şükela:  tümü | bugün soru sor
  • olmayacak duaya âmin demektir. hiç bulaşmayın gençler. harcanırsınız.
  • ingilizce konuşurken acayip gramerli başı sonu belli cümleler kurmaya çalışırken, elin oğlunun günlük ingilizcesiyle yardırmasını imrenerek izlemeye neden olur.
  • adam gibi öğrenciyseniz size trinity college'da burs kazandırır.
  • (bkz: ingiliççe)
  • zamanın 7 yıllık anadolu liselerinde gayet de mümkün olan eylem idi
  • zamanın 7 yıllık anadolu liselerinden sonraki anadolu liselerinde gayet de mümkün "olmayan" eylem
  • eğer benim gibi düz lisede okuyorsanız, mezun olduğunuzda elinizde 1 2 gramer bilgisinden başka bir şey öğrenemediğiniz fark ederseniz.
  • mümkün değil diyemem, ama kolay olmadığı kesin
    her yıl present continuous tense den başlayan bir eğitim sisteminden bahsediyoruz, belli başlı fiillerin hallerini ezberletip, biraz da gramer ezberletip, sınavlarda boşluk doldurma şeklinde ezber sınayan bir sistemden bahsediyoruz, bu sistemin de amacı kişilere ingilizce öğretip dünyada neler olup bitiyor öğrenebilelim, ufkumuz açılsın falan değil, tamamen üzerinden sorumluluk atmak, öğretiliyor-muş- gibi yapmak.

hatta bana kalırsa toplumsal sınıf ayrımını beslemek amaç, zenginin çocuğu ingilizce bilsin, zenginin çocuğu dünyadan haberdar olabilsin, fakirin çocuğu zengine hizmet etsin amaç, tabii bunlar başka başka meseleler

halen daha ingilizce bilmiyorum -öğrenmeye karar verdim kaynak yardımı ya da çalışmam için yol gösterebilecekler mesaj atarsa sevinirim-
    evet ingilizce bilmiyorum ama maşallah önüme konan metinde, aşağı yukarı hangi zamandan bahsedilmiş onu anlayabiliyorum. neden? çünkü maşallah 4 üncü sınıftan beri " present continuous tens" forever!!
    üniversiteye geldim, mesleki ingilizce diye bir ders var -üniversite de devlet okulu- derse bir girdim, yine " present continuous tens" diye başladı hoca. yıllardır bu işin böyle olmayacağı anlaşılamadı gitti.

türkiye den çok daha fazla geri kalmış ülkeler de dahi -gerçi bunun nedenleri farklı ama olsun- şakır şakır ingilizce konuşuluyorken, bizde devlet okulunda okuyup, elini okulda öğreneceği ingilizceye açmış hiç kimse ingilizce bilmiyor

bilenler özel okullarda okuyanlar yahut yabancı dillere özel bir merakı ve/veya yeteneği olanlar o kadar.