şükela:  tümü | bugün
  • daha yeni yeni aydınlandığım olay.

hatta burnumun dibindeymiş örnek, ama ben ayıkamamışım: babam

memurlarla pek muhattap olmadığım için farkına varamamışım. babamın canını iste parasını isteme mesela, öyle bi adamdır. ben bunu babamın cimriliğine bağlıyordum sadece. sonra sonra memurlarla ortama gitmek zorunda kalınca nasıl iğrenç, nasıl çirkin, nasıl para kölesi olduklarını anladım.

ayıptır söylemesi rakı içmişiz bir ekip, hesap geliyor. 6 kişiysen 6'ya böler ödersin. ulan adam kaç duble içtiğini hesaplamış o kadar öderim diyor. öbürü ben meze yemedim onu ödemem diyor. ulan siker misin sabaha mı bırakırsın.

kahve siparişi veriyorsun dudak payı çok olmasın benim dudağım ince zaten diyor ohaaa amk oooohhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaa

sürekli para muhabbeti dönüyor. yok şurdan 20 gelecek, ben oraya 10 verdim, yok şu kadar zam gelsin, şef olsam 30 lira fazla maaş alacam, yurtdışı görevi çıksın ama para harcamayacağım bir yer olsun vs gibi sürekli çiğ muhabbetler.

bunları fark edince arkadaşlarıma sordum memurlar böyle böyle mi diye hell yeah dediler. yani genellemek gibi olmasın* memurların yüzde 90'ı bu model. mesela kardeşim de memur ama gram pintilik yoktur onda, ama babam iskoçları ağlatacak cinstendir.
  • var böyle bir durum. her fırsatta para konuşulur. öğle arası çıkarsın yemeğini yer iki muhabbet edelim dersin konu bir şekilde paraya maaşa bağlanır. maaş zamlarının eflasyona endeksli olmasından ötürü enflasyonun yüksek çıkmasına sevinenleri çok fazladır. enflasyonun artışı sanki kendisini olumsuz etkilemiyormuş gibi sadece cebine girecek paraya bakar ve en ufak bi artışta orgazm olur. ingilizce öğrenmek için değil dil tazminatı için çabalar. maaşını 50 tl daha arttırmak için her yolu dener yds den 78 almıştır 80 alıp maaşını biraz daha artırmak için kıçını yırtar.
  • devlet memuru olarak katıldığım tespit.hesap ödemeyi vs geçtim kurumda aylık kişi başına 20 tl çay parası verilecek içmiyorsan bile o cüzi miktarı ver ki ortama adapte ol, kolektif yapıya katılmaya çalış. onu bile çok bulan adamlar var amk 657'lilerinde.
  • gördüğüm bazı örnekler:

-işyerinde çıkan öğle yemeğini beğenmediği için dışarıda yemek olarak 10 yıl boyunca sadece tavuk döner yemek (söz konusu kişinin incek'te bahçeli evi var).

-25 yıllık memuriyeti boyunca ailesine ait yazlık dışında türkiye'nin hiçbir yerinde deniz, kış veya kültür tatili yapmamak (7000tl maaşı var, 55 yaşında, bekar, tek çocuk, ailesine ait evi olmasına rağmen 2. evinin kredi taksidi için ayda 5000tl ödemesi var)

-yemek ucuz diye her gün öğle arasında diğer genel müdürlüğe 3+3, 6km yürümek. (bahsettiğim kişi 60 yaşında)

-15-20 gün boyunca aynı gömlekle, aynı pantolonla işe gidip gelmek; çarşafa dönüşmüş pantolonu ve gömleği 8-10 yıl giymek (işin ilginci bu kişinin kolunda 2000 liralık italyan malı saat var. nasıl paraya kıyıp aldı, anlamak zor)

edit: bir suru mesaj geldi. cevap vermeye usendim. epey bir bolumu saat rusvettir diyor, bana ne arkadasim benim derdim mi? kimisi memur oldugu icin alinmis, aklinca bana laf cakiyor. sirf kendi memur diye uzerine alinmak zorunda hissetmis demek. birkaci da 8 km yol mu olur diyor. google mapste en kisa mesafede yuruyus yoluna baktim tek yon 3km cikiyor. al degistirdim 6km, simdi mutlu musun. hic cevap vermeye degmeyen mesajlar da geldi.

siz oturdugunuz yerden okuyup bu yazdiklarimi fantastik buluyorsunuz; kendi kendinize acik arayip, sallamis yavsak diyorsunuz. sizin hayal mahsulu (cool story) olarak kabul ettiginiz bu tipler roman kahramani degil, tamamen gercek. hayatla, insanlarla bu kadar kopuk olmayin. askerde gotunu tas toprakla silen adam vardi dedigimizde de inanmiyordunuz, guluyordunuz. gittiginizde bokuyla tuvalet duvarina safak yazan hanzolarla karsilastiniz. kafanizi birazcik yerden kaldirin.
  • pinti sıfatı parası olup bunu sakınanlar için kullanılır. devlet memurunun cebinde ise para olduğu görülmemiştir.
  • kesinlikle bir çoğu için geçerli pintilik.

adam utanmasa kafasına su döküp, güneşin altına oturup fotosentez yapacak öğle yemeği yememek için. bir eşofman takımı giyiyor o takımları en son 1988 seoul olimpiyat oyunlarında giymişlerdir. dolmuşa binmemek için resmen forest gump gibi yürüyor.

neyse daha fazla anlatayamacağım, ileride biriktirdiği mal varlığı evlatları tarafından çatır çutur yenilecek olan memurdur aynı zamanda.
  • belirli bir yaş üstünde kesinlikle olan bir durumdur bu gözler ucuz diye sanayiye öğle yemeği için gidenleri gördü gidenlerin hali vakti yerinde olmasa tamam diyeceğim ama hali vakti de yerinde üstelik; gidilen sanayideki atölyeler dönerciden daha temizdi üstelik. bunun haricinde yiyip,içip, gezenleri olup borç sarmalına düşmüştür. (bkz: swh)
  • ulan adamın parası olsa niye senle duble-meze muhabbetine girsin aq. memurlarda para mı var sanki? ay sonunu zor getiriyor demiyorum getiremiyor zaten?

malın biri de enflasyonun fazla çıkmasına seviniyo alacağı zamdan dolayı demiş. ulan be sığır kardeşim. ülkede var olan enflasyon ile gerçek enflasyon arasında en az 2 kat fark var. hükümetin talimatıyla ısmarlama enflasyon oranı çıkaran bir (bkz: tuik) kurumu varken, mevcut olan enflasyona yakın bir enflasyon oranında zam alacağı içindir o sevinmesi...

edit: imlâ

edit2: enflasyona yakın oranda zam alacağı derken o da yanlış oldu. zam derken enflasyonun üzerinde aldığın artış zam olur. bizim, enflasyonun altında ezilmememiz için yapılan maaş düzenlemesi diyelim :(
  • donanımhaber forumlarında görülmektedirler.
  • vakti zamanında inşaat sektöründe iken bir öğretmene satmış olduğumuz dairede 75 w lık ampül geçmiş(bozulmuş) diye bir hafta sonra alıp bize getirmişti. daireyi satan müteahhit adamın elinden lambayı alıp yere vurdu ve cebinden 1 tl çıkardı (ki o zamanlar bir ampül 75 krş civarı idi) al git kendine ampül al bunla dedi. gördüğüm en karizmatik tepkilerdendi, adam da utanmadan alıp sevinerek çıktı ofisten.