şükela:  tümü | bugün
 • özel hastaneler daha fazla tahlil & ameliyat yapmaya meyilli, para kazanmaya çalışıyorlar, gayet doğal.
  karşıda bunları denetleyecek biri olması lazım. özel sigorta ile özel hastaneye gidenler faketmişlerdir, her işlemden önce sigortadan provizyon alınır. böylece özel hastane özel sigortalıya kafasına göre kaktıramaz.
  şu an sgk'ya ise kaktırıyor. sgk'nın da denetimi artırması lazım.
  eğer sosyal güvenceniz yoksa da özel hastane kaktırabildiği kadar kaktırır.

  edit:
  mutruki'den şöyle bir mesaj geldi:
  şu an kesinlikle (ama kesinlikle) devlet doktorları daha fazla tahlil alıyor. sizinki muhtemelen eski bir önyargı, güncelden uzak. ben tahlilden yüzde almıyorum ki.

  dev killi nevus:
  sgk artık ciddi denetim yapıyor. süre sıkıntısı yaşayan hekimlerin düzgün detaylı endikasyon girmemeleri sebebiyle örnek olarak istanbul tıp fakültesi geri ödemeleri tam alamıyor ve sürekli zarar ediyor.
 • özel hastanedeki çalışan kadın görevliler istisnasız çok güzel oluyor. devlet hastanesinde ise genelde yoğun tempodan feriştahı sikilmiş olduğu için, bütün çalışanlar bakımsız ve tipsiz görünür.
 • özel hastaneler, bugün vatan hastanesi'nin beni arayıp, "siz özel müşterimize indirimli check-up kampanyamız hakkında bilgi vermek için aramıştım" demesi gibi, kredi kartı pazarlarmışçasına telefonda satış yaparlar. doğal olarak, bildiğin ticarethanedir yani. kamu yararı gütmezler.

  devlet hastaneleri ise, yiğit özgür'ün "dürüst satıcı" temalı karikatürünü andırır. buyrun efendim, kampanyamız var; şimdi alın, ekim'de ödeyin diyen esnafa inat, "bizde kampanya manpanya yok; şimdi alırsan ekim'e, almazsan sikime kadar" derler! burada, zıt fikir olarak, "tüccar değillerdir, kamu yararı için çalışırlar" demem gerekirdi ama maalesef ne ticaret, ne de kamu yararı umurlarındadır. bazen bu sebeple tercih edilirler. zaten söz konusu karikatürdeki alıcı da, "siz daha samimi gibisiniz, sanırım sizden alışveriş yapıcam" der!

  edit: zarf-fiil ekinde ufak bir teknik hata yapmışım. sevgili badim immortal butterfly, ilk defa bir işe yarayıp, uyardı sağolsun:) pazarlarlaşmışçasına fiili, pazarlarmışçasına olarak düzeltildi.
 • biri para alır. diğeri daha çok para alır.
 • bazı özel hastanelerin aciline çok ciddi bir durumda değilseniz kabul edilmeyebilirsiniz. özel hastane acillerinde işiniz mümkün olan en kısa sürede biter. devlette ise hemen hemen her hastane sizi kabul edeceği gibi işiniz de pek kolay bitmez.
 • biri siker bırakır öbürü siker bayıltır.*
 • birisinde sosyal devletin sana bedava sunmakla yükümlü olduğu sağlık hizmetini sanki sana lutfediyor gibi verirler ve süründürürler, diğeri ise iki gruba ayrılır; bunlardan ilk grubunda bastırırsın paranı ve kaliteli bir sağlık hizmeti alırsın, diğer grubunda da bastırırsın paranı ve dolandırılırsın. hangisi hangi hastane siz karar verin.
 • kalite farkıdır, ötesi kanıta (istatistiki bilgi) dayanmayan kanaatlerdir.
  performans sistemi, sağlıkta reform başlıklarında anlatmaya çalıştık uzun uzadıya, şartlar değişti. #28806471: cık, yazarını sevsem de bu doğru değil ve buna benzer yazılar hekime şiddet kapısını aralayan söylemlerdir. receplere (anladınız siz onları) yakışır ama size yakışmaz.
  türkiye'de iddia ediyorum ki en sıkı denetlenen iş kolu sağlıktır. gıdanın, inşaatın, tekstilin, organize sanayilerin hali ortadayken sağlıkta denetimin yetersiz olduğunu ima etmek aşırı ezber bir söylem.
 • tek fark özel daha pahalıdır yoksa ikiside aynıdır.garip olan sanki daha güzelmiş gibi hala özel hastaneleri tercih ederiz
 • devlet hastanesinin kar amacı yoktur. bu yüzden her türlü rezilliğine rağmen daha güvenilirdir. özel hastanede yok yere sizi endişelendirip gereksiz film, tahlil vs. isterler.