şükela:  tümü | bugün
 • ekşi'de gündem olan bir başka kaosçu kışkırtmacı cahil yalanıdır.

  resmî ağızdan da yalanlanmıştır. ve fakat o başlık hâlâ ne yazık ki durmaktadır (bkz: devlet tiyatrolarının kapatılması müjdesi).

  kurumun bağlı olduğu yerler değişmiş devletin sistemi değiştiği için, bu onun bunun kalemleri de kalkmış "tiyatro kapatıldı" diye haber yapıyor. hani nerede kapatılmış? nerede bir kapatma kelimesi geçiyor? hangi tiyatro kapatılmış?

  her gün türlü türlü yalan uyduran ve okuma özürlü kendi kitlelerine yalnızca başlıkla mesaj veren ve bomboş içerikleri baslikta yazan şeymiş gibi bu davarlara yutturan kaosçu kışkırtamacılar daha önce de mesela "dövizdeki yükselişi kabul etmiyorum" diye gündem yaratmışlardır. oysaki bakan orada "kurdaki dalgalanma ekonomimizin yumuşak karnıdır. bu eksikliği kabul etmiyorum." demiştir.

  ayıptır. çarpıtmayın. yalan söylemeyin. olanı olduğu gibi söyleyin, delikanlı olun.

  allah bu milleti sizin elinize düşürmesin. durmaktadır.
 • "bu değişikliğin tercümesini şöyle yapabilirim: ‘devlet tiyatrosunu ortadan kaldırdık ama personeli için bir yasa tutuyoruz.’ kuruluş yasası, kurulları, bütçesi tamamıyla kaldırıldı. tekrar ediyorum cumhurbaşkanlığına bağlanmadı, kaldırıldı. kurumlar kendi yasalarıyla, kendi mesleki gelenekleriyle ve mesleki kurallarıyla çalışır. hele sanat kurumları tamamen böyledir. dünyada hiçbir sanat kurumu yoktur ki iç işlerini, sanatsal politikalarını herhangi bir başbakanlık, cumhurbaşkanlığı belirlesin. o yüzden bu bir bağlama değil bir yok edilme. böyle bir kurumun yok edilmesinin olumlu bir tarafını göremiyorum.

  diyelim ki cumhurbaşkanlığı kendisine göre bir sanat kurumu oluşturacak ve adını ne koyarlar şimdiden bilemiyorum. müdahale eskiden de olurdu, her zaman olmuştur ama yasalarımız bizi korurdu. 77 yıldır türkiye’nin çağdaş yüzü olan bu kurum bir anda sessiz sedasız lağvedildi. kurumu yok ettikleri için kuruma ait yapıları da tarihi binaları da ellerine alabilirler. zor olan kısım personeli ne yapacağız kısmıydı. onu da kanunların ismini değiştirerek hallettiler. bütçe dahil her şey kalktığı için personelden başka ortada bir şey yok. çok kısa sürede kurumlara ne olacağına dair kararlar çıkaracaklardır. onu da cumhurbaşkanlığı hazırlayacak. özlük hakları, çalışma koşulları ve sair hepsi çıkan tüzüklerle yönetmeliklerle belirlenecek.”

  lemi bilgin
  https://www.gazeteduvar.com.tr/…lanmadi-yok-edildi/