• devlet hastanesinde size eşşeğin siki gibi davranırlar, hasta olduğunuza pişman olursunuz. özel hastanede daha adam gibi muamele vardır. memnun olursunuz. sonuçta düzgün psikoloji de hastalığın iyileşme sürecinde bir etken değil midir?
  • özel hastanedeki çalışan kadın görevliler istisnasız çok güzel oluyor. devlet hastanesinde ise genelde yoğun tempodan feriştahı sikilmiş olduğu için, bütün çalışanlar bakımsız ve tipsiz görünür.
  • özel hastaneler, bugün vatan hastanesi'nin beni arayıp, "siz özel müşterimize indirimli check-up kampanyamız hakkında bilgi vermek için aramıştım" demesi gibi, kredi kartı pazarlarmışçasına telefonda satış yaparlar. doğal olarak, bildiğin ticarethanedir yani. kamu yararı gütmezler.

devlet hastaneleri ise, yiğit özgür'ün "dürüst satıcı" temalı karikatürünü andırır. buyrun efendim, kampanyamız var; şimdi alın, ekim'de ödeyin diyen esnafa inat, "bizde kampanya manpanya yok; şimdi alırsan ekim'e, almazsan sikime kadar" derler! burada, zıt fikir olarak, "tüccar değillerdir, kamu yararı için çalışırlar" demem gerekirdi ama maalesef ne ticaret, ne de kamu yararı umurlarındadır. bazen bu sebeple tercih edilirler. zaten söz konusu karikatürdeki alıcı da, "siz daha samimi gibisiniz, sanırım sizden alışveriş yapıcam" der!

edit: zarf-fiil ekinde ufak bir teknik hata yapmışım. sevgili badim immortal butterfly, ilk defa bir işe yarayıp, uyardı sağolsun:) pazarlarlaşmışçasına fiili, pazarlarmışçasına olarak düzeltildi.
  • bazı özel hastanelerin aciline çok ciddi bir durumda değilseniz kabul edilmeyebilirsiniz. özel hastane acillerinde işiniz mümkün olan en kısa sürede biter. devlette ise hemen hemen her hastane sizi kabul edeceği gibi işiniz de pek kolay bitmez.
  • birisinde sosyal devletin sana bedava sunmakla yükümlü olduğu sağlık hizmetini sanki sana lutfediyor gibi verirler ve süründürürler, diğeri ise iki gruba ayrılır; bunlardan ilk grubunda bastırırsın paranı ve kaliteli bir sağlık hizmeti alırsın, diğer grubunda da bastırırsın paranı ve dolandırılırsın. hangisi hangi hastane siz karar verin.
  • kalite farkıdır, ötesi kanıta (istatistiki bilgi) dayanmayan kanaatlerdir.
    performans sistemi, sağlıkta reform başlıklarında anlatmaya çalıştık uzun uzadıya, şartlar değişti. #28806471: cık, yazarını sevsem de bu doğru değil ve buna benzer yazılar hekime şiddet kapısını aralayan söylemlerdir. receplere (anladınız siz onları) yakışır ama size yakışmaz.
    türkiye'de iddia ediyorum ki en sıkı denetlenen iş kolu sağlıktır. gıdanın, inşaatın, tekstilin, organize sanayilerin hali ortadayken sağlıkta denetimin yetersiz olduğunu ima etmek aşırı ezber bir söylem.
  • devlet hastanesinin kar amacı yoktur. bu yüzden her türlü rezilliğine rağmen daha güvenilirdir. özel hastanede yok yere sizi endişelendirip gereksiz film, tahlil vs. isterler.
  • devlet hastanesinde senden veya anne babandan küçük doktor, hemşire ve hatta hasta bakıcı bile sana ve anne babana sen diye hitap eder.
    özel hastanede senden büyük doktorlar dahi siz diye hitap eder.
    en takık olduğum konudur bu arada bu.
    yoksa sağlık hizmetlerinden de bahsetmek ister gönlüm.