şükela:  tümü | bugün soru sor
  • başımdan geçen olayı kısaca anlatayım ve herkes devlet hastanesi, devlet hastanesinde çalışan doktor nedir ne değildir anlasın.

15 gün kadar önce geçirdiğim bir grip sonrasında sol koltuk altımda bir şişlik belirdi. dokununca acıyan, pinpon topu gibi bir kitle elime geldi.

her ay 700 tl bağkur primi yatırdığım devletimin, eyüp devlet hastanesinin genel cerrahi bölümünden 2 gün sonraya randevu alıp gittim.

doktorun randevu ekranında adım yazınca girdim, diyalog aynen şöyle oldu:

ben: merhaba iyi çalışmalar.
    doktor: buyrun oturun
    ben: teşekkür ederim
    doktor: şikayetiniz nedir?
    ben: sol koltuk altımda bir şişlik var, elimle yokladığımda da bir kitle elime geliyor
    doktor: acıyor mu?
    ben: evet
    doktur: (bilgisayarla uğraşarak) size antibiyotik yazıyorum, bitince gelin bir daha bakalım.

şaka gibi ama böyle. neremde ne olduğuna bile bakma gereği duymadan hemen teşhisi koyup ilacı yazdı doktor bey.

neyse ben hala "herhalde acıyor dediğim için enfeksiyon için antibiyotik yazdı, enfeksiyon geçince muayene edecek, ultrason isteyecek" falan gibi salakça bir iyimserlik içindeyim.

10 gün antibiyotiği* kullandım, sonra yine gittim.

doktor: şikayetiniz nedir?
    ben: ben 10 gün önce gelmiştim, koltuk altımda bir kitle vardı, antibiyotik vermiştiniz, şu an ağrı kalmadı ama pinpon topu büyüklüğünde bir kitle duruyor hala.
    doktor: onu istersen aldırabilirsin. ama kalabilir hiçbir zararı yok.
    ben: ??? yani rahatsız oluyorum, alınırsa iyi olur tabi
    doktor: o zaman büyük bir merkeze gidip aldırabilirsin.

adam bir kere bile eliyle muayene etme gereği duymadan (ki koltuk altı temiz ve bakımlı bir adamımdır yani) uzaktan bakarak bana teşhis ve tedavi yaptı. üstüne bir de öneri getirdi.

bu doktor demeye bile dilimin varmadığı adam beni muayene ettiği için devletten kaç para aldı bilmiyorum ama o aldığı para haram zıkkım olsun.

"ulan göt oğlanı, daha kitle dediğim şeye bakmadan bana antibiyotik verdin, yine bakmadan zararı yok diyorsun, sen müneccim boku mu yedin" diyerek kafa atabilirdim ama biliyorsunuz doktorlara dayak atınca medeniyetsiz oluyorsunuz.

edit: bu entry'imde sonra yazılanlardan cesaret alarak 184'ü aradım ve yukarıda bahsettiğim doktoru, adını vererek şikayet ettim, "kaydınızı aldık" dediler ve telefonu kapattım. "hee kesin kayıt almışsınızdır" diye düşünürken, hiç beklemediğim şekilde, yaklaşık 20 dakika sonra beni çok daha ciddi ve kurumsal konuşan bir bayan geri aradı, hikayeyi bir daha dinledi, "hiç mi tetkik istemedi" vs. gibi sorular sordu, sonra yine kapattık. yarım saat sonra biri daha aradı, bana "sizin için yarın müsait ise x hastanesindeki y doktorundan randevu almamızı ister misiniz" dedi. ben "ulan yanlışlıkla norveç şikayet hattını mı aradım acaba?" diye içimden geçirdim. evet dedim, randevunuz alındı, geçmiş olsun dedi ve kapattı. şişli etfal'de x isimli doktora gittim, şikayetimi anlattım ve söylediği ilk söz "önce bir ultrason alalım, onun üzerinden gidelim" oldu. yani tam olarak olması gerektiği gibi. ultrasonu yaptırdım, yarın yine gideceğim. buradan bana yardımcı yanıtlar yazanların yanaklarından, eleştirenlerin kulaklarından, küfür edenlerin gıdılarından öperim. ben 40 küsür yaşındayım, bugüne kadar 184 kadar güzel çalışan bir devlet kurumuna ilk kez şahit oluyorum. şikayetiniz olduğunda 184'ü mutlaka arayın.
  • "hastanede yatman gerekiyor, yatmayacaksan sorumluluğun sende olduğuna dair bir kağıt imzalamak durumundasın. yatsan iyi olur ama burası devlet hastanesi, imkanlarımız kısıtlı, ağır/hafif her hastayı aynı yerde bulundurmak zorundayız. bir düşün, taşın, acele karar verme, bir kahve iç sonra kararını bize bildir."
    bu.
  • küfür olacağını düşünmüyorum (bkz: bok)
  • pardon hemşire hanım ben duvara mı konuşuyorum orospu evladı
  • aynı ameliyatı şişli etfal'de bir profesöre ücretsiz olabilecekken (2 yıl sonunda lütfedip sıran geldi demişlerdi sağ olsunlar, o doktora sıraya girdiğimi bile unutmuştum asdfgfds) özel hastanede 22 bin tl vererek oldum.

