şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doktorlara çıkan zorunlu hizmetin resmi adı.
  (bkz: doktorlara yonelik zorunlu hizmet uygulaması)
 • 2005/3. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kurasına katılacak olan tabip ve uzman tabiplere ait listeler açıklandı.
  listeler için:

  personel.saglik.gov.tr
 • pratisyen ve uzman hekimlerin gidecekleri münhal yerlerin listesi açıklandı. kurada tercih yapmak için son gün 31.ocak.2006.
 • danistay tarafindan yürütmesi durdurulan yükümlülük.
 • 5371 sayılı kanunla 2005'ten beri yürürlükte olan bildiğin mecburi hizmet, her iki ayda bir kura ile atama yapılmaktadır, tabibin sıfatına göre gideceği yerlerin sıfatı değişmektedir, pratisyen tabibler sıklıkla doğu vilayetlerinin kasaba ve köylerine atanırken uzaman hekimler daha çok şehir merkezlerine atanmaktadır. son olarak 22.si yapılmıştır.
 • 23. dönem ataması 25 aralıkta yapılacaktır. her atama dönemi için gereken belgeler;
  1- başvuru tercih formunun noter onaylı çıktısı
  2- adli sicil belgesi
  3- askerlik durum belgesi (erkekler için)
  4- 6 adet badem bıyık fotoğraf
  5- tek hekimden alınmış sağlık raporu
  6- ikametgah ilmuhaberi
 • 28.dönem kurası 11 eylül 2009'da çekilecek olan güzelim sağlık bakanlığı uygulaması. ailecek çok seviyoruz, rüyalarımıza bile giriyor kendileri...

  isim listesi için:
  http://personel.saglik.gov.tr/…mkurasi_isimlist.asp
 • otuzyedincisinin yerlerinin güya bugün belli olacağı, şu saat olmasına rağmen hala bir hareket görülemeyen, ekstra fantastik durum.

  devletimizin "zorunlu" olarak göreve gönderdiği yetmiyormuş gibi, bir de üstüne elleri/dudakları/bilumum bütün organları titreyerek bekleyen zavallı doktorları meraktan orta yerinden çatlatarak "türk insanının sabrı" konulu araştırmaya katkıda bulunduğundan eminim.

  ayrıca; http://jamaicankoala.blogspot.com/

  (bkz: mecburi hizmet)

  (bkz: zorunlu hizmet)
 • karabulutlar gibi tepedemde dolanan yükümlülük..

  bir yandan tus, bir yandan bu yükümlülük ve ardından gelen yaptirimlari..

  gidilecek yerin henuz belli olmaması..

  tercihler oncesi gerginlik..
 • sağlık bakanlığı'nın hekimlerin yurt genelinde eşit sayıda dağılması amacıyla başlattığı ancak günümüzde hızla polis ve askerin yaptığı şark hizmeti'ne doğru evrilen uygulaması...

  öyle ki ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda çoğu il ve ilçesinde doktor açığı olan doğu ve güneydoğu bölgesi şimdi kum gibi hekim kaynamaktadır.

  bununla birlikte atamayı yapan sorumlu idari birimlerde sağlık politikalarından anlayan kişi eksikliğinin temel problem olduğu bir uygulama... bu nedenle salt masabaşı memur zihniyeti ile idare edilen bu sistem birçok spesifikasyonların olduğu uzmanlık branşlarını adeta heba etmektedir.

  sözgelimi; çocuk hematoloji uzmanı bir hekimin çocuk yoğun-bakım uzmanının olmadığı bir yere atanması bunun en göze çarpan örneğidir. böyle olunca 3.düzey tıp hizmet bilgisi ile donatılmış genç-dinamik bir hekim bu bilgiyi uygulayabilecek bir ekibin arasında olmadığı için aslında bir bakıma yandal uzmanı olarak değil çocuk uzmanı olarak hizmet vermektedir. bu da insankaynağının yanlış kullanılmasından başka bir şey değildir.

  amaç siyasi ranta dönünce herşey nitelikten niceliği kayıveriyor.