şükela:  tümü | bugün
 • devletin açık ve gizli çıkarlarının devamlılığı bakımından halka açıklanması tehlikeli ve yasak olan bilgiler bütünü...harita komutanlığının* hazırlamış olduğu "çok gizli" ibareli haritalar gibi...
 • benmerkezci, vurdumduymaz, "ipimle kuşağım sikimle taşağım" modunda yaşamını sürdüren sırrı için yapılan tanımlama.
 • cevresi muthis genis olan, kolu her yana uzanan sirri adli vatandasimiza kahvedeki arkadaslari tarafindan takilan lakap.
  -abi belediye copcu aliyormus, napsak?
  -merak etme anam sen, devlet sirri ne gune duruyor, okeye gelecek, ona soyleriz...

  (bkz: devlet gibi adam)
 • ilgili bir devlet makamının "devlet sırrı" olduğunu belirttiği her şey devlet sırrı olabilir. bu sayede onun basına konu olması, mahkemeye sunulması vs. önlenebilir. devletin uhdesindeki bir bilgiyi devlet sırrı haline getirmek bu kadar kolaydır.

  2001 krizinde bu kavram yüzünden bir çok suçun ve suçlunun üstüne gidemedi. milyar dolarları rahat rahat çarçur ettiler.

  yeni bir değişiklikle devlet sırrı olan bilgiler artık mahkemelere açıklanacak. ama aynı özgürlük basın için hala geçerli değil.
 • issizdi, parasizdi, kalacak yeri, yiyecek ekmegi, iki satir muhabbet edebilecegi bir arkadasi da yoktu. nerden geldigi bilinmez "turk ceza kanunu" diye bir kitap gecmisti eline. bir gün onu okuyarak vakit geciriyordu ki "ulke basbakanina hakaret etmenin cezası 6 ay" maddesini gordu. kitabi ve gozlerini kapatti.
  "hem butun hirsimi ondan alirim, hem butun gazeteler, televizyonlar benden soz eder meshur olurum, hem de 6 ay ekmek elden su golden yiyecek, yatacak derdim olmadan cicek gibi kisi geciririm." diye düsündü...
  ertesi gün mitinge gitti, turk basbakani konusurken milletin arasindan firlayip butun gucuyle bagirmaya basladi:
  -"iiibn.. baskan! iiibn.. baskan! iiibn..baskan!!"
  guvenlik kuvvetleri hemen mudahale edip yaka paca goturduler. ertesi gun mahkemeye cikti, sahitler dinlendi,savunmasi alindi. hakim karari acikladi:
  -"sanigin sucu sabit goruldugunden 20 sene 6 ay hapsine karar verilmistir!."
  birden bizimkinin gozleri karardı. sendeledi, sonra kendini toparladi ve haykirdi:
  "itiraz ediyorum hakim bey!. turk ceza kanunu'nun filanca maddesinin filanca bendine göre, basbakana hakaret sadece 6 aydır. bir yanlislik var bu iste!!!"
  hakim aciyan gozlerle adama bakti. ve cevapladi:
  -"haklisin oglum, basbakana hakaret 6 ay. fakat devlet sirrini aciga vurmak 20 sene..."
 • doğal olarak bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır.*
 • cmk md. 125'i herkese öğreten iki kelime
 • yakında meclise gelecek bir yasa tasarısıyla devlet sırrı için bir kurul gelecekmiş, bu kurul hangi konuların sır olacağına karar verecekmiş ve bu sırrın kimler arasında kalacağını, kimlerin bu sırrı bilmesi gerektiğini belirleyecekmiş.

  meali: sizden çok şey saklayacağız, ama öncelikle sizi kandırmak için bazı sırları ortaya çıkarıyormuş gibi yapacağız, siz de bunu yiyeceksiniz.
 • ing. secret defence