şükela:  tümü | bugün
 • hukuk devleti kavramına tecavüz eden, demokrasiyi baltalayan, insan haklarını çiğneyen, suçun ta kendisi.
  bir de bunun olmasının gerekliliğine kendini inandırmış guruhlar vardır ki onlar için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.
 • vakti zamanında trt'ye yöneltilmiş suçlama,

  "trt, devlet içinde devlet olma arzusundadır. ama kanunlarımız muvacehesinde bu arzusu tahakkuk etmiyecektir." [1]

  [1] ap gurubu adına yiğit köker, cumhuriyet senatosu tutanak dergisi, 74 ncü birleşim, 21 . 10 . 1968 pazartesi, s. 593
 • zamanın başka bir diliminde trt'ye yöneltilen bir suçlama,

  "12 mart öncesi özerk kuruluşum diyen, kendisini devlet içinde devlet kabul eden, kanun kaçaklarıyle buluşup röportaj yapan, komünist militanlarla televizyonda açık oturumlar düzenleyen trt, sokak eşkiyalarının fidye isteklerine aracı oluyordu. trt işgal ve boykot komitelerinin bildirilerini hükümet bildirilerinin önüne alıp neşrediyordu. bütün bunları özerklik zırhına bürünerek yapıyordu. anayasa değişti, özerklik kalktı, trt'nin bünyesi de değişmişti; fakat özel himaye ile trt'nin başına getirilen zatın malum zihniyeti sebebiyle, trt aynı hüviyete bürünmüş, eski halini çoktan geçmiştir. kanaatimizce mesele, partiler üstü ağırlık taşıyan bir devlet meselesi haline gelmiştir." [1]

  [1] ihsan ataöv, millet meclisi tutanak dergisi, 31nci birleşim, 28.1.1975 salı, ss. 201-202
 • yine vakti zamanında kemal anadol bu suçlamayı bir dgm savcısına yönelik yapmıştır.

  "ankara dmg savcısı kimden güç alarak kullanıyor, devlet içinde devlet gibi davranabiliyor, hangi güç odaklarına güveniyor?" [1]

  [1] tbmm tutanak dergisi, 63 üncü birleşim, 11 . 1 . 1990 perşembe, s. 40
 • lesotho kralligi ve guney afrika cumhuriyeti en gozle gorulur ornektir bunun icin. lesotho, guney afrika cumhuriyeti'nin gobeginde, ayri bir devlettir. devlet icinde devlettir. soyledir.
 • kendi hakimi, doktoru, bankası, okulu vs olan oligarşik ve şeffaf olmayan bir yapıdır. gelişmiş demokrasilerde böyle örnekler görülmez. ülkemizde buna uyan en güçlü ve belkide tek örnek fethullahçı yapılanmadır. bu yapılanma 30 yıldan fazla bir süredir yavaş yavaş büyüyerek devletin eski kudretli sahiplerini yargılayacak ve içeri tıkacak kadar güçlenmiştir. o kadar ki başbakana karşı yargı aygıtı üzerinden darbe girişiminde bile bulunmuşlardır. eğer darbe girişimi başarıya ulaşsaydı devlet içinde devlet olan bu yapı devletin bizzat kendisi olacaktı.
 • (bkz: matruşka)
 • dün sen getirdin bu adamları bu pozisyonlara şimdi de atarlanıyorsun. hepsi senden mi olsun. hep mi sen haklı olmalısın.
 • (bkz: tayyuşka)
  (bkz: fettuşka)