şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: 657)
  • 'bugun git yarin gel', 'yapariz bisiler' seklindeki laflari hayatimizla ozdes hale getiren ve burokrasi ile vatandasi akraba yapan memurlarin dayanagi olan kanundur ki, bu kanun memurlar icin- devlet koltuguna bir daha ayrilmamak uzere tutunmak icin- capon yapistirici ozelligi tasimaktadir.
  • 1475 ve 212 sayılı yasaların kardeşi. belki başka kardeşleri de olabilir. ben sadece bunları tanıyorum...
  • dört istihdam şekli öngörmüştür:

1- memur
    2- sözleşmeli personel
    3- işçi
    4- geçici personel
  • yönetmeliği ile çelişen kanundur. memur olabilmenin genel ve özel koşulları anayasa, kanun ve yönetmeliklerde düzenlenmiştir. bu şartlarından biri de, belirli suçlardan hiç mahkum olmamak, diğer suçlardan da 1 yıldan fazla hapis cezası almamaktadır. lakin 2003 tarihli adalet bakanlığı memur sınav, atama ve nakil yönetmeliğinin 6/19 maddesinde de “adli ve idari yargıda göre yapmak üzere atanacak tüm personel hakkında arşiv araştırması olumlu olmak" hükmüne yer verilmiştir ve bu yönetmelik uygulanmaktadır. yani 657 sayılı yasanın 48/a-5.maddesinde yer alan hüküm ile aynı yasanın 48/b-2.maddesi maddesinde yer alan hükmün verdiği imkan dairesinde çıkarıldığı anlaşılan 2003 tarihli yönetmeliğin 6/19.maddesinde yer alan hüküm birlikte değerlendirildiğin ve 657 sayılı yasanın 98/b.maddesi uyarınca birlikte değerlendirildiğinde, kanunda sayılan suçlardan mahkum olmayan ve 1 seneden az hapis cezası alan bir aday, 2003 tarihli yönetmelik hükmü gereği güvenlik soruşturması ve arşiv bilgisi olumsuz geldiği durumda memur olamayacak.

http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=40992
  • yeni yasa tasarısınca 28. maddesinde değişiklik yapılarak memurlara mesai saati dışında olmak kaydı ile esnaflık ve tüccarlık yapma hakkı tanınması öngörülüyor.
    üst düzey memur ve bürokratların ticaret yapması meşrulaştırılıyor bir başka deyişle.

(bkz: memura ek iş müjdesi)
  • işlevselliğini yitirmiş mezkûr kanun.
    özellikle 125 ve devam eden maddelerinin yenilenme, kadro, derece ve terfilere yeniden düzen getirilme zaruriyeti håsıl olmaktadır.
  • kpss ye çalışırken, ''hangisi devlet memurluğuna engel suçlardan değildir?'' diye bilmediğim bir soruyu cevaplarken şıklarda gördüğüm ''cinsel tacizi''şıkkını kesin bizimkiler bunu suçtan saymamıştır dedim o şıkkı işaretledim ve soruyu bildim. bununda sebebi basitti aslında. bizimkiler kesin sahtecilik, zimmete para geçirme, hırsızlık, dolandırıcılığı memurluğa engel suçlar yaparken cinsel taciz suçunu adam yerine koyup memurluğa engel suçlardan saymamıştır diye yorumladım. yani türk gibi düşündüm ve türk kanununu doğru bildim.