şükela:  tümü | bugün soru sor
  • devlet tiyatrolarının cevahir avm'de bulunan iki sahnesinden birincisi ve diğerine göre daha kötü olanıdır. bu salondan herhangi bir oyuna bilet alacaksanız sahne yüksekliğinin olmadığını bilmenizde fayda var. yine bilet alırken sahneyi ortalamak açısından sağ ve sol taraftan dört koltuğu yokmuş gibi düşünmelisiniz. bilet satışı yapan internet sitelerinde koltuk düzeninin sahneye orantısızlığından tabi ki bahsedilmemekte.
  • muhtemelen ileride "tiyatro işi burada tutmaz ise sinema salonuna çevirebilelim" mantığı ile inşaa edilmiş.. ne demek istediğimi gidip görmeden anlayamazsınız..

    şimdi bu sahnede oyun izleyecekseniz eğer; 1, 2, 3, 4 ve 25, 26, 27, 28 sıralı koltuklardan ve g, h, j, k, l koltuklarından bilet almamanız tavsiye edilir.. "neden buralardan bilet almamamız gerekiyor?" diye bir soru yöneltirseniz eğer; sol ve sağ taraflardan sahneyi yan görüyorsunuz yani oyuncuları profilden seyretmek zorundasınız.. arka sıralardan yer alınınca ise sahnedeki konuşmaların çoğunu duymuyorsunuz.. hatta ses tonu düşün konuşmaları hiç duymuyorsunuz ve sonra yanınızdakilere "ne dedi?" diye sormak zorunda kalıyorsunuz..

    ama en iyi yanı koltukları yeni bir salon olduğu için, kenterden ve küçük sahneden daha iyi.. ayaklarınız ve dizleriniz ağrımıyor..
  • burada gömenlere bakmayın; istanbul'da şehir tiyatroları ve devlet tiyatroları'nın sahneleri arasında en rahat oyun izleyebileceğiniz salonlardandır. cevahir'deki salonlardan birinde (sanırım 2) koltuklar arası boşluklar çok az. çok az dediysem; diğer sahnelerdeki kadar. ama diğer cevahir sahnesinde (sanırım 1) koltuk arası boşluk da çok iyi. sıralar arasındaki yükseklik de çok iyi; kaya kafalılar bile oyun zevkinizi bozamaz burada.

    avrupa yakasında cevahir dışında bir yerde izlemedim ama asya yakasındakiler; haldun taner ve tekel sahnelerinde bir oyun izlemeye çalışsınlar, ondan sonra cevahir sahnesi'nin adını besmelesiz ağızlarına alabiliyorlar mı göreyim.