şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "tbmm, yargı organları, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bağlı birimler, bakanlar kurulu, bakanlıklar ve müsteşarlıklar çalışanlarını içine alan tüzel kişilik. kamu tüzel kişiliği kapsamındadır. yani devlet tüzel kişiliğinin kamu tüzel kişiliği vardır."

    tanımı böyle olmalıdır sanırım. kanunlarla belirlenen bu vasıfta ne gibi yetki artıları vardır net olarak bilmiyorum.
  • --- spoiler ---

    devletin, onu oluşturan bireylerden ve yöneticilerin kişiliklerinden ayrı bir kişiliği vardır. bu kişilik gerçek bir kişilik değil, bir tüzel kişiliktir. devlet, zaman ve nesiller değişse de devam edem bir varlıktır. bu nedenle devlet adına yapılan işlemler de bunları yapanların değişmesi ile ortadan kalkmaz. devletin tüzel kişiliğe sahip olması, onun tıpkı gerçek kişiler gibi alacaklı ya da borçlu olabilmesi, mal edinebilmesi, sözleşme yapması, mahkemelerde davacı ya da davalı olmasının hukuki dayanağıdır.

    --- spoiler ---

    yani diyor ki devlet de bir kişiliğe sahiptir. yer yüzünde yaşar ve bu durumda ölümsüzdür. yetkileri ve sınırları elbette vardır ama bunu da kendi inisiyatifi ve gücü dahilinde gösterebilir. ölümsüz devlet, insanların eliyle ölümlü insanları yutar.