şükela:  tümü | bugün
  • devletin parası tükendiğinde, kaynaklar açmaz olduğunda halkından borç alması mantığına dayanan sözleşmedir, tahvildir... birim fiyatları wardır, bunnardan gider alırsın sonra da "koca devlete borç werdim ben kardeşim" diye gerinirsin. devlet daha sonra faiziyle birlikte geri öder o parayı. bununla uğraşmak kurt insanların işidir.
  • gayet sıradan yatırımcının da ugrasabileceği genelde kupon ödemeleri olan iç borç enstrümanları.. dolar ve enflasyona endekslileri mevcuttur.. hazine bonolarıyla beraber imkb tahvil bono piyasasında ikinci el ticareti de yapılmaktadır..
  • şu sıralar hazine müsteşarlığı tarafından iskontolu, sabit faizli kuponlu, değişken faizli kuponlu*, ve enflasyona endeksli kuponlu cinsleri ihale yolu ile satılan ,vadesi 1 ila 5 yıl arasında değişmekte olan iç borçlanma enstrümanları
  • büyük ekonomilerde çıkarılan devlet tahvilleri ile şirket tahvilleri arasındaki risk farkı için: http://goo.gl/oetxk
    danone fransa'dan, telefonica ispanya'dan, eni italya'dan daha güvenli bir liman finansal risk olarak.
  • halk dilinde olan tefecilik kavramının legal hali gibi birsey..

devlet cari açığı kapatmak için iç piyasadan para arayışına giriyor borc para talep ediyor sende burada tefeci rolünü üstlenip devlete borç veriyorsun ve belli bir sure sonra verdigin borcu devletten faizi ile birlikte geri alıyorsun..düz ve kısa mantık olarak açıklaması bu şekilde..

borç olarak verdigin parayı kısa vadede veya uzun vadede geri alabilirsin.
    kısa vadede ( 1 yılın altında sure) geri almak istersen bunun adı " hazine bonosu " olur.

uzun vadede ( 1 yılın uzeri sure) geri almak istersen bunun adı " devlet tahvili" olur.

bu borc vermelerin içeriisnde degişik kombinasyon ve açılımlarda mevcut mesela anlastığın vadeden daha erken geri almak istersen tahvilini 2.el piyasasında satabilir nakite donusturebilirsin veya kupon ödemeli, kupon ödemesiz tahviller alarak vade suren gelmeden arada faizini alabilirsin v.s.

nasıl acikladim ama , en düz mantik insan bile anlar degil mi ?

diger konu "repo" yapma , onuda gelecek sefere aciklarim..bu kıyaklarımı unutmayın haaaa..ama en guzel rahat kolay para kazanma " bankaya aylık veya yıllık faıze koy " kafan rahat olsun..ugrasma borsa, repo, tahvıl v.b. seylerle :)))