çünkü -ailesinde pek çok doktor olan biri olarak- devlet hastanelerine ve o hastanelerdeki doktorların çoğuna canımı emanet edecek kadar güvenmiyorum.

benim için tek entry'lik özeti budur.

ha şunu da ekleyeyim, bu durumun oluşmasında doktorların suçu devletinkinin yanında at s.kinde kelebek kadar, onları da suçlayamıyorum. ama canımı da yolda bulmadım. kötü şartlarda çalışıyor olmaları, günde 1452147520 hasta bakıyor olmaları, fiziksel koşulların yetersiz olması vs bir dünya sebebi vardır mutlaka bu durumun, ama hiçbir sebep benim sağlığımla ilgili hak ettiğim alakayı görmüyor olmamı hafifletmiyor.

yeni mezunum, işsizim, memur bi aileden geliyorum, bu koşullara rağmen elimden geldiğince özel hastanelere gitmeye çalışıyorum. çünkü son 15 günde çok daha iyi anladığım üzere, sağlık şakaya gelmiyor.
  • ıl disina bir is icin ciktim ve on , onbes gun kaldim istanbula gelmeden bir gun once kulagimda bir agri var anlatamam agzimi bile acamiyorum nerdeyse , kendi kendime diyorum abartiyorum falan ama yok gecmiyor agri neyse aracla geldim istanbula dedim eve gitmeden hastaneye gideyim dayamamiyacagim.

gittim fatih tarafindaki hastaneye girdim acile dediler kbb acile cikacaksin, dedim tamam cikayim , ciktim kbb acile genc bir hemsire hanim oturuyor dedi ki sikayetiniz nedir ?

sikayetimi soylerken bir eleman araya girdi ve hemsireye sen doktormusun sen mi muayene edeceksin diye firca basti kadin sustu , bende dedim hayirdir kardesim sikayetimizi dinlemeyecek mi bu insan nasil is bu eleman buyrun suraya gecin falan gecistirdi dedi ki sikayetiniz ne ?

dedim abicim benim kulagimda bir agri var vs falan anlatiyorum direk dedi ki burada bu tip rahatsizliklara bakamiyoruz biz kirik olur vs olur o sekilde bakabiliyoruz

ee dedim ne olacak dedi ki hasekiye git zaten canim yaniyor hic sorgulamadim dedim tamam ben gidiyorum

tam ciktim gidiyorum zaten cok kimse yok bir ses bilmem kim abi su odaya 2 nescafe getirirmisin , cevap veren kim ? benim derdimi anlattigim adam

cevap ney peki ? hemen getiriyorum hocam .

adam hastanede personel , saglikci falan degil hizmet gorevlisi , beni gecistiriyor ,elinden gelse muayene edecek

ulan deli olacam deli sukrediyorum adam yatirip ameliyat yapacam demedi.
  • diş hekimine gitmiştim. dedim ki "sol üstteki dişimin dolgusu düştü. masada oturduğu yerden, "önde mi arkada mı" diye sordu. "ortalardaki diş" dedim. hiç ağzın içine bakmadan kağıda iki tane dişi işaretleyip rontgen çekimi için gönderdi.

not: evet amiral battı oynar gibi yöntemiyle, gerçekten de isabet sağlamıştı.
  • saglam insani hasta etme merkezleri.
  • hiyerarşi. o asık suratlı hemşire ve ebelerin doktor görünce melek yüzlü kesilivermeleri. kendini hipokrat sanan doktorların hastane müdürünü görünce kanserin çaresini bulmuşlar gibi mağrur bakışları. istisnai personeller bu entryden muaf tutulmuştur.