1. devlet hastanesinde hasta, özel hastanede müşterisinizdir.
    devlet hastanesinde hastanın neyi var neyi yok öğrenilmeye çalışılır. özellikle üniversite hastanelerinde iyice ıcığınızı cıcığınızı çıkarırlar. ama neyiniz olduğunuzu öğrenirsiniz.
    özel hastane mümkün mertebe erkenden sizi postalamaya bakar. zira diğer müşteriler için yer açılmalıdır.
    devlet hastanesinde yemekler iyi değildir ama bedavadır. özel hastanesinde yemekler iyi veya kötü paralıdır (istisnalar hariç).
  2. özel hastahane sigorta kapsamında baktığı hastalarına sırf devletten para koparmak adına utanmadan yalan atar boşa tahlil, test yapar, devlet ise dürüst davranır.
  3. özel hastaneler daha fazla tahlil & ameliyat yapmaya meyilli, para kazanmaya çalışıyorlar, gayet doğal.
    karşıda bunları denetleyecek biri olması lazım. özel sigorta ile özel hastaneye gidenler faketmişlerdir, her işlemden önce sigortadan provizyon alınır. böylece özel hastane özel sigortalıya kafasına göre kaktıramaz.
    şu an sgk'ya ise kaktırıyor. sgk'nın da denetimi artırması lazım.
    eğer sosyal güvenceniz yoksa da özel hastane kaktırabildiği kadar kaktırır.

edit:
    mutruki'den şöyle bir mesaj geldi:
    şu an kesinlikle (ama kesinlikle) devlet doktorları daha fazla tahlil alıyor. sizinki muhtemelen eski bir önyargı, güncelden uzak. ben tahlilden yüzde almıyorum ki.

dev killi nevus:
    sgk artık ciddi denetim yapıyor. süre sıkıntısı yaşayan hekimlerin düzgün detaylı endikasyon girmemeleri sebebiyle örnek olarak istanbul tıp fakültesi geri ödemeleri tam alamıyor ve sürekli zarar ediyor.
  4. devlet hastanesinde size eşşeğin siki gibi davranırlar, hasta olduğunuza pişman olursunuz. özel hastanede daha adam gibi muamele vardır. memnun olursunuz. sonuçta düzgün psikoloji de hastalığın iyileşme sürecinde bir etken değil midir?
  5. özel hastanedeki doktor ota boka mri ister, devlet hastanesindeki doktor ise çoğu zaman iyi bir anamnez alarak ve buna uygun tetkitleri seçerek hem hastanın parasını cebinde tutar, hem de devlete yük olmaz.
  6. özel hastanedeki çalışan kadın görevliler istisnasız çok güzel oluyor. devlet hastanesinde ise genelde yoğun tempodan feriştahı sikilmiş olduğu için, bütün çalışanlar bakımsız ve tipsiz görünür.
  7. özel hastaneler, bugün vatan hastanesi'nin beni arayıp, "siz özel müşterimize indirimli check-up kampanyamız hakkında bilgi vermek için aramıştım" demesi gibi, kredi kartı pazarlarmışçasına telefonda satış yaparlar. doğal olarak, bildiğin ticarethanedir yani. kamu yararı gütmezler.

devlet hastaneleri ise, yiğit özgür'ün "dürüst satıcı" temalı karikatürünü andırır. buyrun efendim, kampanyamız var; şimdi alın, ekim'de ödeyin diyen esnafa inat, "bizde kampanya manpanya yok; şimdi alırsan ekim'e, almazsan sikime kadar" derler! burada, zıt fikir olarak, "tüccar değillerdir, kamu yararı için çalışırlar" demem gerekirdi ama maalesef ne ticaret, ne de kamu yararı umurlarındadır. bazen bu sebeple tercih edilirler. zaten söz konusu karikatürdeki alıcı da, "siz daha samimi gibisiniz, sanırım sizden alışveriş yapıcam" der!

edit: zarf-fiil ekinde ufak bir teknik hata yapmışım. sevgili badim immortal butterfly, ilk defa bir işe yarayıp, uyardı sağolsun:) pazarlarlaşmışçasına fiili, pazarlarmışçasına olarak düzeltildi.
  8. biri para alır. diğeri daha çok para alır.
  9. bazı özel hastanelerin aciline çok ciddi bir durumda değilseniz kabul edilmeyebilirsiniz. özel hastane acillerinde işiniz mümkün olan en kısa sürede biter. devlette ise hemen hemen her hastane sizi kabul edeceği gibi işiniz de pek kolay bitmez.
  10. biri siker bırakır öbürü siker bayıltır.*

devlet hastanesiyle özel hastane arasındaki fark hakkında bilgi verin