şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başta kontrol ve denetlemenin düzgün yapılmaması nedeni ile olmayan kalitedir. işini düzgün yapan müteahhitlere diyecek tek lafımız yok. ama kısa yoldan köşeyi dönmeye çalışanların hayatımızla nasıl oynadıklarını görmek için ordu'da yaşanan sel felaketi sonrası çekile şu resme bakmaları yeterli!

  dikkatli gözler hemen fark edecektir. köprü ağından değil öngermeli kirişlerin ortasından yıkılıyor. 2 şeritli bir köprüde en az 7-8 adet öngermeli kiriş bulunduğu dikkate alındığında diyebileceğim yapana da, yaptırana da yazıklar olsun. bu olay ile ilgili derhal soruşturma başlatılması ve sorumluluların cezalandırılması gerekiyor.

  edit: sivilenginar'ın uyarısı üzerine; yıkılan köprü eski, arka taraftaki köprü yeni köprü. eski köprünün ayağı zarar gördüğünden sürekli kirişlerin patlması sonucu yıkılmış görünüyor.
 • 'müteahhit kalitesi'nden sonra gelir.
 • kaliteyle ilgili değildir. parayla ilgilidir.
  ihale sisteminde ciddi problemler vardı. bilgilerim eski olabilir, güncellemedim.
  inşaat işi varsa kamu kurumu bir yaklaşık maliyet belirler ve ihaleye çıkar. yaklaşık maliyeti iyi hesaplanmış işlerde bile %50 fiyat kırımları yaşanmaktadır. özellikle altyapı işlerinde.
  işi bu kadar fiyat kırarak alan adam elbette işi doğru düzgün yapmayacak. malzemeden çalacak, işçilikten çalacak.
  kontol mühendisliği kurumu doğru düzgün çalışmıyor. ya kişisel gelir kaynağına dönüşüyor bu kurum veya siyasi baskı yapılınca geri basıyor arkadaşlar.
  oysa kamu bu ihallelerin o fiyatlara bitmeyeceğini bilmeli ve makul fiyata işi yaptırmalı ama öyle değil, ihale bir yarışma ve en düşük fiyata yaptırılıyor.
  bu müteahhit kalitesizliği değil, ihale yönteminin yetersizliğidir.
  bedavaya iş yapmaz hiç kimse, hele ölmüş eşek fiyatına.
  çalacak, başka açıklaması yok.

  çalarsa da o iş çökecek.

  edit: ihale kanununda yapılan değişiklikle yukarıda anlatılan handikapa son verilmiş.
  lakin yıkılan köprüler eski. ihaleyi alan firmalara bakmak gerekir. kaça almışlar, kaça yapmışlar, vs vs.