• devlet hastanesi duvarlarında sıçramış ve akarken donup kalmış kan, serum ve bilimum sıvı, katı lekeleri varken özel hastane duvarları genellikle temizdir.
  • ikisinde de parayi doktora değil hastaneye verirsiniz. doktor saglik sistemindeki bir calisandir, sadece kurumundan maaşını alır.
  • devlet hastanesi acil servisinde, 400 hasta bakarsın, özel de 15-20..
    özele gelen hasta, kesinlikle ve kesinlikle daha saygılıdır.
    özeldeyken, muayenesi ile belli olan hastalık için, hasta fazla para vermesin diye tahlil istemezsin, hasta mutlu olur; devlet hastanesinde aynı şeyi yapman, kötü doktor olman için yeterli bir sebeptir.

--- spoiler ---

"hocam bugün aile hekimine gittik, bu vitamini verdiler. hani burası özel ya daha bi özel vitamininiz var mı?!" diye garip sorular soran insanlar oldukça, malesef para babaları, hastaları da doktorları da sömürmeye devam edecektir.

--- spoiler ---
  • daha 1 hafta önce çapa tıpfakültesinde ön çapraz bağ ameliyatı gecirdim ve 2 gün önce taburcu oldum. benim için en önemli fark bilgiye ulaşım eksikliği. devlet hastanesinde yoğunluk çok fazla ve doktorların size ayıracak vakti çok kısıtlı. kesinlikle sağlık emekçilerini suçlamıyorum bu konuda. ama ameliyat öncesi, ameliyat sonrası kesinlikle oturup konuşamıyorsunuz. bütün bilgileri internetten toplayıp, ben sordum, ben cevapladım. anestezistinden, fizik tedavicisine, hemsiresinden, hasta bakıcısına bu böyle. bilgi almak, konuşmak, endişeleri gidermek neredeyse imkansız. allahtan iyi bir ekip ameliyatı gerçeklestirdi de cok komplikasyonla karşılaşmadim su ana kadar. bir de herkes birbirinden habersiz. biri dreni sokmeye gelir, öbürü daha önce bir gun dursun demiştir. biri su hareketi yap der, oburu gelip görünce bu hareketi yapma, ki söyledi sana der vs. vs... drenden dökülen akıntı miktarlarını, ilaç verilen saatleri falan kendim not edip, ben yonlendirdim doktorları. devlet hastanesinde resmen bunlar düzgün takip edilmiyor. ayrıca güler yüzlü birini görünce yadirgar duruma geliyorsunuz bir sure sonra.
  • özel hastanlerin o muhteşem teknolojilerinin aslında çoğu avrupadan kullanılmadığı için ucuza alınan makinelerden oluşur. istanbulda toplamda olan mr cihazı sayısının, ingilterenin tamamından fazla olmasının altında aslında bu vardır. devlet hastanesi, üniversite hastaneleri ise genelde alet edavat yönünden daha yeni makineler kullanırlar. tabi bunun da altında, yeni makine demenin yeni ihale dolayısıyla yeni rant anlamına geliyor olması yatar.

nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakçadır.
  • devlet hastanesinde grip , özel hastanede influenza oldunuz derler.
  • özel hastahane sigorta kapsamında baktığı hastalarına sırf devletten para koparmak adına utanmadan yalan atar boşa tahlil, test yapar, devlet ise dürüst davranır.
  • özel hastaneler daha fazla tahlil & ameliyat yapmaya meyilli, para kazanmaya çalışıyorlar, gayet doğal.
    karşıda bunları denetleyecek biri olması lazım. özel sigorta ile özel hastaneye gidenler faketmişlerdir, her işlemden önce sigortadan provizyon alınır. böylece özel hastane özel sigortalıya kafasına göre kaktıramaz.
    şu an sgk'ya ise kaktırıyor. sgk'nın da denetimi artırması lazım.
    eğer sosyal güvenceniz yoksa da özel hastane kaktırabildiği kadar kaktırır.

edit:
    mutruki'den şöyle bir mesaj geldi:
    şu an kesinlikle (ama kesinlikle) devlet doktorları daha fazla tahlil alıyor. sizinki muhtemelen eski bir önyargı, güncelden uzak. ben tahlilden yüzde almıyorum ki.

dev killi nevus:
    sgk artık ciddi denetim yapıyor. süre sıkıntısı yaşayan hekimlerin düzgün detaylı endikasyon girmemeleri sebebiyle örnek olarak istanbul tıp fakültesi geri ödemeleri tam alamıyor ve sürekli zarar ediyor.
  • devlet hastanesinde size eşşeğin siki gibi davranırlar, hasta olduğunuza pişman olursunuz. özel hastanede daha adam gibi muamele vardır. memnun olursunuz. sonuçta düzgün psikoloji de hastalığın iyileşme sürecinde bir etken değil midir?
  • özel hastanedeki çalışan kadın görevliler istisnasız çok güzel oluyor. devlet hastanesinde ise genelde yoğun tempodan feriştahı sikilmiş olduğu için, bütün çalışanlar bakımsız ve tipsiz görünür.