojik v.b. görüşten bağımsız, devletin putlaştırılarak, tüm değerlerin önüne geçirilmesi, insan haklarını, temel hak ve özgürlükleri, çevreyi, kadın haklarını, insanı, barışı, kardeşliği ve tüm insani değerleri ayaklar altına alan bir devletin dahi sırf devlet olduğu için baş tacı edilmesi, böyle bir devletin uygulamalarına karşı çıkanlara kin ve düşmanlık güdülmesi.
 • devlet büyüğüne saygısızlıkları cezalandıran tck'larla devamlılığı sağlanan fetişizm türü. devlette çalışmak birini büyük yapmaz. devlette çalışan kişiye gereksiz bir saygı duyulamaz.

  devlet fetişinden bahsedilmeye başlandığını fark ettiğiniz anda susturun. devlette çalışan kişiler maaşlarını babalarından almıyorlar, senin benim vergimizden alıyorlar. hesabını sorun.
 • mottosu "devlet n'eylerse güzel eyler" olan siyasi manyaklık.